Ziskom titulu majstra sveta sa postaral o veľké prekvapenie: Všetko sa pre mňa zmenilo

Mads PedersenMads Pedersen Zdroj: SITA/AP - Manu Fernandez

BRATISLAVA - Pri dlhom výpočte favoritov na titul majstra sveta v cyklistike Mads Pedersen nefiguroval, no v poslednú septembrovú nedeľu sa v anglickom mestečku Harrogate postaral o veľké prekvapenie. Najlepšie sa vysporiadal s náročnými podmienkami a nasledujúcich dvanásť mesiacov bude nosiť prestížny dúhový dres. S odstupom niekoľkých dní priznáva, že toto víťazstvo ovplyvnilo jeho športovú kariéru.

"Všetko sa pre mňa zmenilo. Môj cyklistický vývoj bol možno rýchly, ale úprimne som nečakal, že sa stanem majstrom sveta," povedal Pedersen, ktorý sa v detstve spočiatku cyklistike nevenoval. "Hral som futbal, ale vždy som sa hneval na svojich spoluhráčov. Začal som hrať aj bedminton, no zlomil som príliš veľa rakiet, a tak mi otec kúpil bicykel. Začal som jazdiť a už som nikdy neprestal," cituje slová 23-ročného Dána špecializovaný portál cyclingnews.com.

Po zisku titulu majstra sveta poškuľuje jazdec tímu Trek - Segafredo aj po ďalších úspechoch. "Chcem vyhrať monumentálnu klasiku. Nemusí to byť budúci rok ako majster sveta, ale niekedy v budúcnosti áno. Nedostávam sa pod tlak, chcem si užiť svoj rok ako svetový šampión a nemusím nikomu nič dokazovať," vyjadril sa Pedersen, ktorý vo svojich životných pretekoch zdolal v záverečnom špurte Taliana Mattea Trentina. "Myslím si, že v 99 zo 100 prípadoch by som ho nezdolal, ale v Harrogate to nebol normálny šprint," dodal.

V anglickom daždi nečakaným Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Dánsky cyklista si nemyslí, že sa jeho rola v tíme výrazne zmení. "Je pravda, že John Degenkolb odchádza, ale naďalej máme silnú skupinu klasikárov s Jasperom Stuyvenom alebo Edwardom Theunsom. Možno sa zmení môj spôsob jazdenia. Ak budem mať zlý deň, nemôžem sa v pelotóne skrývať v dúhovom drese. Dúfam, že budem viac vo 'finále' pretekov a chcem podávať konzistentné výkony," vyjadril sa majiteľ dvanástich profesionálnych víťazstiev.

Mads Pedersen debutoval v dúhovom drese na belgických pretekoch Tour de l'Eurométropole, no cieľom neprešiel. Sezónu ukončí dvoma podujatiami v Taliansku a následne ho čaká ďalší míľnik, tentokrát v osobnom živote - ožení sa s dlhoročnou priateľkou Lisette. "Svetový titul je obrovská vec. Som si istý, že to zmenilo môj život, ale svadba s Lisette bude oveľa špeciálnejšia. Sme spolu šesť rokov, vždy ma podporovala a bola tu pre mňa. Ona ma robí tým, čím som," skonštatoval dánsky cyklista.

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Manu Fernandez
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články