Slovensko je síce veľmoc, ale je tu problém: Náš šport nie je komerčne úspešný

Športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip PetrlaŠportový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Trinásť športovcov v dvanástich lodiach. Slovensko má v rýchlostnej kanoistike na II. európskych hrách v Minsku druhé najpočetnejšie zastúpenie zo všetkých športov, viac Slovákov tam súťaží iba v atletike (19).

Slovenskí rýchlostí kanoisti majú za sebou tri dni prípravy už v dejisku EH. Od utorka do štvrtka absolvujú v Regate Zaslavľ približne 20 km od Minska svoje preteky. Súťaže ne Európskych hrách napokon nemajú status majstrovstiev Európy a nebudú sa na nich ani zbierať miestenky na OH 2020 v Tokiu. O tie sa kanoisti pobijú výlučne na augustových majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede (21.- 25.8.). Tie budú aj pre Slovákov vrcholom tejto sezóny.

"Napriek tomu sa v Minsku predstaví silná konkurencia. Aj nominácia bola podmienená výsledkami na vlaňajších majstrovstvách Európy. Tí, ktorí tam neboli alebo boli výsledkovo vzadu, sa nepredstavia na EH. Niektoré silné posádky zo Svetového pohára preto budú chýbať, ale nie je to náš prípad. Podarilo sa nám obsadiť čo najviac miest na EH, sme spokojní. Trochu nás ochudobňuje iba to, že v Minsku chýbajú niektoré disciplíny, ktoré patria do programu majstrovstiev Európy," vysvetlil vedúci slovenskej výpravy Filip Petrla.

V Bielorusku sa popri talentovanej mladej generácii predstaví v slovenských farbách aj zopár skúsených tridsiatnikov. V K4 na 500 m to bude multimedailista z vrcholných podujatí Erik Vlček, v K2 na 1000 m Peter Gelle, v K1 na 200 a 500 m medzi ženami Ivana Mládková. Najlepší výsledok sa zrejme očakáva od "káštvorky", striebornej lode z nedávneho Svetového pohára v nemeckom Duisburgu.

Erik Vlček Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Marko Erd

"Určite áno, ten výsledok nás napĺňa optimizmom. S novým členom Botekom by mala byť posádka K4 ešte lepšia a rýchlejšia," skonštatoval Petrla. A ako vidí šance štvorice Samuel Baláž, Erik Vlček, Adam Botek, Csaba Zalka najskúsenejší z nich 37-ročný Vlček? "Najrýchlejšie lode sú tie európske, je to rovnako nabité ako na majstrovstvách sveta. Do špičky patria Maďari, Nemci, Portugalci, Španieli, Rusi, a to všetko sú európske krajiny. Ak by to pokračovalo v takom duchu ako v Duisburgu, bolo by to výborné. Minimálne sme si tam zjednali rešpekt a ukázali všetkým, že sme tu a bojujeme o olympijskú miestenku do Tokia," myslí si Vlček, účastník štyroch olympijských hier a vlastník troch medailí z nich.

Podľa Petrlu je celkový koncept Európskych hier z pohľadu rýchlostnej kanoistiky dobrý. Je to ďalšia vítaná príležitosť zmerať si sily s kvalitnou konkurenciou. "Všetci k tomu pristupujú seriózne, má to vysokú úroveň, je to vrcholné podujatie. Náš šport nie je komerčne až taký úspešný, je to pre nás vhodná príležitosť zviditeľniť sa. Cítim, že mediálny záujem je väčší ako na majstrovstvách Európy. Vítame každé oživenie a spestrenie, ktoré nás posúva aj mediálne," podotkol Petrla.

Šéfom slovenskej kanoistickej výpravy bol aj pred štyrmi rokmi pri premiére EH v azerbajdžanskom Baku. "Európska kanoistika k tomu pristupuje tak, aby toto podujatie malo kvalitnú úroveň a predstavili sa tam tí najlepší. Trochu strach mám iba z toho, aby sa v niektorých aspektoch nekopírovali olympijské hry. Mám na mysli najmä bezpečnostné štandardy olympiády, lebo tie sú často prehnané. Ak by to zostalo pri ľudovejšom formáte, bolo by to fajn. Ťažiskový šport asi kanoistika nikdy nebude. Trochu ma preto mrzí, že iné športy majú EH naspodku svojej hierarchie," dodal Petrla.

Viac o téme: Filip Petrla Erik Vlček
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy