Dopingový megaškandál v Rusku: Tvrdé ultimátum! Buď zaplatíte, alebo...

Zdroj: Getty Images

MONAKO - Ak Rusko nezaplatí do 15. augusta pokutu za systematický doping a opakované porušovanie pravidiel, bude vylúčené zo všetkých súťaží. O účasť na pretekoch by tak prišli aj tí atléti, ktorí doteraz mohli vďaka výnimke štartovať ako neutrálni. Rozhodla o tom rada Svetovej atletiky (WA).

Rusko je kvôli štátom organizovanému dopingu od novembra 2015 suspendované a do 1. júla malo zaplatiť prvú časť desaťmiliónovej pokuty, čo neurobilo. Vedenie WA preto pozastavilo schvaľovací proces pre desiatku atlétov, ktorým bolo umožnené na medzinárodnej scéne štartovať ako neutrálni športovci.

Šéf komisie zaoberajúcej sa ruským prípadom Rune Andersen uviedol, že od ministra športu Olega Matycina dostal záruky, že Rusko čiastku 6,31 milióna dolárov včas zaplatí. Andersen však tiež skritizoval Rusko za pomalý postup pri riešení aféry v minulých piatich rokoch.

Ak Rusko peniaze uhradí a splní aj ďalšie podmienky, potom aj naďalej bude môcť desať jeho atlétov štartovať pod neutrálnou vlajkou. Keby pokutu, ktorej zvyšok môže uhradiť až za dva roky, a ďalšie náklady vo výške 1,31 mil. dolárov nezaplatilo, boli by ruskí športovci bez možnosti odvolania zo súťaží automaticky vylúčení.

"Konečne pochopili, že ide o vážnu vec a môžeme pokračovať v procese znovuobnovenia (ruského zväzu)," citovala agentúra Reuters predsedu WA Sebastiana Coea. "Avšak ako vážne to myslia, uvidíme až podľa toho, ako pristúpia k plánu obnovy, ktorý pre nich máme," dodal.

Viac o téme: Rusko Doping
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Getty Images
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články