Vypískaný Vida sa ospravedlnil urazeným Rusom: Urobil som chybu a uvedomujem si to

Domagoj Vida s deťmi po semifinálovom zápase
Domagoj Vida s deťmi po semifinálovom zápase

MOSKVA - Chorvátsky stopér Domagoj Vida si svojím verejne dostupným zvolaním "Sláva Ukrajine" výrazne pohneval ruských futbalových fanúšikov na majstrovstvách sveta. Odmenou mu bol ohlušujúci piskot najmä od polovice prvého polčasu stredajšieho semifinálového súboja s Anglickom v moskovských Lužnikách, Rusi pískali na Vidu takmer pri každom jeho dotyku s loptou.

Dvadsaťdeväťročný obranca Besiktasu Istanbul sa po stretnutí, ktoré Chorvátsko vyhralo 2:1, postavil pred mikrofóny ruských médií, aby sa kajal. Fráza "Sláva Ukrajine" sa zvykla používať medzi ukrajinskými nacionalistami. Politické vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú mimoriadne napäté od anexie Krymu v roku 2014 a viacerí obyvatelia oboch krajín vnímajú veľmi citlivo všetko, čo sa v tomto smere dostane na verejnosť.

"Viem, že som urobil chybu a chcem sa ospravedlniť všetkým Rusom. Život je aj o tom, aby sme sa poučili z vlastných chýb. A ja to chcem urobiť," povedal Domagoj Vida v ruštine pre televízny kanál Rusko 24. Neskôr v mixzóne pridal ďalšie slová na ospravedlnenie: "Urobil som chybu a uvedomujem si to. Chcel som len pozdraviť priateľov z istej kaviarne v Kyjeve. Vážim si všetkých svojich spoluhráčov, s ktorými som hrával, či sú to Ukrajinci, Srbi alebo Rusi."

Vida mal po postupe do finále okrem iného aj pomenovať príčiny chorvátskeho futbalového vzopätia. Ani tentoraz si neodpustil vzletné slová. "Máme charakter a srdcia veľké ako celé Rusko. A tiež máme väčšie ´gule´," cituje Vidu portál sport-express.ru.

Ruské médií opisujú Vidu ako extravagantného mladého muža s divokým vzhľadom, ktorý si rád užíva život. "Pobiť sa opitý v krčme alebo byť vyhodený z autobusu pre popíjanie piva, to je všetko o ňom," tvrdia Rusi. Zároveň si organizátori MS kladú otázku, či jeho ospravedlnenie bude dostatočné, aby ho ľudia nevypísali aj v nedeľu, keď sa Chorváti opäť v moskovských Lužnikách predstavia v historickom finále proti Francúzsku. "Nemyslíme si, že Vida má nejakú skutočnú antipatiu voči Rusku. Iba urobil hlúpu chybu, za ktorú sa už viackrát ospravedlnil. A možno ani nevie, čo ten ukrajinský slogan, ktorý kričal do kamery, pôvodne znamená," dodávajú ruské médiá.


Tagy: Domagoj Vida Chorvátsko MS v Rusku 2018

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/

DISKUSIA