Prezident SZĽH Šatan v poslednej reakcii: Takú neprofesionalitu si neviem predstaviť!

Prezident SZĽH Miroslav ŠatanPrezident SZĽH Miroslav Šatan Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Liga sa skončila, majster nie je žiadny. Niektorí sú s rozhodnutím spokojní, iní nie. V slovenskom hokeji sa v posledných dňoch riešilo pridelenie, a následné odobratie, titulu pre Banskú Bystricu. Mediálne odkazy si posielali aj prezident SZĽH Miroslav Šatan a prezident klubu Juraj Koval. Naposledy sa k tejto téme vyjadril Šatan prostredníctvom podcastu SZĽH. V rozhovore sa venoval aj ďalším zaujímavým témam ako sú aktuálna činnosť zväzu, plány do budúcna, pálčivá finančná otázka a mnohé iné.

"Majiteľ Banskej Bystrice ten titul veľmi chcel. Situácia vznikla pod jeho tlakom. Telefonoval aj mne a posielal vystrihnuté paragrafy zo súťažného poriadku. Moc sa už k tomu nechcem vyjadrovať, videl som jeho právny traktát. Ukazuje to emocionálnu nestabilitu a úroveň riadenia hokeja. Sám som bol súčasťou Svetového pohára. Tam si neviem predstaviť takú neprofesionalitu, že by niekto kritizoval svojich trénerov, kolegov či generálnych manažérov. To sú veci, ktoré sa v hokeji nerobia," vyjadril sa naposledy k tejto téme v podcaste Miroslav Šatan, ktorý by titul v rukách Bystrice za takýchto okolností vidieť nechcel. Viac k téme si môžete prečítať TU.

Pomoc od štátu či IIHF

Azda najpálčivejšia otázka je ohľadom peňazí. Každý ich má teraz málo a každý by privítal pomoc: "Pán premiér oznámil nejakú prvú pomoc. Snažíme sa zistiť všetky podrobnosti ako to bude fungovať, na koho sa to uplatní (zamestnanci, SZČO). Skrátka ako štát ide pomôcť a či do toho budú spadať aj naše kluby a naši tréneri. Čakáme aj na IIHF, či bude jednotlivé federácie odškodňovať. Plánujeme veľmi intenzívne komunikovať s klubmi a byť im oporou v týchto ťažkých časoch."

Zväz zabezpečí rúška

Namiesto dresov na Euro Hockey Challenge sa ušije niekoľko tisíc rúšok, ktoré poputujú do domovov sociálnych služieb a taktiež do klubov: "Chceli sme byť v tomto aktívni. To, čo sme ušetrili na dresoch a iných položkách v spolupráci s partnerom Kaufland, išlo na rúška. Momentálne prebieha ich distribúcia tam, kde ich potrebujú."

Chýba vôľa, hráči a kluby sa nevedia dohodnúť

Veľký problém svojich zmlúv pocítil nejeden hráč. Okrem Slovana a Košíc totiž nikto nemá hráčov zamestnaných na trvalý pracovný pomer, hoci by to malo byť štandardom ligy. Hráči sú živnostníci a v aktuálnej situácii s nimi môžu kluby "zametať" podstatne ľahšie, keďže nie sú dostatočne právne krytí. Viac ako dve stovky hráčov sa začali aktivizovať a riešiť túto situáciu, ktorá by sa po kríze spôsobenej koronavírusom mohla vyriešiť. Za problém to považuje aj prezident SZĽH Miroslav Šatan: "Som rád, že sa hráči takto aktivizujú. Sám sa na to pozerám ešte aj z pozície hráča. Bolo by dobé, keby sa hráči a majitelia dokázali dohodnúť na jednej forme štandardného kontraktu. Momentálne tam vôľa nie je. Bolo by aj v záujme dobrého mena ligy, aby sa nejaká dohoda urobila. U nás sa niekedy stáva, že hráči, ktorí sa napríklad pri blokovaní strely zrania, tak im je zrazený plat. Hráči, ktorí pôsobili v zahraničných ligách a toto zisťujú, sú v šoku. Ako má potom hráč bojovať za ten klub, to neviem."

Viac o téme: Miroslav Šatan Slovensko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel
  • Zdroj: športky

Súvisiace články