VIDEO Uslzená Kuzminová urobila životné rozhodnutie: Definitívny koniec zlatej Nastičky!

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová ukončila športovú kariéruSlovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová ukončila športovú kariéru Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Trojnásobná olympijská víťazka, majsterka sveta a držiteľka troch malých krištáľových glóbusov biatlonistka Anastasia Kuzminová definitívne končí kariéru. Poslednú bonusovú sezónu v individuálnych disciplínach vo Svetovom pohári už má za sebou a počas nastávajúceho súťažného ročníka 2019/2020 sa napokon rozhodla už nevypomôcť slovenskej ženskej štafete. Informovala o tom v stredu predpoludním na tlačovej konferencii Slovenského zväzu biatlonu (SZB) v Bratislave.

"Prišiel čas, aby som urobila jedno z najväčších rozhodnutí v živote - končím svoju športovú kariéru," povedala Kuzminová. "Viem, že mnoho fanúšikov po mojom vyhlásení o konci individuálnej kariéry zostalo sklamaných. Chcela som im dať nádej, že ešte ma uvidia. Vnímala som to ako správnu cesta, ako odísť. Teraz je však koniec," dodala 35-ročná rodáčka z ruského mesta Ťumeň. Kuzminová reprezentovala Slovensko od decembra 2008.

Už v apríli tohto roku avizovala, že absolvuje letnú prípravu aj viaceré preteky v letnom biatlone. Pri jej rozhodovaní o konci športovej kariéry v individuálnych disciplínach zavážila aj rodina. Začiatkom októbra prišla správa o definitívnom konci.

"Isto mi dlhšie potrvá, kým sa ustálim a nájdem si svoje dlhodobé zaradenie. Teraz mám krátkodobejšie výzvy. Konečne sa stanem mamou na plný úväzok. Pevne verím, že moje rozhodnutie nezmení nikoho pohľad na biatlon a budete mu ďalšej fandiť," hovorila so slzami v očiach Kuzminová a pokračovala: "Ďakujem za dôveru a možnosť reprezentovať túto krajinu."

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Anastasia Kuzminová skončila športovú kariéru na vrchole. V ročníku 2018/2019 skompletizovala zlatom z rýchlostných pretekov medailovú zbierku z majstrovstiev sveta, pýšiť sa môže tromi zlatými a tromi striebornými medailami zo zimných olympijských hier a v ostatnom súťažnom ročníku obhájila malý krištáľový glóbus z vlaňajšej sezóny v jej najsilnejšej disciplíne - šprinte.

Vo Svetovom pohári vyhrala spolu 18 pretekov, až desať z nich bolo v šprinte. Na pódium sa celkovo postavila v SP 39-krát. "Tréning ma stále baví a napĺňa, no pretekové tempá už pre mňa boli veľkou záťažou. Nebola som schopná dostatočne zregenerovať. Som osoba, ktorá sa ku každému výkonu stavia veľmi zodpovedne. Vždy chcem zo seba vydať maximum," konštatovala Kuzminová.

V apríli tvrdila, že jej ďalšia účasť v ženských štafetách bude závisieť aj od toho, či sa Ivona Fialková rozhodne pokračovať v kariére. Ani ona totiž nevylúčila nečakane skorý koniec. Ivona Fialková síce pokračuje, no Kuzminová sa rozhodla skončiť. "Táto chvíľa isto dojala mnohých. Ja som rád, že som mal šancu pracovať s takouto športovkyňou," reagoval na Kuzminovej rozhodnutie viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Ivor Lehoťan.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Anastasia Kuzminová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Jaroslav Novák; Bideo: Športky/Martin Bublavý
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články