Historický moment pre celú Trnavu: Spartak si zahrá v skupinovej fáze Európskej ligy!

Na snímke radosť hráčov TrnavyNa snímke radosť hráčov Trnavy Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

TRNAVA - Futbalisti Spartaka Trnava si zahrajú v skupinovej fáze Európskej ligy 2018/2019. O postupe rozhodli štvrtkovou remízou so slovinským NK Olimpjja Ľubľana 1:1 v odvetnom stretnutí play-off EL. V úvodnom súboji v Ľubľane triumfovali pred týždňom zverenci trénera Radoslava Látala 2:0. V odvete na Štadióne Antona Malatinského v Trnave otvoril skóre v 12. min hlavičkou domáci kapitán Boris Godál. Remízu zariadil v 42. min presnou strelou Nik Kapun. Stretnutie poznačil incident, keď priaznivci hostí v závere ohrozovali domácich fanúšikov svetlicami, jedna z nich skončila i na hracej ploche.

Spartak Trnava je iba tretím slovenským tímom, ktorý si vybojoval účasť v skupine druhej najprestížnejšej európskej súťaže. V sezóne 2008/2009 sa ešte vo vtedajšom Pohári UEFA predstavili v skupinovej fáze hráči MŠK Žilina, o tri roky neskôr sa tam dostali už v "reformovanej" Európskej lige futbalisti Slovana Bratislava. "Belasí" si úspech v podobe skupinovej fázy zopakovali aj v sezóne 2014/2015.

Po úvodných desiatich minútach stretnutia, keď sa hralo najmä medzi šestnástakmi vystrelil tvrdo hosťujúci krídelník Matic Črnič, ale iba do pripraveného brankára Martina Chudého. Už o niekoľko desiatok sekúnd neskôr sa na pravej strane ihriska zbavil brániaceho hráča Erik Grendel a nacentroval priamo na hlavu kapitána Borisa Godála, ktorý nedal šancu gólmanovi Aljažovi Ivačičovi a otvoril skóre duelu. V 18. min si pokutový kop pýtal Marek Bakoš, ktorý v súboji s hosťujúcim obrancom spadol a nemohol pokračovať v ofenzívnej činnosti po centri Erika Jirku, ale píštalka talianskeho rozhodcu Lucu Bantiho zostala nemá. V 23. min pretiahol Chudého z priameho kopu Rok Kronaveter strelou k pravej tyčke, domáci brankár zneškodnil aj následný center z rohu. V 42. min sa do ojedinelej šance dostali zverenci Safeta Hadžiča, Nik Kapun sa nepomýlil a presnou strelou zvnútra šestnástky vyrovnal na 1:1.

Druhé dejstvo sa začalo v podobnom duchu v akom sa nieslo to prvé a ani jeden z tímov si neutvoril výraznejšiu príležitosť. V 68. min sa do protiútoku rútil Grendel, ale jeho prihrávka na Jirku neprešla cez posledného zadáka Ľubľany. Namiesto šancí, ktoré absentovali na ihrisku rástla iba nervozita a tvrdosť osobných súbojov z oboch strán. Prvá príležitosť v druhom polčase prišla až v 72. min, keď sa Chudý musel poriadne natiahnuť, aby vyrazil nebezpečnú strelu Dina Štigleca. V 80. min dostali hostia výhodu priameho kopu z výhodnej pozície po faule Mateja Oravca na Črnica - Kronaveter trafil iba tesne nad. O pár sekúnd neskôr sa v sektore priaznivcov Olimpije Ľubľana objavila pyrotechnika a jedna svetlica skončila i na trávniku, no incident si nevyžiadal výraznejšie zdržanie. "Fanúšikovia" hostí pokračovali vo vyčíňaní a svetlica skončila i na tribúne v tesnej blízkosti priaznivcov Spartaka, kde vrhali i iné predmety. V 86. min bolo rušno po dlhšej odmlke i na ihrisku, v gólovej príležitosti sa ocitol Marek Bakoš, ale zblízka netrafil bránku. O dve minúty neskôr hostia zahrali priamy kop z hranice šestnástky, Brkič pálil nad bránku Trnavy. Arbiter nadstavil po druhom polčase ešte šesť minút, ale ani jeden z tímov už neskóroval.

Európska liga 2018/2019 - play-off - odvetný zápas - štvrtok:

FC Spartak Trnava (SR) - NK Olimpija Ľubľana (Slovin.) 1:1 (1:1) - prvý zápas 2:1, do skupinovej fázy EL 2018/2019 postúpil FC Spartak Trnava
Góly: 12. Godál - 42. Kapun, ŽK: 46. M. Oravec, 68. Godál, 76. I. Hladík - 25. T. Tomič, 38. Bagnack, 90.+ Kronaveter, 90.+ G. Brkič rozhodovali: Banti - Costanzo, Peretii (všetci Tal.), 15 642 divákov

Zostavy:
Spartak Trnava: Chudý - A. Kadlec, Hladík, Godál, Čonka - M. Oravec - Jirka (90.+ Š. Pekár), Grendel (72. Janso), J. Rada, Čanturišvili (89. Lupták) - Marek Bakoš
Olimpija Ľubľana: Ivačič - Bagnack, B. Ilič, Maksimenko, Štiglec - Kapun (74. G. Brkič), T, Tomič - Kingsley Boateng (69. S. Savič), Kronaveter, Crnič - Abass (82. Suljič)

Viac o téme: FC Spartak Trnava NK Olimpija Ljubljana