Koniec trestom v ženskom tenise? WTA pustí do obehu zaujímavú novinku

Sofia Keninová a Cori GauffováSofia Keninová a Cori Gauffová Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill

MELBOURNE - Ženská tenisová asociácia (WTA) sa rozhodla pre novinku, ktorú zavedie už v tomto roku. Na turnajoch kategórie Premier a International povolí koučovanie z boxov určených pre hráčky. Na grandslamových podujatiach naďalej nebudú môcť tenistky dostávať rady od svojich trénerov. Novinku chce WTA otestovať zatiaľ len na turnajoch pod svojou hlavičkou.

Doteraz WTA umožňovala trénerom prísť v určitých momentoch počas zápasov na kurt, kde mohli svojim zverenkám poradiť, ako na súperku, prípadne ich upokojiť či motivovať k lepšiemu výkonu. "Teraz budú môcť odovzdávať podnety na zlepšenie hry zo svojich boxov bez toho, aby im za to hrozili tresty. Môže ísť o verbálny prejav s radami či povzbudením, keď sa hráčka bude nachádzať na rovnakej strane dvorca, ale aj signály či gestá prostredníctvom rúk. Všetko toto je povolené," uviedla WTA, ktorú citoval web espn.com.

Napríklad Serena Williamsová pred 16 mesiacmi vo finále US Open proti Naomi Osakovej z Japonska dostala penalizáciu za nepovolené signály rukami od svojho kouča Patricka Mouratogloua.

WTA prichádza so zmenou pre náročnú kontrolu súčasného pravidla. Nové pravidlo by nemalo znamenať žiadne väčšie koučovanie počas zápasov, ako sa deje už v súčasnosti. Prvými testovacími podujatiami budú februárové turnaje v Dubaji a Budapešti.

Na mužskom okruhu o niečom podobnom ATP zatiaľ neuvažuje. Napríklad rakúska hviezda Dominic Thiem si v stretnutí 2. kola dvojhry na Australian Open v Melbourne proti domácemu Alexovi Boltovi vyslúžil varovanie, keďže príliš okato dostával rady od trénera Thomasa Mustera, ktorý momentálne už nepatrí do jeho realizačného tímu. Ich cesty sa rozišli počas úvodného granslamového turnaja roka.

Viac o téme: Serena Williamsová WTA Patrick Mouratoglou
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Andy Brownbill
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články