VIDEO Česko oslavuje novú superhviezdu: Jedinečný triumf je na dosah, Vondroušová píše históriu!

Česká tenistka Markéta Vondroušová
Česká tenistka Markéta Vondroušová

PARÍŽ – Písal sa rok 2015, keď Markéta Vondroušová fandila v parížskom finále svojej krajanke Lucii Šafářovej. O štyri roky neskôr bude o titul na Roland Garros bojovať rodáčka Sokolova. V sobotu sa prvýkrát postaví na centrálny kurt Philippa Chatriera, keďže ženské semifinále sa na ňom nehralo.

Na tribúnach pätnásťtisícového štadióna však bola, keď Šafářová bojovala vo finále s Američankou Serenou Williamsovou. "Vyhrali sme juniorskú štvorhru (s Miriam Kolodziejovou) a utekali sme na zápas Lucky. Bolo to úžasné. Veľmi som jej fandila," spomínala Vondroušová. Vtedy mala iba pätnásť a ani vo sne by ju nenapadlo, že o štyri roky neskôr si zahrá veľkolepé finále aj ona. "Keby mi to niekto povedal, myslela by som si, že je blázon," poznamenala česká hviezda.

Zatiaľ ale ide v stopách Jeleny Ostapenkovej, ktorá mala v roku 2017 čerstvých dvadsať, keď bola ako nenasadená hráčka vo finále. "Hovorila som si: 'Páni moji, toto sa podarí jednému dievčaťu z tisíc.' Že som to práve ja, mi vôbec nedochádza. Neskutočné," rozplývala sa. Ostapenková vtedy vo finále porazila rumunskú šampiónku Simonu Halepovú.

Vondroušovej nedochádza, čo už v Paríži dokázala. "Príde mi, že som v určitom tranze. Odídem z kurtu a neviem, čo sa stalo. Vlastne aj teraz. Sedím, pozerám sa do stratena a neviem, čo sa okolo deje. Stále si hovorím, že hrám nejaké béčko doma v Česku a nie grandslamové finále," zasmiala sa.

Do semifinále vstúpila nervózne, ale v koncovkách oboch setov bola pokojnejšia než jej skúsenejšia súperka. Cenila si hlavne to, ako si s tým dnes poradila. "Už predchádzajúci zápas s Martičovou bol hlavne o nervoch, pri mečbale som urobila dvojchybu. No prešla som si tým a to mi pomohlo v tomto zápase. Stále som verila, že to môžem zvládnuť v dvoch setoch," povedala.

Dážď priniesol šťastie

V jednej chvíli upozorňovala rozhodcu, že kvôli dažďu sa začala základná čiara nebezpečne šmýkať. "Pršalo naozaj veľmi výrazne. Lenže, keď začalo pršať viac, tak mi to išlo a vyhrávala som výmeny. Takže potom už som radšej bola ticho, hovorila som si, že to treba dohrať, aj keď bude pršať,“ rozprávala.

Markéta Vondroušová sa dostáva do centra pozornosti. "Zapnem si internet a všade vidím Markétu Vondroušovú. Je to celkom zvláštne. No ešte výraznejšie to bude, ked sa vrátim do Česka," povedala. Trochu ju to desí. "Nemám rada noviny, rozhovory. Takýto záujem o moju osobu je pre mňa niečo nové. Snažím sa to moc nevnímať a nič nečítať," doplnila rodáčka zo Sokolova.

Dnes za ňou dorazil dedo a je rada, že v sobotu prídu aj ďalší jej blízki. "Príde mamka, ocko. Príde kondičný tréner Michal Vágner a taktiež pán Žrebec. Ten mi povedal, že príde na turnaj, len keď budem hrať grandslamové finále. Tak som mu hneď po zápase písala, či už konečne priletí," prezradila Vondroušová.

Hneď po zápase jej telefonovala Barbora Strýcová, s ktorou sa spriatelili pri spoločnej štvorhre na januárovom Australian Open. "Bola šťastná, neskutočne kričala. Trochu sme pokecali." Je rada, že po dvojdňovej pauze zavinenej stredajším dažďom nemusí čakať na finále. "Keď už som sa zase dostala do rytmu, je lepšie to odohrať okamžite. Zajtra si zatrénujem, dáme si obed a pôjdem hrať," plánovala. Finále ženskej dvojhry by malo začať v sobotu o 15:00.

Bartyová je top hráčka

Vondroušová bola v tejto sezóne vo finále turnajov v Budapešti a Istanbule, no na turnajový titul nedosiahla. Bartyová sa blysla triumfom na elitnom turnaji v Miami, kde vo finále porazila Karolínu Plíškovú. Oba predchádzajúce vzájomné zápasy vyhrala Bartyová, ale na antuke sa spolu ešte neustretli.

Vondroušová i Bartyová predvádzajú pestrý tenis. "Ona má tiež skvelý forhend, hrá veľa slajzov. Super podáva, navyše výrazne zlepšila pohyb. Je to fakt top hráčka, bude to veľmi ťažké. Ale je to finále, chcem si to hlavne užiť," povedala na adresu súperky Vondroušová. Cíti, že po šiestich výhrach v Paríži má stále dosť fyzických aj psychických síl. "Takto to jednoducho mám. Keď niečo robím, tak to robím na tisíc percent a nechcem tam vypustiť jedinú loptičku. A na grandslame to platí dvojnásobne," prezradila.

Bartyová pred dvoma rokmi hrala finále French Open vo štvorhre, takže má na rozdiel od Vondroušovej skúsenosti s kurtom Philippa Chatriera. Devätnásťročnú Češku považuje za tú najväčšiu výzvu pri svojom tohtoročnom ťažení na parížskej antuke. "Má úžasnú bilanciu, je veľmi stabilná. Myslím, že jej antuka sedí najlepšie zo všetkých povrchov. Má veľmi variabilnú hru, dokáže lopty rozmiestňovať po celom kurte a výnimočne dobre sa pohybuje. Ja sa musím pokúsiť čo najviac držať svojho štýlu hry. Myslím, že to pre obe bude vzrušujúce finále," zakončila Bartyová.


Tagy: Markéta Vondroušová Ashleigh Bartyová

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP/Christophe Ena; Video: YouTube/Roland Garros; Twitter/Roland Garros

DISKUSIA