VIDEO Cibulková si na US Open o semifinále nezahrá: S minuloročnou finalistkou neuhrala ani set

Dominika CibulkováDominika Cibulková Zdroj: SITA/AP - Carolyn Kaster

NEW YORK - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvadsiata deviata nepostúpila do štvrťfinále ženskej dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Zverenka Mateja Liptáka podľahla za 75 minút 1:6, 3:6 v pondelňajšom zápase osemfinále nasadenej štrnástke domácej Madison Keysovej. Američanka si pripíše do rebríčka 430 bodov a získa nezdanenú prémiu vo výške 475-tisíc amerických dolárov. Cibulková vybojovala 180 bodov a odmenu 266-tisíc USD. Víťazku čaká v súboji o postup do semifinále lepšia z duelu medzi Španielkou Carlou Suárezovou-Navarrovou a Ruskou Mariou Šarapovovou.

Bývalá svetová štvorka Cibulková nemala dobrý vstup do stretnutia. Pustila svoju súperku do vedenia 3:0, keď svoje podanie stratila po viac ako 15 minút trvajúcej hre. Ponúkla v nej Keysovej päť brejkbalov, posledný z nich Američanka využila. Slovenka mala na svojom konte v prvom dejstve viac nevynútených chýb ako jej súperka a nedarilo sa jej vrátiť sa do zápasu. Američanka svojou agresívnou hrou nepúšťala slovenskú tenistku do výhodných pozícii na zakončenie. Za stavu 5:1 premenila Keysová pri svojom podaní prvý setbal a ujala sa vedenia 1:0 na sety. Cibulová stratila svoj servis aj v prvej hre druhého setu, prehrávala aj 0:2, no zabojovala a otočila na 3:2. Američanku tento obrat nerozhodil, za stavu 3:3 čistou hrou prelomila servis Slovenky a zrazu viedla 4:3 aj 5:3. Slovenská hráčka sa potom ešte dostala ku gembalu, ale nevyužila ho. Lanská finalistka Keysová sa po druhom mečbale po roku opäť tešila z postupu do štvrťfinále.

Madison Keysová Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP - Carolyn Kaster

"Je náročné hrať stále útočný tenis a byť pritom aj úspešná. V prvom sete sa mi to darilo. Určite mi pomohlo, že som hrala proti tak energickej súperke ako je Dominika. Prenáša sa to potom aj na mňa a je to vždy lepšie hrať proti niekomu, ako je ona. Pri obrate na začiatku druhého setu som si povedala, že sa musím stále sústrediť na svoj prvý servis a čakať na správnu chvíľu na útok. Miestni fanúšikovia mi vždy veľmi pomáhajú, najmä vo vypätých momentoch," skonštatovala Keysová na kurte v pozápasovom rozhovore. Na otázku či si večer pozrie zápas medzi Šarapovovou a Suárezovou-Navarrovou, ktorého víťazka bude jej súperkou vo štvrťfinále, odpovedala s úsmevom: "Myslím, že tentokrát nechám analýzu na trénerov a pôjdem niekam v New Yorku na večeru."

Dvadsaťdeväťročná Cibulková (35. v rebríčku WTA) a o šesť rokov mladšia Keysová (14.) odohrali piaty vzájomný duel. Vo všetkých doterajších zápasoch triumfovala Američanka. Predtým naposledy sa stretli pred dvoma rokmi na koncoročnom šampionáte WTA v Singapure, v základnej skupine triumfovala Keysová 6:1, 6:4. Po spomenutej prehre dokázala Cibulková zvíťaziť v ďalších troch stretnutiach a ako prvá Slovenka v histórii triumfovala vo dvojhre na koncoročnom šampionáte WTA.

Dominika Cibulková Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP - Carolyn Kaster

Fedcupová reprezentantka SR Cibulková sa tento rok predstavila jedenástykrát v hlavnej súťaži US Open. V 1. kole si poradila s kvalifikantkou Arantxou Rusovou z Holandska 4:6, 6:2, 6:3. V 2. kole zvíťazila po tuhom boji nad Chsieh Su-wej z Taiwanu 7:6 (3), 4:6, 6:4. V súboji o postup do osemfinále narazila na víťazku tohtoročného Wimbledonu a nasadenú štvorku Nemku Angelique Kerberovú, ktorú zdolala v troch setoch 3:6, 6:3, 6:3. V roku 2010 sa skúsená Slovenka dostala vo Flushing Meadows do štvrťfinále, čo naďalej predstavuje jej kariérne maximum na tomto turnaji. Minuloročná miestna finalistka Keysová štartuje siedmykrát v hlavnej súťaži US Open. Na ceste do osemfinále zdolala v úvodných dvoch kolách Francúzku Pauline Parmentierovú a krajanku Bernardu Perovú. V 3. kole stratila prvý set na tohtoročnom US Open, keď ju v otváracom dejstve potrápila Srbka Aleksandra Kruničová (4:6, 6:1, 6:2).

Finalistka Australian Open z roku 2014 Cibulková sa v prebiehajúcej sezóne dostala dvakrát do finále. V oboch prípadoch neuspela, keď vo februári nestačila na turnaji v Budapešti na Belgičanku Alison van Uytvanckovú (3:6, 6:3, 5:7) a v máji podľahla Ruske Anastasii Pavľučenkovovej na podujatí vo francúzskom Štrasburgu 7:6 (5), 6:7 (3), 6:7 (6). Na tohtoročnom Wimbledone dostala až do štvrťfinále, v ktorom nestačila na Lotyšku Jelenu Ostapenkovú (5:7, 4:6). Následne sa pre zdravotné problémy odhlásila z významných turnajov v Montreale a Cincinnati. Pred záverečným grandslamom sezóny tak stihla odohrať iba jedno stretnutie, v 1. kole turnaja v americkom New Havene prehrala s Nemkou Juliou Görgesovou 3:6, 1:6.

Madison Keysová (USA-14) - Dominika Cibulková (SR-29) 6:1, 6:3 za 75 minút

Dominika Cibulková a Madison Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA/AP - Carolyn Kaster

Viac o téme: Dominika Cibulková US Open Madison Keysová