Prvá etapa Okolo Slovenska bola šprintérskou bitkou: O víťazstvo bojoval aj Erik Baška

Cyklisti po štarte prvej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov okolo SlovenskaCyklisti po štarte prvej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov okolo Slovenska Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

BRATISLAVA - Úvodná poletapa na 63. ročníku cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa v Bardejove (138,2 km) stala korisťou Nóra Alexandra Kristoffa z tímu UAE-Emirates. V záverečnom hromadnom špurte na kockách na Radničnom námestí mierne do kopca Kristoff zdolal dvojicu jazdcov z tímu Deceuninck - Quick Step Dána Michaela Mörköva a Taliana Eliu Vivianiho. Štvrtý skončil najlepší zo Slovákov Erik Baška, ktorý je na domácich pretekoch šprintérskym lídrom tímu Bora-Hansgrohe. Poradie priniesol oficiálny portál pretekov Okolo Slovenska.

Úradujúci majster Európy Viviani bol azda najväčším favoritom úvodnej poletapy v Bardejove a jeho okolí. V rámci nej cyklisti absolvovali 138,2 km v mierne zvlnenom teréne. Jazdilo sa v chladnom počasí a silnom premenlivom vetre, čo neprialo rýchlemu priebehu. Prvý skorý únik sa ešte neujal, ale druhý už áno. Po ôsmich kilometroch sa ocitlo pred pelotónom šesť cyklistov - Alexandre Delettre (Delko Marseille), Kenny Molly (Wallonie-Bruxelles), Rasmus Wallin (Riwal), Anders Skaarseth (Uno-X), Florian Kierner (Team Feldermayr) a Erik Fetter (Pannon Cycling Team). Únik bol bez slovenského zastúpenia a zakrátko si utvoril náskok 2:15 min. Na horskej prémii II. kat. Vaníškovce zvíťazil a 6 bodov do vrchárskej súťaže si pripísal Belgičan Molly. Väčší ako dvojminútový náskok jazdcov v úniku sa už nezrodil, lebo tempo vzadu kontroloval najsilnejší tím Deceuninck - Quick Step.

Erik Baška Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

Po necelých 73 km cyklisti po druhý raz prešli cieľovým priestorom, čo bola zároveň aj rýchlostná prémia. Vyhral ju Rakúšan Kierner a pripísal si 8 bodov do bodovacej súťaže. Približne 30 km pred cieľom sa vedúca skupina rozdelila na dve časti a vpredu zostala už len trojica Delettre, Skaarseth a Wallin. Zatiaľ čo Francúz, Nór a Dán mali vpredu stále 50 sekúnd k dobru, zostávajúcu trojicu už pohltil pelotón. V záverečných 20 km zostala vpredu už len dvojica Wallin a Skaarseth, ich snaha sa definitívne skončila 9 km pred cieľom. Od tej chvíle už pokračoval pelotón pokope a najsilnejšie tímy vytvárali pozície pre svojch šprintérskych lídrov. V technickej koncovke v centre Bardejova sa napokon presadili favoriti. Víťazom sa stal Nór Alexander Kristoff pred Dánom Michaelom Mörkövom a Talianom Eliom Vivianim. Najlepší zo Slovákov Erik Baška finišoval ako štvrtý.

Alexander Kristoff Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

Už v stredu popoludní od 15.30 h pokračuje podujatie druhou poletapou, ktorou bude mestská časovka v Bardejove na 6,8 km. Vo štvrtkovej 2. etape na cyklistov čaká presun z Bardejova do Ružomberka. Na trati dlhej 226,6 km bude pripravených päť vrchárskych prémií vrátane stúpaní do Starého Smokovca a na Štrbské Pleso. V piatkovej tretej etape zamieri pelotón z Ružomberka do Hlohovca, kde sa dá po 200,6 km očakávať hromadný dojazd. Špurt pelotónu by mali vidieť aj diváci v Senici, kde podujatie vyvrcholí štvrtou etapou začínajúcou v Hlohovci s dĺžkou 142,1 km.

Okolo Slovenska 2019 - oficiálne výsledky:

1A. etapa: Bardejov - Bardejov (138,2 km): 1. Alexander Kristoff (Nór.) UAE-Team Emirates 3:21:48 h, 2. Michael Mörköv (Dán.), 3. Elia Viviani (Tal.) obaja Deceuninck - Quick Step, 4. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ, 6. Rudy Barbier (Fr.) Israel Cycling Academy - všetci rovnaký čas ako víťaz... 27. Lukáš Kubiš Dukla Banská Bystrica +14 s, 42. Marek Čanecký Dukla Banská Bystrica +14, 55. Róbert Málik (všetci SR) Slovenská reprezentácia +14.

Poradie po 1A. etape: 1. Alexander Kristoff (Nór.) UAE-Team Emirates 3:21:48 h, 2. Michael Mörköv (Dán.) +2 s, 3. Elia Viviani (Tal.) obaja Deceuninck - Quick Step +4, 4. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe +6, 5. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ +6, 6. Rudy Barbier (Fr.) Israel Cycling Academy +6.

Zostávajúci program pretekov Okolo Slovenska:
1B. etapa: Bardejov - Bardejov - individuálna časovka (6,8 km)
2. etapa: Bardejov - Ružomberok (226,6 km)
3. etapa: Ružomberok - Hlohovec (200,6 km)
4. etapa: Hlohovec - Senica (142,1 km)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Okolo Slovenska Alexander Kristoff Erik Baška Elia Viviani
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Oliver Ondráš
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články