VIDEO Bystrica uspela v dramatickej finálovej repríze: Košice padli v Detve, dráma pod Tatrami

Tomáš Vošvrda a Keegan DansereauTomáš Vošvrda a Keegan Dansereau Zdroj: SITA - Radoslav Maťaš

BRATISLAVA - Hokejisti Zvolena zvíťazili vo štvrtkovej predohrávke 46. kola Tipsport ligy na ľade Liptovského Mikuláša 3:0 a na čele tabuľky majú jednobodový náskok pred druhou Banskou Bystricou. "Barani" totiž v piatok vyhrali doma nad Duklou Trenčín 2:1 až po predĺžení, keď rozhodol Brock Higgs.

Kontakt s nimi stratili tretie Košice, ktoré zaváhali na ľade Detvy a prehrali 2:4. Na Bystričanov tak strácajú tri body. Štvrtý Poprad si doma poradil s MAC Budapešť 3:2 po predĺžení. Piata Nitra natiahla sériu prehier na štyri, keď podľahla domácim Novým Zámkom 1:2. Druhú výhru v rade dosiahol Miškovec, ktorý doma zdolal poslednú Žilinu 6:4.

Barani po dráme ovládli reprízu minuloročného finále

V súboji vlaňajších finalistov sa veľká prevaha domácich prejavila len skromne. Od 8. min sa pokúšali vyrovnať, keď Ölvecký po ideálnej nahrávke od Radivojeviča otvoril skóre. V 29. min pomohla Higgsovi na vyrovnanie výrazná početná prevaha. 'Barani' hrali presilovku piatich na troch a keď Sojčík zlomil hokejku, Trenčania mali odrazu na ľade len dvoch plnohodnotných hráčov a pre Higgsa už nebol problém trafiť sieť. Šancí na ďalšie góly mali domáci veľké množstvo, s tými väčšími začali nehospodárne narábať od 7. min, či už Higgs, dvakrát nová posila Šoltés, alebo v 18. min Asselin po bekhende ponad bránku.

V druhej tretine roztočili kolotoč domáci ešte výraznejšie, tutovky spálili v 21. min v prečíslení Faille a Selleck, nasledovali ďalšie možnosti i veľká šanca Kopera v 32. min, ktorý v presilovke bránku zblízka netrafil. Brankára Valenta neprekonal dvakrát ku koncu prostrednej časti hry ani Bartánus, na druhej strane jednu z mála príležitostí nepremenil v 36. min Dlouhý.

V tretej tretine brankár Valent zlikvidoval v 42. min strelu Sellecka, vzrušenie nastalo aj po šarvátke Asselina a Rýgla i ďalšom streleckom pokuse Higgsa. V 49. min nádejne prenikol hosťujúci Mikula, len škoda, že jeho strela mala slabšie parametre. Rýchle akcie sa prelievali z jednej strany na druhú so snahou rozhodnúť zápas a Gulova strela v 55. min a následne Asselinova do bočnej siete nemali k tomu ďaleko. Od 56. min si zahrali domáci presilovku, gól nestrelili, v šanci nepochodil v 60. min ani Asselin a zápas sa nasmeroval do predĺženia. V ňom uspel lišiacky v 61. min Higgs, keď Valenta prekonal po strele od betónu spoza bránky.

HC'05 iClinic B. Bystrica - Dukla Trenčín 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0, -1:0)
Góly: 29. Higgs (Faille, Asselin), 61. Higgs (Marshall, Asselin) - 8. Ölvecký (Radivojevič, Starosta). Rozhodovali Štefík, Juhász - Bogdaň, Vincze, vylúčení 3:6, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 2590 divákov.

HC'05 iClinic B. Bystrica: Williams - Marshall, Mihálik, Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík - Asselin, Faille, Selleck - Koper, Higgs, Bartánus - Kabáč, Gabor, Šoltés - L. Lunter, Giertl, Török

Dukla Trenčín: Valent - Rýgl, Starosta, Cebák, Bohunický, Gula, Bokroš, Božík - Radivojevič, Ölvecký, Sojčík - Sádecký, Radjenovic, Hecl - Varga, Dlouhý, Mikula - D. Hudec, Švec, Špankovič

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: "V predchádzajúcich dvoch zápasoch sme mali slabšiu energiu, no po týždni dobrého tréningu sme išli nahor. Máme veľa zranených, hráči boli trochu viac unavení, no takto nejako si predstavujem, aby sme hrali aj v budúcnosti. Bola to veľmi dobrá tímová práca, Trenčín nám zblokoval veľa striel, vynikajúco im zachytal brankár, preto som s dvoma bodmi spokojný, aj keď sme mohli mať tri."

Ján Pardavý, asistent trénera Trenčína: "Prvú tretinu sme solídne odohrali, v druhej bol súper jasne lepší, my sme sa nevyhli množstvu chýb. Súper nás zatlačil, preto sme si povedali pred treťou tretinou, že sa musíme vrátiť k hokeju z prvej. Sčasti sa nám darilo byť sebavedomejší, bojovnejší, škoda, toho predĺženia s dosť veľkou chybou, no to sa pri hre troch na troch stáva. Neboli sme ďaleko od ďalšieho bodu, Bystrica si však za predvedený výkon o bod viac zaslúžila."

Dávid Šoltés, nová posila B. Bystrice: "Mal som niekoľko šancí, nakoniec som rád, že sme získali dva body. Po dlhšom čase som nastúpil do zápasu, cítil som trochu nohy, postupne sa to zlepšilo. Bol to dobrý zápas, Trenčín hral veľmi dobre, my sme však boli lepší. So spoluhráčmi sa mi hralo super, a to som sa len dnes dozvedel, že sem prídem z Košíc, takže bolo to pre mňa niečo nové. Ja ani neviem, ako som sa tu ocitol, ráno som prišiel do Steel arény a povedali mi, že mám nastúpiť už večer v Banskej Bystrici. Malo to rýchly spád, prekvapilo ma to, nečakal som to, no som rád, že som tu. Chcel by som podávať stabilné výkony a uvidím, čo to prinesie."

Brock Higgs, autor oboch gólov B. Bystrice: "Bol to náročný zápas, to sme očakávali, takto Trenčín zvykne hrávať. Dlhší oddych nám prospel, potrénovali sme, väčšinu zápasu sme boli lepší. K môjmu prvému gólu mi pomohli spoluhráči a jednoducho som to trafil, druhý bol s veľkým šťastím, neplánoval som to takým spôsobom, no skúsil a vyšlo to."

Michal Valent, brankár Trenčína: "Bojovali sme, vedeli, že Bystrica je doma silná, no verili sme si. Je to škoda, mohli sme získať viac ako jeden bod, no nevyšlo to. Mal som dosť roboty, to je vždy dobre, no škoda toho druhého inkasovaného gólu, nebol pre mňa jeden z tých najlepších. Higgs pri ňom naznačil nahrávku a ja som išiel od žŕdky s nohou, on to dal šikovne do mojej nohy a do bránky. Bod je dobrý, ale potrebovali sme viac."

Poprad v dráme pod Tatrami pokoril maďarského súpera

Popradčania sa na domácom ľade predstavili proti maďarskému tímu MAC Újbuda s tromi zámorskými posilami v zostave. Domáci udreli ako prví v 11. minúte. Heizer našiel vtipnou prihrávkou spoza bránky v ostrom úhle strojaceho Bondru a Bálizs lovil puk zo siete - 1:0. O tri minúty neskôr "kamzíci" prepadli v útočnom pásme a na Vošvrdu sa rútil Terbócs, ten ale v úniku neuspel. V polovici 16. minúty putoval na trestnú lavicu za zbytočný faul Mlynarovič, ale dlho si na nej neposedel. Po strele Browna sa najlepšie pred bránkou zorientoval Dansereau a na dvakrát prepasíroval puk za chrbát Vošvrdu.

Peter Kundrík a Chris Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA - Radoslav Maťaš

Do druhého dejstva nastúpil Poprad už bez Paukovčeka. V 25. minúte popradský zimák stíchol. Najprv šiel od polovice klziska sám na Bálizsa Zagrapan. Jeho zakončenie pomedzi betóny si brankár hostí postrážil. Vzápäti tak platilo otrepané "nedáš a dostaneš". Hostia z Budapešti šli sa predrali pred Vošvrdu a Brown ho prestrelil - 1:2. Domáca hra inkasovaným gólom utrpela na kvalite. "Kamzíci" sa na ľade iba hľadali a z hľadiska sa ozývali prejavy nespokojnosti. V 36. minúte sa ocitol v tutovke Salija, ale svoju frustráciu si vybil iba na ležiacom Bálizsovi, a po ňom neuspel v ďalšom súboji s brankárom MAC Zagrapan.

V závečnom dejstve sa najprv dlho nič nedialo. Vyrovnania sa domáci dočkali počas presilovej hry v 47. minúte. Puk do pásma zatiahol Abdul, ktorého hosťujúca obrana tvrdo narazila o mantinel. V hre sa však pokračovalo ďalej. Mlynarovič našiel prihrávkou Bondru a ten sa po druhýkrát v zápase nemýlil. Krušné chvíle pre Poprad prišli 5 minút pred koncom riadnej hracej doby. V presilovej hre nastrelil hosťujúci Klempa dokonca konštrukciu Vošvrdovej bránky. Keď v závere nevyužili presilovku ani Popradčania, zápas šiel do predĺženia. V ňom sa medzi tri žrde trafil Erving a zabezpečil "kamzíkom" extra bod navyše.

HK Poprad - MAC Budapešť 3:2 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 11. Bondra (Heizer, Miner), 47. Bondra (Mlynarovič, Abdul), 62. Erving (Abdul, Vošvrda) – 17. Dansereau (Brown, Klempa), 25. Brown (Dansereau, Klempa). Rozhodovali: Goga, Novák – Frimmel, Šefčík, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1296 divákov.

Poprad: Vošvrda – Fabián, Brejčák, Karalahti, Salija, Erving, Barron, Brincko, Kundrik – Takáč, Zagrapan, Abdul – Bondra, Paukovček, Svitana – Buzzeo, Heizer, Miller – Belluš, Mlynarovič, Macík

Budapešť: Bálizs – Pozsgai, Macaulay, Negrin, Dudás, Garát, Burt, Vokla – Orban, Langkow, Bodó – Klempa, Brown, Dansereau – Odnoga, Nagy, Terbócs – Pápa, Majoross, Szigeti

Dušan Brincko, asistent trénera Popradu: "Z nášho pohľadu sme nezačali tak, ako sme si predstavovali. Chceli sme začať tak, ako sme hrali posledné tri zápasy, ale nešlo nám to. Budapešť hrala dobre, výborne korčuľovala. Nevedeli sme dať góly. Keď súper dal gól na 2:1, bolo to ťažké, dotiahli sme to však šťastným gólom. Musíme tvrdo a ťažko bojovať o každý gól a sme radi, že sme v predĺžení vyhrali. Dôležitý je každý bod a potešili sme domácich divákov."

Gergely Majoross, tréner MAC Budapešť: "Myslím si, že zápas sme začali dobre, hrali sme s veľkou energiou. Prvá tretina bola viac otvorená ako by tréneri chceli vidieť a priniesla veľa šancí. Druhá tretina však už bola viac organizovaná. V tretej tretine sme nedokázali udržať vedenie o jeden gól, jeden bod je však pre nás aj tak veľmi dôležitý."

Regionálne derby s Nitrou korisťou Nových Zámkov

Regionálne derby bolo zároveň súbojom tabuľkových susedov. Hneď v úvode sa pekne preštrikoval domácou obranou Lantoši, ale jeho bekhendový pokus zastavila domáca tyčka. Na druhej strane dorážal nebezpečne Bajtek Urbanovu strelu. V 8. minúte sa po presnej prihrávke spoza brány dostal do brejku Pospíšil, ale Šimboch jeho pokus zmaril. Skóre duelu mohli otvoriť Nitrania. Po vyhratom vhadzovaní sa dostal k puku Morrison a jeho strela aj s prispením teču skončila v domácej bráne. Rozhodca však gól kvôli hre vysokou hokejkou neuznal. V oslabení podržal domácich gólman Kristín, keď Scheidlov pokus udržal pred bránkovou čiarou a poradil si aj s pokusmi Hrušíka a Lantošiho.

Od začiatku druhej tretiny sa hral rýchly hokej, hra sa prelievala zo strany na stranu. Domácich mohol poslať do vedenia Šimun, ale zblízka nezužitkoval prihrávku spoza súperovej brány. Na druhej strane pohrozil vo vlastnom oslabení Scheidl. Domáci mohli streliť prvý gól počas ďalšej presilovky, Zbořil naservíroval puk Fábrymu, no ten ho z prvej nedokázal poslať do siete. Aj v ďalších minútach ponúkli obaja aktéri divákom rýchly hokej a muži v maskách sa rozhodne nenudili. Úvodný gól však nepadol ani po 40 minútach.

Do tretej tretiny vstúpili oba celky s jasným cieľom streliť úvodný gól stretnutia a podľa toho hra aj vyzerala. Na dvakrát sa nepresadil domáci Hruška, ktorý zaútočil spoza bránky a na druhej strane sa zaskvel zákrokom Kristín. V 51. minúte sa domáci diváci konečne dočkali. V presilovke sa po buly dostal k puku Zbořil a švihom z pravého kruhu prekonal Šimbocha. O niekoľko okamihov sa skóre menilo znova a opäť v prospech Nových Zámkov, keď zaúradoval Ručkay. V záverečných minútach sa Nitrania odhodlali k hre bez brankára, čo sa im aj vyplatilo vďaka zásahu Bučeka. Hosťom sa aj napriek veľkému úsiliu skórovať nepodarilo a tri body tak ostali v Nových Zámkoch.

MHC Mikron Nové Zámky - HK Nitra 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Góly: 51. Zbořil (Zaťko, Jurík), 53. Ručkay (Zbořil) - 59. Buček (Bortňák). Rozhodovali: Snášel, Valach - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 5:7, navyše: Ručkay (Nové Zámky) 5+DKZ za seknutie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1769 divákov.

Nové Zámky: Kristín - Hain, Zaťko, Ordzovenský, Novák, Hatala, Kudla, Slávik, Henderson - Ručkay, Zbořil, Jurík - Bajtek, Urban, Šimun - Pospíšil, Hruška, Štrauch - Rogoň, Fábry, Ondrušek

Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Pupák, Rais, Sloboda – Blackwater, M. Slovák, Lantoši - Fominych, Kerbashian, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Buček – Hrušík, Čaládi, Pätoprstý

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: "Bolo to typické derby, bojovalo sa o každý meter ľadu, hralo sa hore-dole. Bolo veľa vylúčených, hralo sa veľa presiloviek, oslaboviek. Náš brankár Kristín chytal veľmi dobre a bolo jasné, že jeden gól rozhodne. Som veľmi rád, že sme ho dali v presilovej hre, potom sme dali aj druhý a udržali sme víťazstvo. Bola veľmi dobrá kulisa a tešíme sa z víťazstva."

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Zápas sa hral v dobrom tempe pred dobrou kulisou. Bol to taký klasický zápas s Novými Zámkami. Súper hral jednoduchý hokej, hrali to cez mantinel, my sme tie nahodené puky zbierali. Zvládali sme to, dnes to bolo o jednom góle. Nové Zámky dali gól v presilovke, potom pridali druhý. My sme tiež mali šance na viac ako jeden gól, no v niektorých situáciách to zbytočne komplikujeme. Chýba tam jednoduchosť a priamočiarosť a tieto detaily rozhodli o tom, že dnes vyhrali Nové Zámky."

Žilina neuspela v desaťgólovej prestrelke v Maďarsku

Žilina mala výborný vstup do zápasu a už od 3. minúty viedla. Surovka prihral od ľavého mantinelu pred bránku a Milý zasunul puk do siete. Domáci mohli vyrovnať, no Miskolczi sám pred brankárom nezvládol blafák, keď mu ušiel puk. V 9. minúte viedli "vlci" už 2:0, spomedzi kruhov sa presadil Hvila. Miškovec znížil v 17. minúte. Kulmala sa natlačil pred Fučíka, ktorý jeho pokus vyrazil, no iba späť k fínskemu útočníkovi, ten našiel medzi kruhmi Panceho a žilinský brankár jeho strelu z otočky už nezachytil - 1:2.

Domácim stačilo na vyrovnanie 38 sekúnd druhej tretiny, dohrávanú presilovku využil po peknej kombinácii Magosi. Žilinčania doplatili na časté vylúčenia a v 32. minúte ich hráči Miškovca opäť potrestali. Puk sa dostal so šťastím k Somogyimu, ktorý mal pred sebou už len odkrytú bránku. V 37. minúte bolo už 4:2, Láda našiel krížnou prihrávkou Panceho, ktorý z ostrého uhla prekonal Fučíka. Prešlo však len 26 sekúnd a hostia znížili zásluhou Jenčíka.

Aj úvod tretej tretiny patril domácim, ktorí si zahrali štvorminútovú presilovku a opäť ju ukončil gólom. Po ďalšej peknej kombinácii sa presadil Loiseau a zvýšil na 5:3. Žilinčania však nezložili zbrane a o štyri minúty strelili kontaktný gól, keď Vay nestačil na strelu od modrej z hokejky Dubeňa. Ich snahu o vyrovnanie zabrzdilo vylúčenie a Magosi mohol definitívne rozhodnúť, no sám pred Fučíkom neuspel. Chvíľu na to trafil Kulmala do žŕdky. Desať sekúnd pred koncom pridal Harrison šiesty gól domácich.

DVTK Jegesmedvék Miškovec - MsHK DOXXbet Žilina 6:4 (1:2, 3:1, 2:1)
Góly: 17. Pance (Kulmala, Vas), 21. Magosi (Vas, Kulmala), 32. Somogyi (Crawford), 37. Pance (Láda), 44. Loiseau (Magosi, Harrison), 60. Harrison - 3. Milý (Surovka, Balej), 9. Hvila (Beránek, Bagin), 37. Jenčík (Huna, Húževka), 49. Dubeň. Rozhodovali: Kalina, Korba - Gajan, Smrek, vylúčení: 3:8 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 1045 divákov.

DVTK Jegesmedvék Miškovec: Vay – Kiss, Crawford, Láda, Szirányi, Milam, Göz – Kulmala, Vas, Pance – Magosi, Loiseau, Harrison - Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Vojtkó

MsHK DOXXbet Žilina: Fučík – Matejka, Kučný, Jankovič, Bagin, Dubeň, Piegl, Dlugoš, Mendrej – Rudolf Huna, Húževka, Jenčík - Beránek, Podešva, Hvila – Milý, Surovka, Balej – Hrazdíra, Ondruš, Rehák

Košice prvýkrát v sezóne nestačili na Detvu

Do zápasu lepšie vstúpili Košičania, ktorí predviedli prvú útočnú akciu už v 3. minúte, no gólom neskončila. O minútu neskôr hostí oslabil McDowell a Detvania tak dostali šancu dostať sa do vedenia v presilovej hre. Počas nej nedali Habalovi dýchať, no aj napriek tomu sa hostia dokázali ubrániť. Početnú výhodu Detvy ukončil v 5. minúte Surový a v hre sa pokračovalo vo vyrovnanom počte. V 9. minúte Habala prudkou strelou z ľavej strany ohrozil Tibenský, ale puk skončil v jeho lapačke. V 12. minúte mali hostia obrovskú príležitosť dostať sa do vedenia, keď sa Petráš pokúšal doraziť puk do brány Zalivina, ale ani táto príležitosť gólom neskončila. V druhej polovici tretiny boli Košičania strelecky aktívnejší, no nepodarilo sa im presadiť. V závere tretiny sa dostal Ščurko do samostatného nájazdu, ale ani on nedokázal Habala prekonať. Vzápätí Brophey faulom poskytol Detvanom početnú výhodu, no Košičania sa ubránili.

Druhá tretina začala lepšie pre domácich, ktorí sa hneď v 22. minúte dostali do útočného pásma, Surový sa dostal k puku a prudkou strelou z pravej strany trafil horný roh Habalovej brány, čím otvoril skóre stretnutia. Hra bola v prvej polovici tretiny veľmi rýchla a bojovná. Detvania pozorne bránili a nepúšťali hostí do veľkých gólových príležitostí. V závere tretiny si domáci vytvorili obrovský tlak, no nevyužili ho.

Hneď v 41. minúte ohrozil bránu domácich Nagy, ale trafil len bočnú sieť. Košičania vstúpili do poslednej tretiny aktívnejšie. V 43. minúte z ľavej strany vystrelil Klíma a puk tesne minul detviansku bránu. V 45. minúte Kafka výborne našiel voľného Galamboša a ten strelou z prvej v úrovni kruhov vyrovnal na 1:1. Vyrovnávajúci gól domácich nakopol, keď sa v 49. minúte dostal k puku Žilka a dokázal prekonať Habala. O minútu na to sa v podobnej situácii ocitol Král a strelou k ľavej žrdi zvýšil na 3:1. V 53. minúte pridal Galamboš svoj druhý presný zásah a zdramatizoval vývoj. V 56. minúte mal vyrovnanie na hokejke Brophey. Jeho strelu z polovice klziska Zalivin neudržal, ale nikto z košických hráčov ho nedokázal dopraviť do brány. V závere tretiny mohli rozhodnúť Murček a vzápätí Gašpar, ale obaja stroskotali na dobre chytajúcom Habalovi. Košičania sa pokúšali o vyrovnanie hrou bez brankára, tá im však gól nepriniesla. Detva si víťazstvo poistila druhým gólom Žilku do prázdnej brány a tešila sa tak z prvého historického víťazstva nad Košicami.

HC 07 Detva - HC Košice 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)
Góly: 22. Surový, 49. Žilka, 50. Král, 60. Žilka – 45. Galamboš (Kafka), 53. Galamboš (Sýkora, Kafka). Rozhodovali: D. Konc st., T. Orolin - Šoltés, Rojík, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 439 divákov

Detva: Zalivin - Mar. Chovan, Golian, Sládok, Hraško, F. Fekiač, Betker, Gachulinec, Jendroľ - Ščurko, Murček, Král - Surový, V. Fekiač, Žilka - Tibenský, Gašpar, Mat. Chovan - Pulščák, Valent, Ľupták

Košice: Habal - McDowell, Šedivý, Koch, Pulli, Čížek, Dudáš, Žitný, Michalčin - Spilar, Suja, L. Nagy - Lušňák, Ignatuškin, Sýkora - Kafka, Brophey, Hričina - Klíma, Galamboš, Petráš

Josef Turek, tréner Detvy: "Podali sme výborný tímový výkon, podporený Sašom v bráne. Musím povedať, že sme dnes po celú dobu výborne korčuľovali a vytvárali sme si veľké množstvo príležitostí. Som rád, že sme držali s tak kvalitným súperom krok po celý zápas a podarilo sa nám prvýkrát v histórii klubu poraziť taký silný tím, ako sú Košice a to si veľmi vážime. Chcel by som všetkých chlapcov pochváliť za predvedenú hru, perfektný výkon a disciplínu počas celého zápasu."

Roman Šimíček, tréner Košíc: "Z našej strany to nebol dobrý zápas, určite sme si predstavovali niečo iné. Začali sme zle, na tri góly sme súperovi nahrali my, zlé, bolo to veľmi zlé. Neviem či došlo k podceneniu hráčov alebo čo, na zápas sme sa pripravovali inak, vedeli sme, že to tu nebude ľahké, ale zatiaľ sme to štyrikrát zvládli a piatykrát nám to nevyšlo, čo nás samozrejme mrzí. Zajtra máme ďalší podobný zápas s Liptovským Mikulášom, musíme sa pripraviť lepšie a hlavne prvé dve tretiny odohrať inak, ako dnes."

Viac o téme: HK Poprad HK Dukla Trenčín HC'05 iClinic B. Bystrica