Maratónsky zápas s trpkou príchuťou: Budem si ho pamätať navždy, bol poriadne krutý!

Dominic ThiemDominic Thiem Zdroj: SITA/AP

NEW YORK - Španielsky tenista Rafael Nadal stále môže obhájiť titul vo dvojhre mužov na US Open. Svetová jednotka zvíťazila vo štvrťfinále nad Rakúšanom Dominicom Thiemom v päťsetovom maratóne, ktorý trval 289 minút, 0:6, 6:4, 7:5, 6:7 (4), 7:6 (5). Bol to najdlhší zápas na tohtoročnom turnaji vo Flushing Meadows, ale nie v histórii. V semifinále v roku 1992 bojovali Švéd Stefan Edberg a Američan Michael Chang 5:26 h. Na konci sa tešil Edberg z víťazstva 6:7 (3), 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:4.

Zápas medzi Nadalom a Thiemom na Štadióne Arthura Ashea sa skončil štyri minúty po druhej ráno newyorského času. Víťaz mal bilanciu víťazných úderov a nevynútených chýb 55:49, zdolaný hráč oveľa lepšiu 74:57. Celkovo na body to bolo 171:165 pre zdolaného Thiema. V jedenástom vzájomnom zápase prehral s Nadalom po ôsmy raz, hoci prvý set vyhral 6:0 a povolil v ňom 17-násobnému grandslamovému šampiónovi len 7 "fiftínov".

Nadalovi nechýbalo veľa, aby po 24 hodinách nasledoval Švajčiara Rogera Federera a rozlúčil sa s US Open. Hrajúce tenisové legendy Nadal a Federer vlastnia z newyorského "betónu" dovedna 8 titulov vo dvojhre. "Bola to skvelá bitka, zápas v ťažkých podmienkach. Dnes si zaslúžil zvíťaziť on. Povedal som mu, že je mi to ľúto, ale on je mladý a má ešte veľa toho pred sebou. Nemám pochybnosti, že raz vyhrá grandslamový turnaj," uviedol Rafael Nadal v prvom interview na kurte. "Nemyslím si, že je mu to vážne ľúto," reagoval Thiem so smiechom na Nadalovo ospravedlnenie, že ho zdolal.

Dominic Thiem Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP

Nadal premrhal veľkú šancu v jedenástom geme piateho setu, keď viedol pri podaní súpera 40:0. Thiem ukázal srdce šampióna a sériou piatich víťazných loptičiek získal šiesty bod. Piaty set sa napokon dostal do tajbrejku, čo je špecialita US Open. Vyrovnaný súboj pokračoval aj v ňom, Thiem sa po prvý raz dostal do vedenia na 5:4 po tesnom ´oute´ Nadala za základnú čiaru, ale viac už neuhral. Španiel odpovedal ziskom dvoch bodov pri svojom podaní a dočkal sa prvého mečbalu po 4:48 h. Vďaka svojej neochvejnej defenzíve a nezvládnutému smeču unaveného súpera ho aj premenil.

Thiem sa na turnajoch "veľkej štvorky" dostal najďalej do finále na tohtoročnom Roland Garros v Paríži, kde prehral práve s antukovým kráľom Nadalom. Na US Open si 25-ročný Rakúšan nasadený ako deviaty rovnako utvoril maximum, dosiaľ ním bolo trikrát osemfinále.

"Tenis býva niekedy poriadne krutý. Tento zápas si nezaslúžil prehrať ani jeden z nás, ale jeden musel... Budem si ho pamätať navždy," uviedol Dominic Thiem na tlačovej konferencii, cituje ho portál usopen.org. "Ak si odmyslíme prvý set, bolo to maximálne vyrovnané až do úplného konca. V tajbrejku piateho setu rozhodla v prospech súpera jediná loptička."

Viac o téme: Rafael Nadal Dominic Thiem
  • Zdroj: SITA, športky