Sagan nemá konkurenciu: V ankete Zlatý pedál dovŕšil víťaznú desiatku

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2019 sa stal Peter Sagan. Dlhodobo člen absolútnej svetovej špičky ovládol anketu Slovenského zväzu cyklistiky už po desiaty raz, z toho deviatykrát v neprerušenej sérii. Trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom a líder tímu Bora-Hasgrohe zároveň obhájil aj víťazstvo v kategórii cestná cyklistika.

Druhé miesto v celkovom poradí o Zlatý pedál patrí Martinovi Haringovi a tretia priečka Jánovi Andrejovi Cullymu (obaja Dukla Banská Bystrica). Najlepších vyhlásili na piatkovom galavečere v hoteli Gate One v Bratislave. Peter Sagan v práve vrcholiacom roku získal rekordný siedmykrát zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, kde ovládol aj jednu z etáp. V profipelotóne si pripísal štyri víťazstvá, na svetovom šampionáte v anglickom Yorkshire skončil na skvelom 5. mieste.

Okrem Petra Sagana aj ďalší slovenskí reprezentanti v rôznych odvetviach cyklistiky sa postarali o pozoruhodné výkony. Kristína Madarasová získala titul majsterky Európy v bikrose. Martin Haring vybojoval 11 UCI víťazstiev (tri v jednotkovej kategórii) a triumfoval v kategórii horských cyklistov. Aktuálne mu vo svetovom renkingu patrí doteraz najlepšie umiestnenie slovenského "bajkera" v histórii modernej samostatnosti, pohybuje sa na 29.- 30. mieste. V disciplíne zjazd/ four cross patrí ocenenie Adamovi Rojčekovi (Kellys Factory Team). Počas sezóny napriek zraneniu vybojoval 4. miesto na majstrovstvách Európy, 2. miesto na pretekoch európskeho pohára v Špičáku, aj 18. miesto na pretekoch Svetového pohára v Maribore.

Martin Haring Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

V kategórii cyklotrial získal ocenenie najlepšieho cyklistu Samuel Hlavatý (CK Rudina). Majster Slovenska vybojoval 6. miesto na majstrovstvách Európy aj sveta. Ocenenie Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prevzala skúsená Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava), ktorá sa až trikrát na vrcholných podujatiach dostala do najlepšej desiatky. Na ôsmom mieste skončila na majstrovstvách sveta v disciplíne scratch, ôsma bola aj na majstrovstvách Európy v rovnakej disciplíne a 9. miesto pripojila v kategórii madison na Európskych hrách.

Medzi bikrosármi tento rok svojimi výkonmi vyčnievala Kristína Madarásová. Ziskom titulu majsterky Európy, víťazstvom seriálu pretekov Európskeho pohára a 4. miestom na majstrovstvách sveta si právom prebrala ocenenie v kategórii Bikros/ BMX. Cenu najlepšieho cyklistu v disciplíne freestyle BMX si odniesol majster Slovenska Michal Kovačovič za 18. miesto na majstrovstvách Európy a 34. na majstrovstvách sveta. Cenu pre najlepšieho cyklokrosára si prebral Matej Ulík (Expres CZ Tufo Team Kolín), ktorý po roku zosadil z trónu tohto odvetvia Ondreja Glajzu ml.

Víťazkami kategórie sálová cyklistika sa stala dvojica v zložení Dóra Rákoczová a Eszter Kulichová. Mladá dvojica krasojazdkýň získala 5. miesto na majstrovstvách Európy a 10. miesto na majstrovstvách sveta. Ocenenie v kategórii najlepší paracyklista patrí Jozefovi Metelkovi, ktorý po tretíkrát triumfoval na majstrovstvách sveta v časovke cestných pretekov zdravotne znevýhodnených športovcov. Na MS získal tiež zlato v stíhacích pretekoch na dráhe aj titul vicemajstra sveta na 1 km s pevným štartom.

Titul najlepšieho cyklistu v kategórii "masters" si z galavečera odniesol Peter Ftorek. Vo svojej kategórii 70+ vybojoval titul majstra sveta v cestnej cyklistike, zvíťazil i na domácom šampionáte v časovke jednotlivcov a bral celkové víťazstvo v domácej sérii.

Súčasťou oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za talent roka 2019 bol vyhlásený Martin Svrček (CyS – Akadémia Petra Sagana). Mladý kadet z liahne Petra Sagana vybojoval na EYOF 3. miesto v pretekoch s hromadným štartom. Zároveň dvakrát zvíťazil na medzinárodných pretekoch kadetov Závod míru Jevíčko, odkiaľ si odniesol aj prvenstvo v bodovacej súťaži. Novinkou medzi oceneniami bolo vyhlásenie najlepšieho rozhodcu, stal sa ním Pavol Miazdra. Za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku bol ocenený Josef Dvořák.

Cyklista Martin Svrček získal Galéria fotiek (3) Zdroj: olympic.sk

Tituly Miss cyklistika patrí Simone Záhorcovej, Lucii Čajkovej a Veronike Bogdanovej. Informácie pochádzajú z tlačovej správy SZC.

výsledky ankety Zlatý pedál 2019:
Cestná cyklistika – Peter Sagan
Horská cyklistika cross country – Martin Haring
Dráhová cyklistika – Alžbeta Bačíková
Masters – Peter Ftorek
Zdravotne znevýhodnený – Jozef Metelka
Sálová cyklistika – Eszter Kulich, Dóra Rákocza
Cyklotrial – Samuel Hlavatý
Horská cyklistika zjazd/four cross – Adam Rojček
Cyklokros – Matej Ulík
Bikros/BMX - Kristína Madarasová
BMX Freestyle – Michal Kovačovič
Talent roka 2019 – Martin Svrček
Rozhodca roka 2019 – Pavol Miazdra
Cena za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku – Josef Dvořák      
      
Zlatý pedál 2019 - celkovo:
1. Peter Sagan
2. Martin Haring
3. Ján Andrej Cully

Viac o téme: Peter Sagan Zlatý pedál Martin Haring
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články