VIDEO Skvelý Halák vychytal triumf Bostonu: O čisté konto ho pripravila vlastná chyba

Slovenský brankár Jaroslav Haák z Bostonu BruinsSlovenský brankár Jaroslav Haák z Bostonu Bruins Zdroj: TASR/AP/Chris Young/The Canadian Press

TORONTO - Hokejisti Bostonu Bruins zvíťazili v sobotňajšom treťom zápase štvrťfinále Východnej konferencie play off NHL nad Carolinou Hurricanes 3:1 a v sérii vedú 2:1. V bránke "medveďov" nastúpil Slovák Jaroslav Halák, ktorý dostal šancu po tom, ako sa Fín Tuukka Rask rozhodol opustiť torontskú "bublinu" a v play off si už nezahrá.

Halák predviedol 29 úspešných zákrokov, no v 47. minúte za stavu 2:0 poriadne zavaril spoluhráčom, keď spoza bránky vyhodil puk priamo pred Nina Niederreitera, ktorý si ho rukou položil na ľad a doklepol do nekrytej siete. Duel sa v závere zdramatizoval, no Caroline sa vyrovnať nepodarilo a pol minúty pred koncom inkasovala gól do prázdnej bránky.

Halákov krajan a kapitán Zdeno Chára strávil na ľade 22:02 min a pripísal si jednu "plusku", dve strely na bránku, jeden hit a jeden blok. V závere zápasu sa pred Halákom dostal do súboja s ruským útočníkom Andrejom Svečnikovom, ktorý sa zložil na zem a držal si koleno. Z ľadu mu museli pomôcť spoluhráči a zamieril rovno do šatne.

Černákova Tampa uspela o gól

Tampa Bay položila základ svojho triumfu v druhej tretine, keď za stavu 1:1 zásluhou Braydena Pointa a Victora Hedmana odskočila Columbusu na rozdiel dvoch gólov. Point bodoval v šiestom zápase za sebou od štartu vyraďovačky, čo sa dosiaľ v klubovej histórii ešte nikomu nepodarilo. Blue Jackets vyslali na brankára "bleskov" Andreja Vasilevského za celý zápas iba 15 striel, hráči Lightning prestrieľali súpera 16:4 v druhej tretine a 10:3 v tretej.

Victor Hedman a Pat Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Z výhry mal radosť aj slovenský obranca Erik Černák, ktorý bol s časom 21:45 minúty tretím najvyťažovanejším hráčom svojho tímu. Predviedol štyri bodyčeky a pripísal si jeden mínusový bod, v 22. minúte po jeho zaváhaní na útočnej modrej čiare vyrovnal z brejku Riley Nash na 1:1. Tampa vedie v sérii 2:1, tímy sa po dni voľna opäť stretnú v pondelok o 21.00 SELČ. "Bude to zrejme vyrovnaná séria až do konca. Musíme sa cez túto prehru čím skôr preniesť a pripraviť sa dobre na ďalší zápas," vyjadril sa útočník Columbusu Gustav Nyquist.

Brankár kojotov vytvoril klubový rekord

V treťom zápase štvrťfinále Západnej konferencie zvíťazili hráči Arizony Coyotes nad Coloradom Avalanche 4:2 a stav série znížili na 1:2. Hrdinom duelu bol brankár "kojotov" Darcy Kuemper, ktorý mal až 49 úspešných zákrokov, čím si vyrovnal osobné kariérne maximum. Prekonali ho len André Burakovsky a Mikko Rantanen.

Kuemper už v prvej dvadsaťminútovke vytvoril klubový rekord s 20 zákrokmi v jednej tretine play off. "Vždy sa snažím sústrediť iba na najbližšiu strelu a najbližší zákrok. Dnes sme odviedli skutočne dobrú prácu v defenzíve, bránili sme ako jeden tím, každý mal podiel na úspechu," povedal brankár Coyotes pre nhl.com. Góly Arizony strelili Derek Stepan, Brad Richardson a do prázdnej bránky Taylor Hall a Lawson Crouse. Zápas číslo štyri je na programe v pondelok o 23.30 SELČ.

Zlatí rytieri krok od postupu

Iba jedno víťazstvo delí od postupu hráčov Vegas Golden Knights. Tí v treťom zápase zdolali Chicago vďaka gólom Williama Karlssona v oslabení a Patricka Browna 2:1 a v sérii vedú 3:0. Oporou "zlatých rytierov" bol brankársky veterán Marc-Andre Fleury, ktorý dostal prednosť pred Robinom Lehnerom a vo svojom prvom štarte v 1. kole play off sa zaskvel 26 úspešnými zákrokmi. Prekonal ho iba fínsky bek Olli Määttä, ktorý v tretej tretine za stavu 2:0 pre Knights zdramatizoval zápas.

Hráči Vegas oslavujú triumf Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

"Nebudem klamať, bol som pred stretnutím trochu nervózny, mal som v bruchu motýle. Uvedomil som si, že som takéto veci zvládal lepšie, keď som bol mladší. Tento zápas pre mňa znamenal veľa. Snažil som sa zastaviť vždy tú najbližšiu strelu a vyšlo to. Je to pre nás veľká vec, že vedieme v sérii už 3:0," vyznal sa Fleury, ktorý sa 80. víťazstvom v play off vyrovnal na šiestom mieste historického poradia NHL členovi Siene slávy Kenovi Drydenovi. Štatistika hovorí, že tímy, ktoré vedú v sérii 3:0, v 97,9 percenta prípadoch nakoniec postúpia. Štvrtý duel sa bude hrať v noci na pondelok (00.30 SELČ). "Ak chceme zostať nažive, musíme ďalší zápas vyhrať. Taká ja realita. Musíme sa zlepšiť najmä v koncovke," vyhlásil kapitán Blackhawks Jonathan Toews.