Famózny úspech Slovenska vojde do dejín: Toto sa nášmu kajakárovi podarilo prvýkrát v histórii!

Andrej Málek
Andrej Málek

ČUNOVO - Slovenský reprezentant Andrej Málek sa stal víťazom súťaže kajakárov na pretekoch 2. kola seriálu Svetového pohára vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. Prvýkrát v histórii sa Slovákovi podarilo na podujatí tohto rangu dostať v súťaži K1M na najvyššiu priečku. Pre Slovensko to je celkovo už 107. víťazstvo v pretekoch SP vo všetkých kategóriách. Druhý slovenský zástupca vo finále Martin Halčin obsadil 5. pozíciu. Spolu s Málekom sa na pódium dostali aj Poliak Michal Pasiut a Francúz Boris Neveu. Poľský pretekár za slovenským jazdcom zaostal o 12 stotín sekundy a francúzsky o 1,59 s.

Andrej Málek si finálovú miestenku vyjazdil kvalitným časom a 4. miestom v semifinále. Vo finále nespravil žiadnu veľkú chybu a rovnako ako Pasiut s Neveuom nedostal trest v podobe dvojsekundovej penalizácie. "Som veľmi rád, že mi to vyšlo. Jazda mi sadla tak, ako mala. Mám z toho veľkú radosť. Dúfam, že ma to naštartuje a v ďalších súťažiach sa na štarte budem cítiť sebavedomejšie. Vo finále som dosiahol lepší čas ako v semifinále, pretože v ňom človek sa aj na rovinkách snaží viac pádlovať, chce sa poriadne vyšťaviť a ide do toho viac silovo. Ukázalo sa to aj na čase. Po mne šli na trať ešte traja jazdci, no ja som videl svoj čas a tajne dúfal aspoň na druhú priečku. Napokon z toho bolo víťazstvo. Tento triumf by som vyhodnotil ako rovnocenný úspech s bronzom, ktorý mám z majstrovstiev Európy v roku 2015," zhodnotil šťastný Andrej Málek.

Veľmi spokojný bol po pretekoch SP v Čunove prezident Slovenskej kanoistiky Ivan Cibák. "Andrej má veľký potenciál, ale od bronzu na ME 2015 v Nemecku trochu stagnoval. Tento triumf si zaslúžil. Je to v ňom, len to musí častejšie ukazovať. Už keď som videl jeho semifinálovú jazdu, tak som vravel, že má na to, aby niečo dokázal," povedal Ivan Cibák.

Martina Halčina na jednej strane tešil postup do finále, v ňom však skončil piaty a z toho radosť nemal. "Trochu ma mrzí 'ťuk' na dvanástke, mohlo to byť ešte lepšie. Keby mi však niekto povedal pred pretekmi, určite by som bol spokojný s piatym miestom. Som veľmi rád, že sme sa doma dostali dvaja do finále, bola to taká odmena aj pre fanúšikov. Teším sa, že Andrej z finále vyťažil víťazstvo," poznamenal Halčin. Jakubovi Grigarovi sa nepodarilo postúpiť ďalej z piatkovej kvalifikácie.

Medzi kanoistkami nepostúpila do finále ani jedna z troch Sloveniek. V nedeľňajšom predpoludňajšom semifinále každá urobila na trati niekoľko chýb. Najlepší čas dosiahla najmladšia z nich, iba sedemnásťročná Emanuela Luknárová. Klasifikovali ju napokon na dvadsiatom mieste. Monika Škáchová skončila v semifinále na 22. priečke a Soňa Stanovská na 28. pozícii. Prvenstvo si vyjazdila Nemka Andrea Herzogová.

"So svojím výkonom nie som spokojná, pretože som nešla úplne podľa svojich predstáv. Trať bola náročná, ale bolo tam len to, čo sme jazdili na tréningoch. Malo to byť v poriadku, ale trochu som to pokazila," povedala Emanuela Luknárová po svojej semifinálovej jazde, v ktorej dostala štyri trestné sekundy za dva dotyky s bránkami. Tesne pred jej jazdou museli semifinále prerušiť, pretože organizátori mali plné ruky práce s opravou bránky číslo päť, ktorú znefunkčnila Soňa Stanovská. "Trochu to zdvihne nervozitu, pretože pretekár sa v hlave chystá na ideálny výkon. Myslím si, že sa mi podarilo skoncentrovať, ale na trati som to neukázala," dodala Luknárová

Tiež dva 'ťuky' mala aj Monika Škáchová. "Nebola to vôbec dobrá jazda. Už v úvode som spravila chybu, po ktorej som sa síce opäť skoncentrovala, ale pred dvanástkou vo valci ma zalialo a musela som sa do nej vracať. Potom sa to už len nabaľovalo. Trať je náročná, asi najťažšia, akú som tu išla. Negatívom je, že na tréningu som nezažila takú vodu, ako tečie teraz cez preteky. Neviem, prečo sa to stále mení," povedala sklamaným hlasom.

"Hneď na prvej bránke som dostala penalizáciu, potom prišli ďalšie chyby. Vrch trate je dosť náročný, každá kombinácia si vyžaduje osobitnú pozornosť. Nemožno nič podceniť, dnes mi to však nevyšlo. Nevadí, pretože pre nás všetkých je dôležitá až druhá polovica sezóny," prezradila Soňa Stanovská, ktorá sa o týždeň v slovinskom Tacene predstaví okrem kanoe aj kajaku.

V Slovinsku v porovnaní s Čunovom nebudú štartovať kajakárka Eliška Mintálová ani kanoistky Monika Škáchová a Emanuela Luknárová, všetky sa budú v Liptovskom Mikuláši pripravovať na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov, ktoré sa na Liptove uskutočnia v úvode júla. Mintálovú v kajaku "zastúpi" Stanovská, Škáchovú s Luknárovou v kanoe zase Simony Glejteková a Maceková.

"S účinkovaním v Čunove som spokojný v prípade výkonov chalanov. V kanoe Maťo Beňuš druhý a Mišo Martikán so Sašom Slafkovským za ním v tesnom závese, v kajaku dvaja chlapci vo finále. Po Londýne sme mali s chlapcami tvrdšie rozhovory a verím, že aj to prispelo k tomu, že chlapci sa vzopli a Andrej hneď na to vyhral Svetový pohár, je to úžasné. Verím, že chlapci sú naštartovaní a toto neboli posledné vynikajúce výsledky, ktoré sme od nich videli," hodnotil riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl.

"Je tam aj temnejšia stránka, väčšie očakávania sme mali od kanoistiek. Dievčatá sa musia nad sebou zamyslieť a začať pracovať. Ešte je stále čas, omnoho dôležitejšia druhá časť bude v od konca augusta a v septembri. Verím, že aj pre ostatné kategórie budú motiváciou výsledky kajakárov a kanoistov," doplnil tímlíder slovenskej reprezentácie.

Preteky 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome - Bratislava - Čunovo (SR) - nedeľa:

K1M - finále: 1. Andrej Málek (SR) 88,54 s (0), 2. Michal Pasiut (Poľ.) +0,12 s (0), 3. Boris Neveu (Fr.) +1,59 s (0), ... 5. Martin Halčin (SR) +3,24 s (2), ... v kvalifikácii: Jakub Grigar (SR) - nepostúpil do semifinále

C1Ž - finále: 1. Claire Jacquetová (Fr.) 112,15 s (4), 2. Monica Doria Vilarrublová (Andorra) +0,17 s (6), 3. Ana Satilová (Braz.) +1,65 (4), ... v semifinále: 20. Emanuela Luknárová, 22. Monika Škáchová, 28. Soňa Stanovská (všetky SR)


Tagy: Andrej Málek K1M

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP - Alexandra Wey

DISKUSIA