VIDEO Vlhová kúsok od senzácie: Na poslednom medzičase z toho bolo ešte prvé miesto!

Petra Vlhová
Petra Vlhová

BANSKO - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila šiesta v piatkovom zjazde Svetového pohára v bulharskom Bansku, ktorý bol náhradou za neuskutočnené preteky pred Vianocami vo francúzskom Val d'Isére. Pre 24-ročnú ambicióznu Liptáčku to boli iba druhé súťažné preteky v zjazde vo Svetovom pohári, tie prvé absolvovala ešte vo finále SP 2017/2018 vo švédskom Aare. Skončila tam sedemnásta bez nároku na body. Teraz si pripísala prvých 40 bodov do hodnotenia Svetového pohára v najrýchlejšej disciplíne v kariére.

Víťazkou sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá mala v cieli náskok 18 stotín sekundy pred Taliankou Federicou Brignoneovou a 23 stotín pred Švajčiarkou Joanou Hählenovou. Keďže práve tieto dve pretekárky bojujú s Vlhovou vo Svetovom pohári o celkové pódiové umiestnenie, obe pred ňou získali výraznejší náskok. Shiffrinová sa na čele ako prvá v tejto sezóne dostala cez hranicu 1000 bodov, aktuálne je na méte 1075. Druhá Brignoneová má 795 bodov, tretia Vlhová 766. Švajčiarka Wendy Holdenerová na štvrtom mieste už výraznejšie zaostáva so 493 bodmi.

Shiffrinová sa najlepšie vyrovnala s nerovnosťami v odklonenej časti trate ako aj s technickou a výrazne "zatočenou" strednou pasážou. Práve tam získala rozhodujúci náskok. V cieľovom svahu potom už len pustila lyže a výsledkom bolo druhé víťazstvo v zjazde v kariére. To prvé dosiahla 2. decembra 2017 v kanadskom Lake Louise. V celkovom sumáre kariéry dosiahla 24-ročná Shiffrinová triumf s poradovým číslom 65 a 95. pódiové umiestnenie.

Vlhová sa vydala na trať až za elitnou tridsiatkou, keďže v zjazde dosiaľ nemala na konte ani jeden bod. Počas jazdy sa zverenka Livia Magoniho postupne zlepšovala a na štvrtom medzičase už svietilo pri jej mene zelené číslo s drobným náskokom 10 stotín sekundy. Krátko pred cieľom sa však nevyhla chybe, keď podišla jednu z bránok a napokon bola rada, že "nevyletela" z trate. Stálu ju to približne sekundu a napokon zaostala o 1,03 s za víťaznou Shiffrinovou.

Na zjazdovke Marca Girardelliho s dĺžkou 2,4 km a prevýšením 800 m sa zišla absolútna ženská špička v rýchlostných disciplínach, ale viacerým favoritkám "ruže nekvitli". Úradujúca olympijská víťazka Talianka Sofia Goggiová preteky nedokončila rovnako ako ďalších 15 pretekárok. Majsterka sveta z Aare 2019 Slovinka Ilka Štuhecová skončila osemnásta a česká favoritka Ester Ledecká bola ešte o dve priečky za ňou. Technická trať s mnohými zákrutami, naopak, priala vyznávačkám technických disciplín na čele so Shiffrinovou. Dôkazom tohto tvrdenia sú druhé miesto Brignoneovej, piate ďalšej Talianky Marty Bassinovej a šieste Vlhovej. Celkovo sa predstavilo 50 pretekárok, v cieli ich klasifikovali 34.

Ešte pred nedeľňajším super G bude v sobotu na identickej trati od 9.45 h na programe ďalší ženský zjazd.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Bansko (Bul.) - piatok:

Ženy - zjazd: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:29,79 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,18 s, 3. Joana Hählenová (Švaj.) +0,23, 4. Elena Curtoniová (Tal.) +0,32, 5. Marta Bassinová (Tal.) +0,36, 6. Petra Vlhová (SR) +1,03, ... 18. Ilka Štuhecová (Slovin.) +2,36, 20. Ester Ledecká (ČR) +2,55

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 19 zo 40 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1075 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 795, 3. Petra Vlhová (SR) 766, 4. Wendy Holdenerová 493, 5. Marta Bassinová (Tal.) 460, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 405

Poradie v hodnotení zjazdu (po 4 z 9 pretekov): 1. Corinne Suterová (Švaj.) 243 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 206, 3. Ester Ledecká (ČR) 193, ... 23. Petra Vlhová (SR) 40


Tagy: Petra Vlhová

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA/AP/Alessandro Trovati; Video: Facebook/Šport v RTVS

DISKUSIA