Legendárny Jágr prezradil, kto je lepší ako on: Prekoná ma, báť by sa mal aj Gretzky!

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr

KLADNO - Už len 74 gólov má Jaromír Jágr náskok v pozícii najlepšieho Európana medzi kanoniermi v histórii NHL a predpokladá, že ruský útočník Alex Ovečkin jeho métu 766 gólov prekoná. Kapitán Washingtonu v posledných dvoch zápasoch dal hetrik a po nedávnom prekonaní Fína Teemua Selänneho v sobotu preskočil Jágrovho niekdajšieho spoluhráča z Pittsburghu Maria Lemieuxa. So 692 gólmi sa vyrovnal na deviatej pozícii Stevovi Yzerman.

"Rekordy sú na to, aby sa prekonávali a on si to zaslúži," povedal novinárom Jágr, ktorý je tretí v historickej tabuľke strelcov. Aj napriek tomu, že strávil v rokoch 2008 až 2011 tri sezóny v KHL v Omsku, stihol kladniansky odchovanec ešte sedem sezón. A má jasno, že jeho čísla neodolajú.

"Ja som vedel, že keď som odišiel do Ruska, že sa asi ťažko budem niekam posúvať. Ja si myslím, že je v ohrození Wayne Gretzky. Záleží len na tom, či sa Ovečkin nevráti do Ruska. Ak vydrží v NHL a bude ho to baviť, tak ho prekoná," predpokladá Jágr, že Gretzkého rekord 894 gólov môže padnúť.

Ovečkin by si to podľa neho zaslúžil. "Bol to vždy hráč, ktorý urobil maximum pre to, aby sa vyhrávalo. To, že má obrovský talent dávať góly, je len plus pre neho. Myslím si, že je aj dobrým príkladom pre hráčov. Nie je to len strelec, je aj nebezpečný, dokáže trafiť telom, je to veľmi nepríjemný hráč," podotkol Jágr, ktorý jeho tvrdú hru pocítil aj na olympijských hrách vo Vancouveri v roku 2010.

"Vyhral osemkrát najlepšieho strelca v NHL, čo je niečo neskutočné. Nedokážem si predstaviť, že by to niekto niekedy zopakoval. Aj vyhrať raz ... Mne sa to napríklad niky nepodarilo. Ja som teda nikdy nebol taký strelec," uviedol Jágr, ktorého maximom je 62 gólov zo sezóny 1995/96. V nej vyhral jeho parťák Lemieux (69).

Ovečkin sa podľa Jágra dokázal prispôsobiť zmene štýlu hokeja: "Aj mňa to prekvapilo. Neveril som, že bude tak dominantný. Mal obdobie, kedy som si hovoril, že sa bude zhoršovať a zrazu sa to otočilo. Zmenil trochu štýl hry, začal pracovať viac pre mužstvo a aj jeho výkony išli hore."

"Klobúk dole, ako dáva góly. Je úplne jedno, aký hokej sa hral pred desiatimi rokmi a aký sa hrá teraz. Má vynikajúcu strelu. Góly dáva hlavne z presiloviek a má svoje miesto, z ktorého dáva strašne veľa gólov," poukázal na typickú parketu tridsaťštyriročného ruského strelca na ľavom kruhu.


Tagy: Jaromír Jágr Wayne Gretzky

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
ČTK
Foto:
Pavel Mazáč/CNC/Profimedia

DISKUSIA