Basketbalová rodina sa ponorila do smútku: Nezabudnuteľný kouč podľahol zákernej chorobe

Zomrel dlhoročný tréner Utahu Jazz Jerry SloanZomrel dlhoročný tréner Utahu Jazz Jerry Sloan Zdroj: SITA/AP/Tony Gutierrez

LOS ANGELES - Vo veku 78 rokov zomrel Jerry Sloan, jeden z najrešpektovanejších trénerov histórie zámorskej basketbalovej NBA. Utah Jazz trénoval nepretržite v období rokov 1988-2011, 15-krát v sérii ho priviedol do play off. Na svojom konte má ako kouč 1221 víťazstiev a je v tomto ukazovateli štvrtý v historických tabuľkách. Sloan podľahol následkom Parkinsonovej choroby a demencie Lewyho typu, s ktorými bojoval od roku 2015.

Sloan patril medzi hviezdy už ako hráč, ako člena tímu Chicago Bulls zvolili bývalého krídelníka štyrikrát do päťky najlepších obrancov ligy. Najpamätnejším momentom jeho kariéry však zostávajú finálové súboje NBA z rokov 1997 a 1998, keď sa ako tréner Utahu s hráčmi ako Karl Malone a John Stockton musel skloniť pred Michaelom Jordanom a Chicagom Bulls.

"Jerry Sloan bude naveky synonymom Utahu Jazz. Sme veľmi vďační za to, čo tu dosiahol. Za dlhé roky lojality, spoľahlivosti a odovzdania sa našej organizácii. Bola to pocta a privilégium mať v tíme jedného z najrešpektovanejších trénerov histórie," zverejnil v stanovisku majiteľ Utahu Jazz Gail Miller.

Sloanovi, ktorého uviedli do Siene slávy v roku 2009, vzdal úctu aj Scottie Pippen. Ten pripomenul, že nebol iba jeho oponentom ako hráč Chicaga, no stretli sa aj v jednom tíme na olympiáde v Atlante 1996. Sloan vtedy pracoval pre zlatú americkú reprezentáciu ako asistent.

"Jerry prišiel zo starej školy a jeho štýl hry perfektne zapadol do 90. rokov. Neustále vyzýval hráčov, aby išli po lopte a odovzdali na ihrisku všetko. Bol to mimoriadne húževnatý súper a nezabúdajte, že bol aj členom Bulls. Keď sme sa spolu stretli v reprezentácii, stal sa jedným z mojich najobľúbenejších trénerov. Bola pre mňa pocta učiť sa od neho," zverejnil na sociálnej sieti twitter. Informácie priniesli agentúra AP a portál ESPN.

Viac o téme: NBA Utah Jazz Jerry Sloan
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Tony Gutierrez
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články