Cyklistická únia prežíva obrovskú krízu: Takto zle to nebolo od druhej svetovej vojny!

Cyklisti počas prvej etapy Tour de France 2018
Cyklisti počas prvej etapy Tour de France 2018

AIGLE - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) môže prežiť svoju najväčšiu krízu od druhej svetovej vojny len s miernymi škodami, ak sa naplnia súčasné predpovede vývoja koronavírusovej situácie. Od organizátorov dostala už vyše 650 požiadaviek na odloženie alebo zrušenie pretekov, čo je 30 percent medzinárodného kalendára. Uviedol to prezident únie David Lappartient.

UCI pokrýva všetky registračné poplatky zo zrušených podujatí, aby pomohla organizátorom. To však spôsobí značné finančné straty, ku ktorým sa pridá aj výpadok pre odloženie olympijských a paralympijských hier v Tokiu na rok 2021. Vedenie únie si znížilo platy a sociálne príspevky, na povinnú dovolenku poslalo všetkých 130 zamestnancov Svetového cyklistického centra vo švajčiarskom Aigle.

"Naša organizácia prechádza najväčšou krízou od druhej svetovej vojny. Odloženie OH a PH 2020, rušenie a presúvanie podujatí v medzinárodnom kalendári UCI a neistota, ktorá visí nad druhou polovicou sezóny, majú značný vplyv. Pristúpili sme k radikálnym krokom, tie nám umožnia prežiť," povedal Lappartient podľa agentúry AFP.

Pre pandémiu nového koronavírusu museli zrušiť Giro d'Italia aj jarné klasiky, o osude Tour de France sa ešte nerozhodlo. Neuskutočnia sa majstrovstvá sveta v horskej cyklistike ani BMX, septembrový svetový šampionát v cestnej cyklistike vo Švajčiarsku nateraz nie je ohrozený.


Tagy: UCI kríza koronavírus Medzinárodná cyklistická únia

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Christophe Ena

DISKUSIA