V Rusku sa manipulovalo s tisíckami vzoriek: Putina dopingový škandál nezaujíma!

Jurij Ganus
Jurij Ganus

BRATISLAVA - Je škoda, že ľudia na najvyšších miestach v našej krajine nevenujú dostatočnú pozornosť riešeniu športových dopingových škandálov. Tieto slová patria šéfovi Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) Jurijovi Ganusovi. V rozhovore pre Deutschlandfunk nimi nepriamo zaútočil aj na prezidenta Vladimira Putina. Ganus si však nemyslí, že Putin vedel o masívnych manipuláciách so vzorkami ruských športovcov, ktoré moskovské antidopingové laboratórium odovzdalo na preverenie Svetovej antidopingovej agentúre (WADA).

"Nevedel to, lebo pre neho to nemá žiadnu prioritu. Nezaujíma sa o veci súvisiace s dopingom. Verím však, že sa to zmení a začne ho to zaujímať. Ruský šport naozaj potrebuje zmenu," uviedol Ganus na webe deutchlandfunk.de.

Začiatkom roku 2019 najvyšší ruský antidopingový orgán odovzdal WADA viac ako 20 miliónov záznamov z moskovského laboratória. V septembri však predstavitelia WADA oznámili, že niektoré údaje boli dodatočne zmenené, možno s cieľom ochrániť ruských športovcov pred pozitívnymi testami na zakázané látky. Podľa Ganusa bolo manipulované s tisíckami vzoriek. "Keď som sa dostal k tým dokumentom, zostal som v šoku. Počet tých zmien bol neuveriteľne rozsiahly," informoval Ganus. Podľa šéfa RUSADA zodpovedným človekom za manipuláciu so vzorkami je Pavel Kolobkov, ruský minister športu. "To je človek, ktorý má naozaj veľkú moc. Kto sa však konkrétne postaral o zámenu vzoriek, nevieme. Zodpovednosť však nesie minister," zdôraznil Ganus.

Vo svetle nových odhalení je Ganus presvedčený, že rovnako ako v roku 2016 v Riu de Janeiro, bude Rusko vylúčené aj z olympijských hier v Tokiu 2020. "Táto kríza v ruskom športe potrvá ešte niekoľko rokov. Napriek tomu si myslím, že budúcnosť môže byť iná. Máme dosť čistých športovcov a profesionálnych funkcionárov. Tí však ešte nie sú na rozhodujúcich pozíciách. Musíme preto zastaviť tvorcov rozhodnutí a metód, ktoré uvrhli náš šport do najhlbšej krízy v jeho histórii," myslí si Ganus.

Na otázku, či sa neobáva tvrdých útokov aj voči svojej osobe po tejto tvrdej verejnej kritike, odpovedal: "Snažíme sa rozbiť ľad, ktorý drží nad vodou staré mocenské štruktúry. Áno, existujú voči mne hrozby, ale v každom prípade je pravda na mojej strane."


Tagy: Vladimir Putin RUSADA Jurij Ganus

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Pavel Golovkin

DISKUSIA