VIDEO Tótha čaká v Berlíne hotové peklo: Po zlato si pôjde v extrémnych podmienkach

Matej TóthMatej Tóth Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

BERLÍN - Už zajtra o 8.35 h sa v rámci 24. majstrovstiev Európy v atletike v Berlíne postaví na štart v disciplíne chôdza na 50 km Matej Tóth. Víťaz týchto pretekov bude prvý nový šampión podujatia. Veľkú šancu stať sa ním má práve olympijský víťaz z Ria.

Matej venoval deň pred pretekmi chvíľu aj novinárom. Slovenský reprezentant si bol dôkladne obzrieť trať, na ktorej sa pokúsi vybojovať zlato. Okrem súperov bude nepríjemným faktorom aj počasie, keďže v Berlíne hlásia teploty okolo 35°C. "Boli sme sa pozrieť, ako tam svieti slnko, aby sme vedeli, či tam bude piecť, alebo sa bude dať schovať. Trať je členitá a každú hodinu by tam mal byť úsek, ktorý bude aspoň trochu v chládku. Je to výzva, mám rešpekt. Ideme doobeda, keď ten vzduch nebude až tak prehriaty. Verím, že pri dobrom občerstvovaní to zvládnem. Pretekal som v Pekingu a tiež v Riu, kde bolo taktiež horúco. Snáď nám počasie neskomplikuje to, čo máme naplánované. Počasie bude extrémne, ale treba sa tomu prispôsobiť. Treba prísť vysmiaty a v dobrej nálade na 30. kilometer a potom začať bojovať."

Čas pretekov sa ešte aj dnes menil. Najskôr mali byť o 8:35, potom o 8 a nakoniec zase v pôvodnom čase. "Bol by som najradšej, keby sa išlo už o šiestej. Predsa len, skoro ráno sú oveľa priaznivejšie teploty. Trošku nám to sťažili, ale všetci máme rovnaké podmienky. Možno to znie ako klišé, ale je to tak. Urobím všetko pre to, aby som sa neprehrial. Na občerstvovačku budem mať pripravených 25 fliaš, každé dvojkilometrové kolo jedna fľaša iontového nápoja a k tomu čistá ľadová voda, s ktorou sa vždy oblejem," prezradil horúci adept na zlato.

Matej je už naplno koncentrovaný na preteky a tradične dodrží aj svoj presný harmonogram. "Spolu s trénerom máme šablónu, čo zvykneme robiť pred každou 50-kou. Každý deň ráno sme trénovali, väčšinou v čase štartu. Dnes som mal energickejšiu rozcvičku. Už ani netrávime čas vonku, včera bolo trochu ochladenie, tak sme zašli na kávu, inak som stále na izbe a čítam si knihu a kumulujem energiu. Všetko začína večerným rituálom, pripravím si veci a ráno idem na to."

Aj podľa odborníkov je Tóth najväčším ašpirantom na triumf. On však stále zostáva pokorný, ale uvedomuje si zvýšený tlak verejnosti. "Hovorí sa o zlate, ja tak ale nie som nastavený. Bola by chyba byť zameraný len na jeden cieľ. Náhodou sa niečo skomplikuje alebo to niekomu zázračne pôjde a mňa to môže úplne zdeptať, s čím by prišla aj rezignácia. Som nastavený na seba, aby som podal 100% z toho, čo je vo mne a možno aj o kúsok viac. Či z toho bude zlato alebo medaila, to sa uvidí až v cieli. Papierové vyhlásena sú jasné, som favorit, ale ísť na trať s tým, že to tam vyhrám a všetko rozbijem, by bolo chybou. Som koncentrovaný, idem odovzdať všetko a verím, že budem úspešný a bude z toho radosť na celom Slovensku."

Matej Tóth Galéria fotiek (6) Zdroj: športky

Mateja prišiel podporiť aj špeciálny autobus s fanúšikmi. "Podpora je veľmi dôležitá, na trati ju bude treba, Teším sa, že tu budem mať v podstate domáce podmienky. Nikto tu nebude mať taký fanklub, aký prišiel zo Slovenska. Už dorazila aj moja rodina. Mne atmosféra veľmi pomáha.  Prekonal som rôzne prekážky, ale aj vďaka dôvere na Slovensku som si uvedomil, že mám na to sa vrátiť späť. To, ako to dopadne, je aj vecou športového šťastia," dodal na záver.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Matej Tóth
  • Autor: © Zoznam/MZ
  • FOTO: TASR - Radovan Stoklasa, Športky; VIDEO: Športky
  • Zdroj: športky

Súvisiace články