VIDEO Sagan odštartoval honbu za zeleným dresom: V prvej etape Tour de France bol blízko triumfu!

Peter Sagan a spol. v záverečnom špurte prvej etapyPeter Sagan a spol. v záverečnom špurte prvej etapy Zdroj: TASR/AP - Thibault Camus

NICE - Slovenský cyklista Peter Sagan z Bora-Hansgrohe odštartoval preložený 107. ročník Tour de France piatym miestom. Úvodnú etapu dlhú 156 km so štartom a cieľom v Nice vyhral v hromadnom špurte Nór Alexander Kristoff zo SAE Team Emirates, ktorý si obliekol aj žltý dres pre lídra pretekov. Druhý skončil úradujúci majster sveta Mads Pedersen z Dánska (Trek-Segafredo) a tretí finišoval Holanďan Cees Bol (Sunweb).

Prvú etapu poznačilo množstvo pádov

"Grand Départ" poznačilo množstvo pádov, ktoré zapríčinili hustý dážď a mokrá vozovka. Na zemi skončili napríklad líder Quick Stepu Julian Alaphilippe, šprintér Lotta Caleb Ewan, George Bennett z Jumbo-Visma, Pierre Latour z AG2R, Omar Fraile (Astana), Christophe Laporte (Cofidis), Ion Izagirre (Astana) a zvlášť nepríjemný pád mal Rus Pavel Sivakov z Ineosu.

Pierre Latour a Omar Galéria fotiek (26) Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

Únik sa vytvoril hneď v úvode

Organizátori pripravili na úvodný deň 156 km dlhú trať s dvoma stúpaniami 3. kategórie na Côte de Rimiez (5,8 km, 5,1%). Pelotón ho absolvoval druhýkrát 59 km pred cieľom, nasledovala už len rovinatá trať a tak sa čakal hromadný dojazd. Únik sa vytvoril už na úvodných stovkách metrov, keď sa odtrhla trojica Michael Schär (CCC), Cyril Gautier (B&B Hotels-Vital Concept) a Fabien Grellier (Total-Direct Energie). Ich náskok sa pohyboval v rozmedzí dvoch až troch minút. Ešte pred prvým stúpaním na Rimiez prišiel pád, do ktorého sa zaplietli Sam Bennett (Quick Step) či Domenico Pozzovivo (NTT), no najmä na zjazde z kopca sa s nimi roztrhlo vrece. Asi najhoršie skončil jeden z lídrov Ineosu Sivakov, ošetrili ho lekári, s odreninami a roztrhaným dresom pokračoval, ale s veľkou stratou na balík. Chvíľu po ňom išiel na zem aj Alaphilippe, ale ten sa do hlavného poľa vrátil.

Julian Alaphilippe Galéria fotiek (26) Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

Kristoff mal v závere najviac síl

Úvodná rýchlostná prémia ročníka sa stala korisťou Schära, špurt pelotónu vyhral a 13 bodov si pripísal Sagan. Po ňom nasledovalo druhé stúpanie na Rimiez, kde sa skončil únik, a následný zjazd. V ňom viedol pelotón kapitán Jumba Tony Martin, ktorý z čela zavelil na zmiernenie tempa, aby sa cyklisti vyhli ďalším pádom. To sa úplne nepodarilo, no bolo ich jednoznačne menej ako pri prvom zjazde. Sagan sa počas celých pretekov držal v bezpečí na čele balíka. Na záverečných 25 km sa už všetko spojilo a pelotón, až na pár odpadlíkov smeroval k záverečnému špurtu. Sóloúnik ešte skúsil Benoit Cosnefroy (AG2R), ale bez úspechu. Tri km pred cieľom však prišlo v strede balíka k ďalšiemu hromadnému pádu, bol v ňom napríklad Thibault Pinot, šprintéri však zostali na čele a pripravovali sa na finiš. Nechýbal medzi nimi ani Sagan, ktorý mal pri sebe Daniela Ossa. Najviac síl však mal v závere Kristoff, ktorý sa vyviezol za Saganom, potom za Bolom a keď sa mu otvoril priestor prišiel si pre etapové vavríny i žltý dres.

Alexander Kristoff a jeho Galéria fotiek (26) Zdroj: TASR/AP - Thibault Camus

Tour sa mala pôvodne začať 27. júna, no pandémia koronavírusu ju posunula o dva mesiace. Zároveň obmedzila aj počet divákov a zaviedla množstvo opatrení. Jedným z nich je, že ak dvaja členovia jedného tímu budú mať v priebehu týždňa pozitívne testy na koronavírusu, organizátori vylúčia celý tím.

V nedeľu je na programe náročná 2. etapa, v ktorej sa už bude bojovať o celkové poradie. Pelotón totiž musí prekonať dva kopce 1. kategórie s výškou nad 1500 metrov. Trať meria 186 km a opäť štartuje a končí sa v Nice.

výsledky 1. etapy (Nice - Nice, 156 km): 1. Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates) 3:46:23 h, 2. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 3. Cees Bol (Hol./Sunweb), 4. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep), 5. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 6. Elia Viviani (Tal./Cofidis), 7. Giacomo Nizzolo (Tal./NTT), 8. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 9. Anthony Turgis (Fr./Total Direct Energie), 10. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo) všetci rovnaký čas

celkové poradie: 1. Kristoff 3:46:13 h, 2. Pedersen +4 s, 3. Bol +6, 4. Bennett, 5. SAGAN, 6. Viviani, 7. Nizzolo, 8. Coquard, 9. Turgis, 10. Stuyven všetci +10

bodovacia súťaž: 1. Kristoff 59, 2. Pedersen 30, 3. SAGAN 29  

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 26
Viac o téme: Peter Sagan Bora Hansgrohe Tour de France 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP - Thibault Camus
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články