Kuzminová sa dočkala veľkej pochvaly aj od držiteľky veľkého glóbusu: Je priam zázračná bežkyňa

Anastasia Kuzminová sa desiatym miestom v Holmenkollene rozlúčila s kariérou
Anastasia Kuzminová sa desiatym miestom v Holmenkollene rozlúčila s kariérou

OSLO - Anastasiu Kuzminovú čakal v cieli nedeľňajších pretekov s hromadným štartom v rámci posledného kola Svetového pohára v nórskom Osle celý jej realizačný tím, aby si s najúspešnejšou biatlonistkou slovenskej histórie pripil so šampanským na koniec jej kariéry.

Posledný štart nevyšiel trojnásobnej olympijskej víťazke Kuzminovej podľa predstáv, keď po šiestich chybách na strelnici skončila až na 10. mieste. Nenadviazala tak na triumfy zo štvrtkového šprintu a sobotňajšej stíhačky. Nemusí ju to však mrzieť, keďže si na konci aktuálnej sezóny splnila svoje dva veľké športové sny. Stala sa majsterkou sveta a v individuálnych pretekoch trafila všetkých 20 terčov.

V cieli tak prežívala dojímavé chvíle a do očí sa jej tradične tlačili slzy. "Cieľovú rovinku som brala ešte pracovne. Keď ma v cieli čakal celý tím, bolo to obrovské prekvapenie. Sú to chvíle, ktoré sa neopakujú. Celá moja kariéra bola veľmi zaujímavá a úspešná. Ako to v športe býva, nebolo to bez prehier. Pamätám si na to najkrajšie, na víťazstvá. Dnešné preteky nedopadli podľa mojich predstáv. Mala som želanie, znovu zopakovať úspechy z predchádzajúcich dní. Aj Top 10 je však krásny výsledok. Veľmi som bojovala, lebo som vedela, že sú to moje posledné preteky v kariére. Všetko šťastie na strelnici som vyčerpala už včera. Emócie ma premohli," povedala pre RTVS Kuzminová.

Počas svojej kariéry dosiahla mnoho významných úspechov a aj pre ňu samotnú je náročné povedať, ktorý z nich jej priniesol najväčšiu radosť. "Fakt ja neviem určiť iba jedny preteky, ktoré by pre mňa znamenali viac ako ostatné. Ja si myslím, že naozajstný fanúšik si pamätá na všetky krásne chvíle a bolo by smutné, keby som iba jednu z nich vybrala," skonštatovala Kuzminová. Podľa nedávno zverejnených informácii existuje možnosť, že by Kuzminová v budúcej sezóne mohla pomňcť v Svetovom pohári aspoň slovenskej ženskej štafete. "Uvažuje sa nad tým. Ja si myslím, že momentálne bol zámer kvalitne dokončiť sezónu a všetky vyhlásenia prídu, až keď si oddýchnem. Samozrejme, nebude to iba moje rozhodnutie. Budem hovoriť s rodinou a bude záležať aj na mojom zdravotnom stave. Veci, ktoré som zanedbávala a posúvala do pozadia, chcem dobehnúť, napraviť a až potom urobiť rozhodnutie," uviedla Kuzminová.

Po práve skončenej sezóne si Nasťa môže povedať, že bola pre ňu viac ako úspešná. Okrem titulu majsterky sveta si vybojovala aj malý glóbus za šprint, jej celkovo tretí v kariére. V celkovom poradí skončila na konečnom treťom mieste, vyššie bola iba v sezóne 2017/2018, kedy jej patrilo druhé mesto a veľký glóbus jej unikol iba o tri body. "Samozrejme, som spokojná so sezónou. Všetky moje sny sa splnili. Ostáva iba jeden, veľký glóbus mi znovu unikol," povedala s úsmevom Kuzminová a následne už vážne dodala: "Pravda je taká, že život a šport ma naučil, byť skromnou a radovať sa z dobrých výsledkov. Veľký glóbus som nezískala. Mrzí ma to. Celú sezónu som stále stúpala v poradí. Ostatné dievčatá však podávali stabilné výkony. Aj keď som mala aj dnes ešte šancu, nakoniec som ju nedokázala využiť."

Svoj obdiv a uznanie k úspechom slovenskej reprezentantky vyjadrili aj mnohé známe osobnosti z biatlonového a športového sveta. "Nasťa je jednou z najvýraznejších športovkýň. Dosiahla neuveriteľné výsledky. Vyhrala tri zlaté medaily na troch ZOH po sebe, to nedokázal nikto. Slovensku priniesla množstvo radostných momentov, všetkým fanúšikom, ktorí jej obetavo fandia. Keď to poviem stručne, ona je veľká hrdinka," povedal pre RTVS Kuzminovej brat a bývalý aktívny biatlonista Anton Šipulin. Pridal sa k nemu aj prezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Švéd Olle Dahlin. "Je jednou z najväčších hviezd. Hovoríme o naozaj fantastickej kariére výbornej športovkyne. Povedala mi, že ide končiť, ale rozumiem jej, lebo bude končiť na vrchole," uviedol Dahlin.

Medzi jej trénerov patril aj slovenský biatlonový odborník a súčasný kouč ukrajinskej mužskej reprezentácie Juraj Sanitra. "Nasťa od prvej chvíle, ako som ju spoznal, pôsobila dojmom, že je to človek, ktorý to naozaj myslí vážne so Slovenskom. Nemala to ľahké vo svojej športovej kariére, pretože v takej pozícii, v akej bola ona, nebola rodená Slovenka a dnes, keď sa pozrieme na jej kariéru, že čo dosiahla, tak sa to zdá, ako taká pekná rozprávka. V podstate ja ju chápem, že bola to veľmi ťažká cesta k tým úspechom, pretože keď si spomeniem, tak každý jeden štart, ktorý absolvovala, bol stresujúci. Neustále dokazovanie niečoho. Preto si myslím, že si ten biatlonový dôchodok zaslúži," skonštatoval pre RTVS Sanitra.

Uznanie si Kuzminová vyslúžila aj od čerstvej držiteľky veľkého glóbusu Talianky Dorothey Wiererovej. "Je priam zázračná bežkyňa. Je pôsobivé, aká je stále rýchla na lyžiach. Na veľkých podujatiach bola vždy v dobrej forme. Ako človek je stále dobre naladená a sympatická. Zdá sa mi, že nikdy nebola vo vyslovene zlej nálade". Ku dlhému zoznamu úspechov a skvelej kariére sa vyjadril aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. "Športovec vie najlepšie sám, kedy je ten správny okamih na ukončenie kariéry. No ja vravím, že Nasťa ešte nekončí, možno nebude pretekať aktívne, možno nebude priamo v tom vrcholovom kolotoči, ale ostáva v športe. My na olympijskom výbore máme veľa agendy, kde práve očakávame pomoc naozaj takých úžasných športovcov ako bola Nasťa," dodal Siekel pre RTVS.


Tagy: Anastasia Kuzminová Juraj Sanitra Dorothea Wiererová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Michal Svítok

DISKUSIA