Toto je šanca pre Petru Vlhovú! Shiffrinová sama priznala, že...

Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová

SAN VIGILIO DI MAREBBE - Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová je fyzicky aj mentálne unavená a trochu koriguje svoje najbližšie plány. Suverénna líderka Svetového pohára vynechá najbližšie dva zjazdy v piatok a sobotu v talianskej Cortine d´Ampezzo, hoci pôvodne tam mala štartovať. V programe si zatiaľ ponechala nedeľňajší super G v rovnakom stredisku.

Shiffrinová od 21. decembra absolvovala 7 pretekov SP v rozpätí 19 dní. Rovnaký program mala aj Slovenka Petra Vlhová, ktorá ju dokázala zdolať v troch zo spomenutých 7 pretekov v slalome, obrovskom slalome aj paralelnom slalome. V utorok sa odohral ďalší atraktívny súboj v "obráku" v talianskom Kronplatzi. Shiffrinová triumfovala na prvom mieste a Vlhová skončila štvrtá za  Taliankou Martou Bassinovou.

"Základný plán pre túto sezónu bol taký, že rýchlostné disciplíny si Mikaela ponechá v programe len vtedy, keď nebude cítiť pretlak únavy. A to fyzickej ako aj psychickej. Teraz nastala situácia, že sa v nej mieša kúsok z oboch. Vždy je to v konečnom dôsledku na nej, ako sa rozhodne," vysvetlil Mike Day, šéftréner amerických zjazdárok.

Čo sa týka predbežného áno pre super G v Cortine, Day k tomu poznamenal: "Mikaela získa trochu času na oddych a zároveň na kratučký tréning super G. Počas nasledujúcich dní sa definitívne rozhodneme."

Shiffrinová už dávno nie je len špecialistka na slalom a obrovský slalom. V tejto sezóne vyhrala dve z troch podujatí SP v super G /v kanadskom Lake Louise aj švajčiarskom St. Moritzi/ a v celkovom poradí disciplíny je prvá s náskokom 25 bodov pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou. "Vôbec to nie je o tom, že je motivovaná líderskou pozíciou v super G. Je to najmä o istote v rýchlosti, ktorá sa dá získať len tréningom. V hre je aj príprava na majstrovstvá sveta," skonštatoval americký tréner.

Na priamu otázku, či pri svojej univerzálnosti a širokom zábere bude 23-ročná Američanka štartovať na MS v Aare aj v super už 5. februára, Mike Day odpovedal: "Máme záujem o tento štart, ale stále s určitosťou nevieme povedať, čo všetko bude obsahovať náš A-plán pre MS. Nie je jednoduché ísť tam na začiatok šampionátu na super G a potom čakať niekoľko dní, kým prídu na rad technické disciplíny. Nateraz poviem len toľko, že zo všetkých možností, ktoré sa nám núkajú, sa pokúsime vybrať najrozumnejšie riešenie."

Fenomenálna Američanka v tejto sezóne SP už nazbierala 10 víťazstiev, čo sa premietlo do zisku 1394 bodov. Napriek tomu, že jej v poslednom čase zdatne konkuruje Petra Vlhová, Shiffrinová stále má reálne šancu prekonať rekordných 14 sezónnych triumfov Švajčiarky Vreni Schneideroveh z ročníka SP 1988/1989. "Po slalome vo Flachau sme si dopriali trochu oddychu. Vo Flachau nastal presne ten moment, keď bola jej nádrž s palivom už takmer úplne prázdna a teraz sa ju budeme snažiť opäť pozvoľna dopĺňať tak, aby maximum nastalo počas svetového šampionátu," ozrejmil Mike Day.


Tagy: Mikaela Shiffrinová Mike Day

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Giovanni Auletta

DISKUSIA