Významný moment pre český hokej: Legenda legiend sa dočkala... Nebojácny muž s odvahou v krvi!

Václav Nedomanský Václav Nedomanský Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette

TORONTO - Václav Nedomanský bol ako druhý Čech v histórii slávnostne uvedený do hokejovej Siene slávy v Toronte. 75-ročný bývalý kanonier sa dočkal tejto pocty päť rokov po brankárovi Dominikovi Haškovi, ktorý nechýbal medzi hosťami slávnostného večera. Spolu s majstrom z roku 1972 Nedomanským si prestížne ocenenie prevzali bývalý kanadský útočník Guy Carbonneau, ruský obranca Sergei Zubov, kanadská útočníčka Hayley Wickenheiserová a medzi budovateľmi Jim Rutherford a Jerry York.

Cítim sa ako filmová hviezda

"Som vďačný a veľmi si vážim svoje zvolenie. Nehral som iba preto, aby som sa stal členom Siene slávy, ale preto, že milujem hokej. Mal som vždy skromné ciele a snažil som sa byť lepší a lepší," povedal Nedomanský už skôr v rozhovore pre nhl.com

 

"Cítim sa ako filmová hviezda, ale to ja nie som," začal svoju reč na pódiu Nedomanský. Stal sa priekopníkom ako emigrant z východnej Európy, ktorý sa presadil do NHL a bol tak príkladom pre ďalších. O jeho životnej ceste natočil dokument jeho syn Vashi. 

"Ja nechcem byť pionier, pretože to v iných jazykoch znamená niečo iného. Ale som rád,že som pomohol otvoriť dvere niektorým európskym hráčom, keď som dosiahol svoj sen hrať NHL," povedal po tom, čo vylíčil svoju životnú cestu od prvých krôčikov v Hodoníne a postupne poďakoval všetkým, ktorí mu pomohli. 

Vďaka ti, Frank! 

Pamiatkovú plaketu odovzdal Nedomanskému jeho bývalý spoluhráč s chorvátskymi koreňmi Frank Mahovlich, ktorý mu pri pôsobení v celku Toronto Toros vo WHA veľmi pomohol. "Moje začiatky v Toronte by neboli ľahké, keby sa o mňa nepostaral od samého začiatku môj dlholetý kamarát Frank Mahovlich a jeho žena Maria. Ani neviem, ako sa im to podarilo, pretože som nehovoril anglicky, napriek tomu sme si rozumeli," pripomenul Nedomanský dobu, keď pricestoval do Kanady so svojou prvou ženou Vierou a 3,5 ročným Vashim. 

Nedomanský sa po svojom štvrťhodinovom preslove vrátil na pódium ešte raz. Pri svojej reči ho pozvala späť z hľadiska Wickenheiserová. "Môj syn Noah Pacina je Čech, trénovala som tam desať rokov v lete a nedokážem si predstaviť, aké bolo ťažké opustiť túto zem a odísť do Kanady. Viem, že Václav chcel ešte niektorým výnimočným ľuďom poďakovať," prehlásil Wickenheiserová. 

"Zabudol som na dve veci. Poďakovať všetkým svojim priateľom a spoluhráčom z Československa a národného tímu. So všetkými som tam strávil mnoho rokov, boli to skvelí hráči a kamaráti. A samozrejme, za čo sa veľmi ospravedlňujem, mojej prekrásnej žene Marcele, ktorá je tu stále pre mňa a pomáha mi celý život. Takže je mi ľúto a dúfam, že dostanem dnes večeru," rozosmial Nedomanský celú sálu a poďakoval synovi i dcéram Victorii a Julii. 

Medailami ovenčená legenda

Nedomanský získal na svetových šampionátoch vedľa zlata z roku 1972 i štyri striebra (1965, 1966, 1971, 1974) a tri bronzy (1969, 1970, 1973). Na olympijských hrách dosiahol striebro v roku 1968 v Grenobli a o štyri roky neskôr v Sappore bronz. V československej lige nastrieľal 369 gólov v 419 zápasoch a stal sa trikrát najlepším strelcom (1967, 1972 a 1974). V národnom tíme dal v 220 dueloch 163 gólov. 

Práve Toronto bolo pred 45 rokmi cieľovou stanicou Nedomanského pri emigrácii z komunistického Československa cez Švajčiarsko, kam získal víza na dovolenku. Dlhoročná opora Slovana Bratislava hrala najskôr vo WHA za Toronto Toros a Birmingam Bulls. Do NHL naskočil Nedomanský až v 33 rokoch, napriek tomu v nej stačil odohrať vo farbách Detroitu, New York Rangers a St. Louis odohrať 428 zápasov s bilanciou 125 gólov a 283 kanadských bodov. 

Václav Nedomanský (druhý sprava) Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Nathan Denette

Po skončení kariéry pôsobil ako tréner vo Schwenningene a Innsbrucku, od roku 1992 začal pracovať ako skaut. Najskôr v Los Angeles, potom v Nashville a ostatné tri roky vo Vegas. Na Svetovom poháre v Toronte v roku 2016 bol taktiež skautom Výberu Európy, ktorý prehral až vo finále s Kanadou. Rodák z Hodonína, kde je po ňom pomenovaný zimný štadión, žije v Palm Desert v Kalifornii. 

Guy Carbonneau - muž, ktorý zastavil pána Jedinečného 

59-ročný Carbonneau vyhral dvakrát Stanley Cup s Montrealom (1986 a 1993) a jeden raz s Dallasom (1999). V NHL odohral bývalý hráč Montrealu, Dallasu i St. Louis 1318 zápasov a pripísal si 645 bodov (257+388). V 231 dueloch play-off zaznamenal 93 bodov (38+55). Trikrát získal Frank J. Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka NHL. 

O desať rokov mladší Zubov sa stretol s Carbonneauom v Dallasu a bol rovnako pri triumfe v roku 1999. Stanley Cup získal predtým v roku 1994 s Rangers. V zbierke úspechov má taktiež zlato z olympijských hier v Albertville. V NHL si pripísal i niekdajší hráč Pittsburghu v 1068 dueloch 771 bodov (152+619) a v play-off nazbieral v 164 zápasoch 117 bodov (24+93). 

Sergei Zubov Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/David Zalubowski

41-ročná Wickenheiserová, ktorá bola pred pol rokom pri MS v Bratislave uvedená do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie, má v zbierke štyri zlaté medaily z olympijských hier a ďalších sedem triumfov na svetových šampionátoch. 

70-ročný Američan Rutherford je generálnym manažérom Pittsburghom a vystaval káder pre triumfy Penguins v roku 2016 a 2017. Na rovnakej pozícii pracoval dlhé roky v Hartforde a následne po presťahovaní klubu v roku 1997 aj v Caroline. S Hurricanes nečakane triumfoval v roku 2006. O štyri roky starší York je dlholetým trénerom na Boston College. 

Medzi kandidátmi na vstup do Siene slávy pre nasledujúci rok by mohol byť podľa nhl.com taktiež ďalší český zástupca - 43-ročný bývalý útočník New Jersey Patrik Eliáš. 

Viac o téme: Hayley Wickenheiserová Václav Nedomanský Jim Rutherford Sergei Zubov Guy Carbonneau Jerry York
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA/AP/Nathan Denette; VIDEO: YouTube/arktoshorse; Twitter/IIHF, Hockey Hall Of Fame
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy