Únia ligových klubov vyzýva na dialóg a ústupky: Nestreľme si vlastný gól

Ivan KozákIvan Kozák Zdroj: Fortuna liga

BRATISLAVA - Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy vyzvala jednotlivé futbalové kluby a hráčov, aby spoločným dialógom dospeli ku kompromisom pri minimalizácii ekonomických škôd oboch strán počas trvania pandémie koronavírusu.

"V tomto neľahkom období je nevyhnutné, aby obe strany zodpovedne pristúpili k vyhodnoteniu aktuálnej situácie a pri spoločných rokovaniach pozorne vnímali momentálnu hospodársku situáciu v klube. Pre úspešné zvládnutie krízovej situácie je rozhodujúce, aby obe strany postupovali spoločne a prijali konštruktívne opatrenia, ktoré pomôžu vyriešiť vzniknuté problémy na oboch stranách," uvádza sa v tlačovom vyhlásení ÚLK.

Členovia ÚLK si podľa svojho vyhlásenia vážia hráčov ako svojich partnerov, keďže fortunaligisti sa zodpovedne postavili k implementácii Zákona o športe. "Výsledok zodpovedného postoja ÚLK k hráčom sa prejavuje práve v súčasnom krízovom období, keď napriek dočasnému prerušeniu Fortuna ligy právne postavenie hráčov garantuje futbalovým profesionálom zákonnú ochranu ich postavenia a príjmov. Táto istota však nie je na strane klubov ako zamestnávateľov, ktorí v súčasnosti z dôvodov šírenia koronavírusu čelia vážnym ekonomickým problémom. Tie sa prejavujú výrazným poklesom príjmov, zvýšenými nákladmi a neistotou týkajúcou sa externých zdrojov, z ktorých je futbal financovaný," znie z prostredia ÚLK.

Únia ligových klubov vyzýva Galéria fotiek (2) Zdroj: Fortuna liga

"Nakoľko najvýznamnejšou položkou v rozpočte klubov sú osobné náklady na zamestnancov, jednou z možností, ako spoločne prekonať dopady krízy, je dohoda na riešení práve tejto nákladovej položky na obdobie trvania krízy. Len kompromis v tejto kľúčovej oblasti zabezpečí, aby sa z prípadného dočasného zníženia príjmu nestal jeho trvalý výpadok. Futbalové kluby ukázali svoju ústretovosť a zodpovednosť pri implementácii Zákona o športe, a všetci veríme, že teraz spoločne túto výzvu zvládneme," hlási ÚLK.

Podľa strešného orgánu FL čelí celá futbalová Európa bezprecedentnej situácii. "Je to obrovský zásah nielen do domácich, ale aj do európskych súťaží. Futbal ako jediný šport sa rozhodol, aj napriek nepriazni, bojovať, s cieľom dohrať futbalovú sezónu 2019/2020, tak aby sa o všetkom podstatnom rozhodlo na trávnikoch," uvádza ÚLK. Zdôrazňuje tiež, že futbal je kolektívny šport a jeho podstatou je úzka spolupráca celého tímu, ktorá "prináša ovocie vo forme streleného gólu v súperovej sieti". Preto verí v spoločné vhodné riešenie v krízovej situácii a zabránenie tomu, aby "sme si strelili vlastný gól a ohrozili tak fungovanie profesionálneho futbalu na Slovensku".

Viac o téme: ÚLK Únia ligových klubov Fortunaliga
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Fortuna liga
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články