VIDEO Futbalový sviatok Čechov vyjde draho: Najnákladnejšie podmienky, ktoré kedy akceptovali!

Neymar a Paulinho oslavujú vedúci gól Brazílie
Neymar a Paulinho oslavujú vedúci gól Brazílie

PRAHA - Predseda Futbalovej asociácie Česka Martin Malík pripustil, že marcový prípravný duel v Edene s hviezdnou Brazíliou bude zrejme najnákladnejšom zápasom v českej histórii. A to aj napriek tomu, že sa FAČR podarilo znížiť pôvodné požiadavky súpera asi na polovicu.

V súčte s ubytovaním a výdavkami na dopravu by mal zápas s Brazíliou vyjsť asi na 20 až 25 miliónov českých korún a asociácia verí, že pre ňu nebude stratový.

"Na začiatku po prepočte na české koruny len ten zápasový poplatok predstavoval desiatky miliónov, nepatrne menej ako dva milióny dolárov. Plus ďalšie náklady spojené s dopravou tímu do Česka, všetkým servisom tu. Dokonca bola požiadavka na určitú porciu výnosov z predaja vstupeniek, jednalo sa zhruba o 50 percent," povedal Malík na tlačovej konferencii.

"Toto boli podmienky, ktoré by asociácia nedokázala akceptovať. Postupom času sme sa dokázali dostať na úroveň, ktorú si vieme predstaviť. Aj tak v histórii minimálne moderného českého futbalu to sú absolútne najnákladnejšie podmienky, ktoré sme akceptovali. Niečo na 50 percentách pôvodných predstáv Brazílie je blízko realite," doplnil Malík.

Jasne najvyššou nákladovou položkou je poplatok za zápas pre Brazíliu. "Naopak zásadnou príjmovou položkou budú pre nás príjmy zo vstupeniek a od našich komerčných partnerov. Televízne práva sú v centrálnom režime UEFA, dostávame určitý podiel, ktorý je dopredu známy na celý kvalifikačný cyklus. Tento priateľský zápas to neovplyvní," uviedol Malík.

Verí, že FAČR na zápase neprerobí. "Nie je to úplne tak, že by sa to malo ekonomicky vyplácať. Ideálny variant je, aby sme sa nákladovo aj výnosovo pohybovali okolo nuly. Do hry vstupujú rôzne faktory. Máme pred sebou sériu rokovaní s existujúcimi partnermi, akým spôsobom si budú predstavovať participáciu na takomto zápase. Od toho sa tiež bude odvíjať celková ekonomika zápasu. Naša úvaha smerovala aj k tomu, že pre celý český futbal bude taký súper sviatok, tak sme k tomu pristúpili," povedal.

Brazílčania zatiaľ nevzniesli žiadne špeciálne požiadavky. "V ničom nevybočujú. Naopak do určitej miery som aj prekvapený, že zatiaľ sme nenarazili na nič, cez čo by nešiel vlak. Zatiaľ sme nezaznamenali žiadne hviezdne maniere," poznamenal Malík.

Je nadšený, že sa Brazíliu podarilo do Česka dostať. Zápas sa odohrá 26. marca len štyri dni po úvodnom zápase kvalifikácie majstrovstiev Európy proti Anglicku vo Wembley. "Mám z toho hroznú radosť aj preto, že to ukazuje, že český futbal v medzinárodnom porovnaní na tom nie je tak mizerne, ako to možno ešte pred nejakou dobou vyzeralo. Som rád, že aj tie top tímy sme schopní sem dostať," pochvaľoval si Malík.

Asociácia rokovala aj s Argentínou, ale prekážkou bolo, že súper chcel hrať na štadióne aspoň pre 30 tisíc divákov, ktorý v Českej republike nie je. "V hre boli napríklad aj Thajsko, Bolívia, Panama, potom tí dvaja najatraktívnejší súperi - Argentína, Brazília. Na začiatku sme mohli vyberať z nejakých 12 súperov, snažíte sa osloviť každého. Najatraktívnejší súper je zbožné želanie, so stredom ste schopný sa dohovoriť. Povedali sme si s trénerom, kto zo súperov by sa nám páčil a snažili sa na nich pracovať, až z toho vyšla Brazília. Nedá sa povedať, kto by si vybral koho," povedal Malík.


Tagy: Brazília Česko Martin Malík

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Frank Augstein; Video: FAČR

DISKUSIA