Vlhová útočila na víťazné double: V slalome ju piatykrát zdolala len fenomenálna Shiffrinová

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: SITA/AP Photo/Marco Tacca

SEMMERING - Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová v sobotňajšom slalome v rakúskom Semmeringu nezopakovala triumf z piatkového obrovského slalomu a po piaty raz v tejto sezóne skončila druhá v najtočivejšej disciplíne v programe Svetového pohára. Aj po piaty raz ju zdolala Američanka Mikaela Shiffrinová, tentoraz o 0,29 s.

Vlhovej v cieli namerali výsledný čas 1:43,28 min, čo stačilo na jej osemnáste pódiové umiestnenie v kariére. Na striebornú priečku sa postavila ôsmy raz. Druhá pritom bola už po prvom kole, kedy na priebežne vedúcu Shiffrinovú strácala 0,48 s. Na treťom mieste skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá na Američanku stratila 0,38 s, na Vlhovú iba 9 stotín sekundy.

V 2. kole sobotňajšieho slalomu sa nepredstavili favoritky na popredné pozície Rakúšanka Bernadette Schildová a Nórka Nina Haverová-Lösethová, ktoré nedokončili úvodné kolo. Vlhová tak mala v nadväzujúcom kole o konkurenciu menej. Zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho sa v Semmeringu dostala na métu 18 pódiových umiestnení vo Svetovom pohári. Aktuálny súčet Vlhovej je 5 víťazstiev, 8 druhých miest a 5 tretích miest. V sezóne 2018/2019 malo všetkých päť slalomových podujatí SP rovnaké poradie na prvých dvoch miestach, čo sa stalo vôbec prvý raz v histórii tohto športu. Shiffrinová vyhrala a Vlhová bola druhá vo fínskom Levi, americkom Killingtone, paralelnom podujatí vo švajčiarskom St. Moritzi, vo francúzskom Courcheveli a teraz aj v rakúskom Semmeringu.

Vo Svetovom pohári je na čele čoraz suverénnejšia Shiffrinová s 1034 /celkovo/, resp. 500 bodmi /slalom/. Vlhová je naďalej druhá celkovo (568) aj v hodnotení slalomu (400). Víťazná rodáčka z Colorada pridala do jagavej zbierky úspechov 51. triumf v bojoch o krištáľové glóbusy a 36. slalomový. Stala sa tým historickou rekordérkou, keď o jedno víťazstvo preskočila svoj veľký vzor - Rakúšanku Marlies Schildovú.

Dvadsaťtriročná Liptáčka sa iba deň predtým v Semmeringu zaskvela suverénnym triumfom v obrovskom slalome, ktorý bol jej prvý v kariére v rámci najtechnickejšej disciplíny zjazdového lyžovania. Zverenkyňa Livia Magoniho sa stala vôbec prvou slovenskou lyžiarkou v histórii, ktorá zvíťazila v obrovskom slalome v bojoch o krištáľové glóbusy a aktuálnym počtom triumfov vo Svetovom pohári (5) sa Vlhová vyrovnala svojej krajanke a kamarátke Veronike Velez-Zuzulovej.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Semmering (Rak.) - sobota - výsledky:

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:42,99 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,29 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,38, 4. Katharina Liensbergerová +0,75, 5. Katharina Truppeová (obidve Rak.) +1,58, 6. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,81

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 15 z 38 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1034 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 568, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 396, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 394, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 5 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 500 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 400, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 255, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 199, 5. Frida Hansdotterová 171, 6. Anna Swennová-Larssonová (obidve Švéd.) 166

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová