VIDEO Djokovič po drvivom triumfe velebil hlavne Vajdu: Ďakujem, že si sa vrátil!

Novak Djokovič s víťaznou trofejou
Novak Djokovič s víťaznou trofejou

MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič vyhral ako prvý hráč v histórii siedmykrát Australian Open v Melbourne. Vo finále dvojhry zdolal v pozícii nasadenej jednotky turnajovú dvojku Španiela Rafaela Nadala po výbornom výkone hladko 6:3, 6:2, 6:3. Djokovič získal 15. grandslamový titul v kariére, tretí za sebou.

Djokovič po prevzatí trofeje z rúk Ivana Lendla v úvode slávnostného príhovoru zložil poklonu svojmu finálovému súperovi. "Chcem pochváliť Rafu za to, čo predviedol v uplynulých dvoch týždňoch. Obdivuhodne sa vrátil po zranení. Ukázal mladým športovcom, nielen tenistom, ako správne bojovať. Pre mňa je tento titul výnimočný. V hlave si teraz premietam, v akej som bol situácii vlani. Presne pred 12 mesiacmi som sa podrobil operácii lakťa, teraz tu stojím ako šampión Australian Open. Vyhral som sedem zápasov za sebou. Je to úžasné, nemám slov. Chcem sa poďakovať za podporu celému môjmu tímu na čele s trénerom Mariánom Vajdom. Ďakujem, že si sa vrátil. Vždy stojíte za mnou, aj keď nemám svoj deň a tolerujete ma. Dokázali sme vybudovať vzorec, ktorý funguje. Chcem sa na diaľku poďakovať aj rodine, v prvom rade mojej manželke, synovi a bratom. Dúfam, že pozerali finále v televízii. Trofeje sú o to cennejšie, keď sa máte o ne s kým podeliť. Australian Open je jednoznačne najlepší turnaj na svete, všetci hráči sa tu cítia ako doma. Cítim na každom rohu, že ľudia tu tenistov rešpektujú, je to pre nás veľká česť," uviedol Djokovič.

Nadal priznal, že Srb zvíťazil zaslúžene: "Veľká gratulácia Novakovi, predviedol neskutočnú úroveň tenisu. Finálový zápas mu vyšiel na jednotku. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľajú na organizácii Australian Open. Žiadny turnaj nemá taký progres. Je to najlepšia možná reklama tenisu. Boli to pre mňa dva emotívne a dôležité týždne. Dnes to nebol pre mňa najlepší deň. V uplynulých rokoch som prešiel ťažkými momentmi, mám za sebou bolestivé prehry. Až do 1. kola Australian Open som dlho nehral súťažný zápas. Je dôležité, že som tam, kde som. Ďakujem celému môjmu tímu, rodine a tým, ktorí mi pomáhajú. Budem bojovať a zlepšovať sa."

"Nole" sa odpútal od Austrálčana Roya Emersona a Švajčiara Rogera Federera, ktorí na úvodnom podujatí veľkej štvorky triumfovali šesťkrát. V počte grandslamových trofejí sa na treťom mieste osamostatnil od Američana Petea Samprasa - štrnásťnásobného šampióna. Djokovič aj siedme melbournske finále pretavil v zisk titulu. Vďaka finálovému triumfu si odnáša prémiu 4,1 milióna austrálskych dolárov pred zdanením a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP Entry. V jeho pondelňajšom vydaní si zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu upevní post lídra. Nadal nevyužil šancu získať druhý melbournsky titul, z doposiaľ jediného sa tešil v roku 2009.


Tagy: Rafael Nadal Novak Djokovič

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP - Kin Cheung

DISKUSIA