Prípad napadnutia Kvitovej sa zamotáva: Obžalovaný má aliby, je odhodlaný podstúpiť detektor lži!

Petra Kvitová
Petra Kvitová

BRNO - Na Krajskom súde v Brne dnes vypovedali svedkovia v kauze napadnutia českej tenistky Petry Kvitovej, ktorej páchateľ v decembri 2016 v byte v Prostějove vážne porezal ľavú ruku.

Obžaloba z činu viní tridsaťtriročného Radima Žondru, ktorý ale vinu popiera. Na súde dnes zopakoval, že 20. decembra, v deň prepadnutia tenistky, bol na stavbe. Mužovi za vydieranie a porušovanie domovej slobody hrozí až 12 rokov väzenia, hlavné pojednávanie súd odročil na 5. a 6. februára.

Priateľka obžalovaného dnes vypovedala, že Žondra v noci z 19. na 20. decembra spal u nej v Čiernej Hore na Blanensku a ráno okolo 5:00 odišiel autom do Napajedel. Podľa nej sa Žondra ten deň správal úplne bežne, žiadnu zmenu na ňom nespozorovala a 20. decembra si poslali asi 30 sms správ. Doplnila, že ich ale všetky zmazali, pretože v tom čase mali ešte iný vzťah. Polícia teda nemá správy k dispozícii.

Pred súd predstúpil aj jeden z dodávateľov stavby, pre ktorého robila aj firma, v ktorej Žondra pracoval. Podľa neho tam Žondra riadil výkopové práce. Uviedol, že na stavenisku bol zriadený systém čipových kariet aj kamerový systém, v polovici decembra ale nefungovali, pretože dochádzalo k zmenám na stavbe.

Štátny zástupca Ivan Hrazdira sa muža vypytoval aj na stavebný denník firmy, kde Žondra robil, Žondra ho sám viedol. Malo by v ňom byť uvedené aj to, kto bol ten deň na stavbe. Svedok denník kontroloval, potom ho údajne odovzdával hlavnému investorovi. Žalobca ho ale nemá.

Podľa výpovede stavbyvedúceho existujú z 20. decembra fotografie stavby, kde sa konal kontrolný deň. Podľa neho Žondra aj majiteľ firmy, ktorá ho zamestnávala, museli byť v kontrolný deň na stavbe určite prítomní. Na žiadnej z fotiek ale nikto z uvedenej firmy nie je, zachytený je tam len bager. Podľa materiálu strojníka sa s bagrom 20. decembra pracovalo a stroj používal majiteľ firmy spolu so Žondrom.

Majiteľ malej firmy, ktorá Žondru zamestnávala, uviedol, že je so Žondrom kamarát, zamestnával ho asi od roku 2015. Podľa fotografií z 21. decembra na stavbu navážali betón, deň predtým preto museli miesto nachystať. Podľa neho je tak jasné, že s ním Žondra bol na stavbe. "Museli sme vykonať tie výkopové práce, aby sme to nachytali. Ja, Žondra a bagrista," povedal muž. Uviedol, že ešte pred touto stavbou mali zákazku v Prostějove. Ešte v decembri tam riešili nejaké reklamácie, boli tam vraj aj so Žondrom 19. decembra.

Súd dnes tiež rozhodoval o trvaní väzby obžalovaného. Vzhľadom k tomu, že bol Žondra vlani na jeseň právoplatne potrestaný 2,5 rokmi väzenia v akomkoľvek inom prípade, predsedníčka komory Dagmar Bordovská ho z väzby prepustila. Žondra bude prevedený do výkonu trestu.

Hlavné pojednávanie bolo v pláne aj v stredu, to ale neprebehne. Súd ho odročil na 5. a 6. februára, kedy by mala vypovedať aj Kvitová. Vypovedať by mali aj dvaja znalci a ďalší svedkovia.

Súd začal prípad čítaním obžaloby vlani na konci októbra, neskôr ho ale odročil na január kvôli výsluchu Kvitovej. Tá je ale teraz na turnajoch v Austrálii, súd ju teda ani nepredvolal. Podľa hovorkyne by Kvitová mala byť predvolaná vo februári.

Podľa prokuratúry sa obžalovaný dostal do bytu Kvitovej pod falošnou zámienkou, že ide na revíziu kotla. Potom ju napadol a vážne porezal na ruke. Kvitová sa následne podrobila komplikovanej operácii šliach všetkých prstov a niekoľkých nervov, k tenisu sa dvojnásobná wimbledonská víťazka vrátila po piatich mesiacoch.

Žondra už skôr povedal, že ani nevie, kde Kvitová býva. Tvrdí, že v mieste jej bydliska nebol. Navrhol tiež, že na vlastné náklady podstúpi skúšku na detektore lži.


Tagy: Petra Kvitová Radim Žondra

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Rick Rycroft

DISKUSIA