Osobnosti svetového tenisu sú zdrvené: Smutný deň, odpočívaj v pokoji!

Trofej pre víťaza Davis Cupu
Trofej pre víťaza Davis Cupu

BRATISLAVA - Medzinárodná tenisová federácia (ITF) schválila na štvrtkovom výročnom valnom zhromaždení v americkom Orlande reformu Davisovho pohára reprezentačných družstiev mužov. Doterajší formát pozostávajúci zo štyroch týždňových cyklov nahradí finálový turnaj za účasti osemnástich tímov, ktoré sa v priebehu siedmich novembrových dní pobijú o "šalátovú misu".

V rámci jedného daviscupového stretnutia sa odohrajú už iba tri zápasy (dve dvojhry a jedna štvorhra) a jednotlivé duely sa budú rozhodovať maximálne v troch setoch. Revolučné úpravy však vyvolali u viacerých tenisových osobností pobúrenie.

Bývalý slovenský daviscupový reprezentant Karol Kučera zverejnil na facebooku obrázok s náhrobným kameňom, kde je napísané "Tu odpočíva Davisov pohár (1900-2018)". Sklamaný bol takisto dvojnásobný víťaz tradičnej tímovej súťaže Čech Radek Štěpánek, ktorý rozhodnutie ITF krátko komentoval prostredníctvom oficiálneho facebookového účtu. "Smutný deň pre Davisov pohár, už to nikdy nebude rovnaké. Zbohom, nikdy nezabudnem," napísal.

"Odpočívaj v pokoji Davisov pohár. Bolo mi cťou reprezentovať moju krajinu v každom jednom zápase. Prajem veľa šťastia ITF s novým formátom, ľutujem však švajčiarskych fanúšikov, ktorí počas minulých dekád investovali peniaze do výjazdov s národným tímom. Možno som len starý muž, ktorý nemá rád zmeny. Davisov pohár som však mal rád a dnes pre mňa zomrel. Čas možno ukáže, že som sa mýlil. Každopádne, ďakujem za túto súťaž, ktorá bola spolu s olympiádou jedinou, kde bola národná vlajka cennejšia ako peniaze," uviedol na facebooku bývalý švajčiarsky tenista a držiteľ zlatej medaily z OH v Barcelone 1992.

"Nanešťastie, prezident Francúzskej tenisovej federácie nepočúval hlas všetkých hráčov a je hrdý, že zo svojej pozície urobil rozhodnutie proti tenisu. Dúfam, že si to budeme pamätať pri nasledujúcich voľbách. Nedokážem slovami opísať, ako som smutný. Je to koniec súťaže, ktorá prinášala množstvo emócií tenistom aj fanúšikom po celom svete. Biznis bol opäť silnejší ako história a hodnoty športu. Ďakujem Davisovmu poháru za všetko, čo mi v živote dal," reagoval rovnako na sociálnej sieti Facebook Fabrice Santoro, ktorý v minulosti reprezentoval Francúzsko a dvakrát zdvihol nad hlavu trofej pre víťaza.

"Smutný deň pre mužský tenis. ITF odhlasovala nový formát Davisho pohára, ktorý už nebude ďalej rovnakou súťaže. Klamete sami seba, ak si myslíte, že najlepší svetoví hráči budú hrať 18-tímovú súťaž počas jedného týždňa na konci roka?" vyjadril sa prostredníctvom twitteru bývalý štvrtý hráč svetového rebríčka Austrálčan Pat Cash.


Tagy: Radek Štěpánek Karol Kučera Pat Cash Fabrice Santoro

Zdroj:
SITA
Foto:
skysports.com

DISKUSIA