Slovensko povedie prvý zahraničný tréner: FOTO Pozrite sa na doterajších koučov!

Pavel Hapal je novým reprezentačným trénerom Slovenska
Pavel Hapal je novým reprezentačným trénerom Slovenska

BRATISLAVA - Nástupcom Jána Kozáka na pozícii trénera slovenskej futbalovej reprezentácie sa stal český kouč Pavel Hapal. Štyridsaťdeväťročného rodáka z Kroměříža (nar. 27. júla 1969) oficiálne predstaví vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave. Hapal je prvým zahraničným kormidelníkom A-tímu SR v ére samostatnosti.

V doterajšej histórii sedelo na lavičke slovenskej futbalovej reprezentácie jedenásť hlavných trénerov, z toho Dušan Galis v dvoch rôznych časových obdobiach. Dosiaľ posledný kouč národného mužstva SR Ján Kozák ukončil pôsobenie vo funkcii v nedeľu 14. októbra 2018, a to na vlastnú žiadosť.


Historicky prvým koučom futbalistov A-tímu SR bol Jozef Vengloš (6. 4. 1993 - 15. 6. 1995), po ktorom sa kormidla ujali Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998), na dvakrát spomenutý Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999 a 1. 1. 2004 - 12. 10. 2006), ďalej Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2011), Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003), Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008), Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012), tandem Stanislav Griga, Michal Hipp (26. 5. 2012 - 13. 6. 2013) a nasledoval Ján Kozák (2. 7. 2013 - 14. 10. 2018).

Národný výber spod Tatier mal aj štyroch dočasných trénerov, boli nimi Dušan Radolský (23. 10. 1998 - 10. 11. 1998), Anton Dragúň (17. 11. 1999 - 25. 11. 1999) a Michal Hipp (od 29. 2. 2012). Do tohto zoznamu pribudol aj asistent Jána Kozáka Štefan Tarkovič, ktorý slovenskú reprezentáciu viedol 16. októbra v spomenutom medzištátnom prípravnom stretnutí vo Švédsku.

Prehľad doterajších hlavných trénerov futbalovej reprezentácie SR: 
 

Jozef Vengloš (od 6. 4. 1993 do 15. 6. 1995)

Jozef Jankech (4. 7. 1995 - 23. 10. 1998)

Dušan Galis (1. 1. 1999 - 23. 2. 1999)

Jozef Adamec (26. 2. 1999 - 30. 11. 2001)

Ladislav Jurkemik (1. 2. 2002 - 31. 12. 2003)

Dušan Galis (1. 1. 2004 - 12. 10. 2006)

Ján Kocian (2. 11. 2006 - 30. 6. 2008)

Vladimír Weiss st. (7. 7. 2008 - 31. 1. 2012)

Stanislav Griga a Michal Hipp (26. 4. 2012 - 13. 6. 2013)

Ján Kozák (2. 7. 2013 - 14. 10. 2018)

Pavel Hapal (22. 10. 2018 - ???)

Tréneri dočasne poverení vedením A-mužstva SR:
- Dušan Radolský (vo funkcii od 23. 10. 1998 do 10. 11. 1998, na svojom konte má jeden prípravný zápas v Bratislave s Poľskom /1:3/)
- Anton Dragúň (17. 11. 1999 - 25. 11. 1999), keďže vtedajší hlavný tréner Jozef Adamec nemohol pre zdravotné problémy odletieť na zájazd do Južnej a Strednej Ameriky, v štyroch stretnutiach /bilancia 1 - 0 - 3/ na tomto turné viedol reprezentačné mužstvo jeho vtedajší asistent A. Dragúň.
- Michal Hipp (bol poverený SFZ vedením tímu 29. februára 2012 v Burse proti domácim Turkom /víťazstvo SR 2:1/)
- Štefan Tarkovič (bol poverený SFZ vedením tímu 16. októbra 2018 v Štokholme proti domácim Švédom /1:1/)


Tagy: Pavel Hapal Ján Kozák Ján Kováčik reprezentácia SFZ

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
TASR/Lukáš Grinaj

DISKUSIA