Kruté a pravdivé slová o rasizme: Hanba, plné ústa rečí... Bla, bla, bla a čo? Žiadna zmena!

Yaya Touré v drese Olympiakosu
Yaya Touré v drese Olympiakosu

MANCHESTER - Bývalý hráč Manchestru City Yaya Touré podrobil ostrej kritike Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) za jej benevolentný prístup k rasizmu na štadiónoch. Podľa neho v boji s týmto problémom "nerobí nič" a vyzval ju k razantnejším opatreniam.

"Ľudí z FIFA to v skutočnosti nezaujíma, pretože o tom stále hovoríme, ale tento problém pretrváva. A to ma trápi. Musia to brať všetci vážne a aj hráči musia urobiť vážne kroky, inak v tom budú rasisti pokračovať. Ak takýto problém vznikne, hráči musia odísť z ihriska," vyhlásil bývalý reprezentant Pobrežia Slonoviny, ktorý momentálne hrá v Čine. S tímom Čching-tao Huanghai vybojoval postup do najvyššej súťaže.

Tourého znechutili udalosti v októbrovom dueli kvalifikácie EURO 2020 Bulharsko - Anglicko na štadióne v Sofii. Rozhodca Ivan Bebek z Chorvátska musel zápas dvakrát prerušiť, pretože domáci priaznivci sa prezentovali hrubým rasistickým správaním. Okrem opičích zvukov pri dotykoch anglických hráčov s loptou vyrukovali aj s nacistickými pozdravmi.

 

 

Touré tvrdí, že on by okamžite zišiel z ihriska. "Je to hanba, prečo hráte za Anglicko? Všetci stále iba hovoria, bla, bla, bla a čo? Nič sa nezmenilo," dodal Touré, podľa ktorého je v Číne oveľa viac rešpektu a s rasizmom sa tam za uplynulé mesiace vôbec nestretol.

Bulharsku za incidenty v dueli s Anglickom uzatvorili štadión na jeden zápas s dvojročnou podmienkou na ďalší a musí zaplatiť pokutu 85.000 eur. Proti výške trestu protestovali niektoré organizácie pre boj s rasizmom vo futbale, ktoré žiadali vylúčenie Bulharska z kvalifikačných bojov.


Tagy: FIFA Yaya Touré

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Thanassis Stavrakis; Twitter/TheGrio.com

DISKUSIA