Novým majstrom Európy sa v Glasgowe stal Talian Matteo Trentin: Slováci nedokončili

Talian Matteo Trentin sa v Glasgowe stal majstrom Európy
Talian Matteo Trentin sa v Glasgowe stal majstrom Európy

GLASGOW - Talian Matteo Trentin sa stal novým cyklistickým majstrom Európy v pretekoch s hromadným štartom v rámci šampionátu v škótskom Glasgowe. Dvadsaťdeväťročný jazdec tímu Mitchelton-Scott triumfoval po 230,4 km v šprinte šesťčlennej vedúcej skupiny. Na druhom mieste skončil Holanďan Mathieu van der Poel, tretiu pozíciu obsadil Belgičan Wout van Aert. Cyklisti absolvovali v uliciach Glasgowa 16 okruhov po 14,4 km. Každé kolo obsahovalo takmer 30 zákrut.

Slovenský reprezentant Peter Sagan odstúpil z pretekov 83,5 km pred cieľom, ešte predtým musel meniť zadné koleso pre defekt. Dvadsaťosemročný trojnásobný majster sveta pred začiatkom pretekov avizoval, že sa ešte úplne nezotavil z pádu na Tour de France a navyše trochu prechladol. 

V upršanom a veternom počasí sa spočiatku dostalo na čelo sedem cyklistov, nachádzali sa tam Čech Josef Černý, Rakúšan Matthias Krizek, Švajčiar Roland Thalmann, Lotyš Krists Neilands, Estónec Mihkel Räim, Ír Robert-Jon McCarthy a jediný štartujúci Grék Polychronis Tzortzakis. Neskôr sa z čelnej skupiny stiahol Räim a vedúca šestica mala 155 km pred cieľom náskok piatich minút. Na glasgowskom asfalte muselo viacero jazdcov meniť kolesá pre defekty, problémy neobišli ani slovenského favorita Petra Sagana. Dvadsaťosemročný Žilinčan 130 km pred koncom dostal nové zadné koleso z neutrálneho mechanického vozidla, naspäť do pelotónu sa prepracoval osamote bez pomoci tímových kolegov.

Náskok úniku sa postupne znižoval, starali sa o to Taliani a neskôr najmä Belgičania. Pelotón sa po zrýchlení tempa rozdelil na dve časti a Peter Sagan sa ocitol v zadnej skupine. Slovák sa čoraz viac trápil a 83,5 km pred koncom napokon odstúpil. Potom z pelotónu zaútočili dvaja Belgičania Tosh van der Sande a Jelle Wallays, pripojil sa k nim Talian Davide Cimolai. Trio sa o chvíľu pripojilo k štvorici z pôvodného úniku. O niečo neskôr sa dopredu dostali aj Francúz Hugo Hofstetter a Slovinec Matej Mohorič, ale odpadol Grék Tzortzakis. Vedúca skupina mala k dobru len niekoľko sekúnd a napokon nevydržala - 60 km pred cieľom bolo všetko pokope.

Po sérii ďalších útokov sa na čele ustálila jedenásťčlenná skupina, v ktorej sa nachádzali Holanďania Mathieu van der Poel a Maurits Lammertink, Taliani Davide Cimolai a Matteo Trentin, Belgičania Wout van Aert a Xandro Meurisse, Nemec Nico Denz, Švajčiar Michael Albasini, Francúz Pierre-Luc Périchon, Španiel Jesús Herrada a Lotyš Emils Liepinš. Posledný menovaný neskôr zaostal. Ich náskok sa dve kolá pred koncom (28,8 km) vyšplhal na úroveň 2:50 min a všetko nasvedčovalo tomu, že nový majster Európy vzíde z tejto partie.

V poslednom kole došlo vpredu k pádu 10 km pred koncom, na výjazde z jednej zo zákrut neubrzdil Lammertink a spolu s ním išlo k zemi niekoľko ďalších cyklistov. Najhoršie dopadol Albasini, ktorý musel meniť bicykel. Na čele sa tak ocitlo päť jazdcov - obaja Taliani, Van Aert, Van der Poel a Herrada. V závere sa ešte k vedúcej pätici pripojil aj Meurisse. Všetko napokon dospelo do záverečného šprintu, v ktorom mal podľa predpokladov navrch Trentin a od budúcej sezóny si bude obliekať dres európskeho šampióna.

Výsledky - majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike - Glasgow (Škót.) - nedeľa:

Muži-elite - preteky s hromadným štartom (230,4 km): 1. Matteo Trentin (Tal.) 5:50:02 h, 2. Mathieu van der Poel (Hol.), 3. Wout van Aert (Belg.), 4. Jesús Herrada (Šp.), 5. Davide Cimolai (Tal.) všetci rovnaký čas ako víťaz, 6. Xandro Meurisse (Belg.), 7. Michael Albasini (Švaj.), 8. Pierre-Luc Périchon (Fr.) všetci +7 s, 9. Nico Denz (Nem.) +25, 10. Maurits Lammertink (Hol.) +2:15 min,... Peter Sagan, Marek Čanecký, Patrik Tybor, Ľuboš Malovec, Róbert Málik (všetci SR) všetci nedokončili


Tagy: Peter Sagan majstrovstvá Európy

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/John Walton

DISKUSIA