Hokej na seba znovu upozorní: Šport sa môže zmeniť na poloprofesionálny až amatérsky!

Úvodné protestné búchanie hokejkami proti prístupu štátu k slovenskému hokeju v čase pandémieÚvodné protestné búchanie hokejkami proti prístupu štátu k slovenskému hokeju v čase pandémie Zdroj: TASR - Ján Krošlák

BRATISLAVA - Hokejisti z dvoch najvyšších slovenských súťaží vyjadria aj pred štvrťfinálovými zápasmi Tipsport Kaufland Cupu protest proti prístupu štátu k slovenskému hokeju. Počas úvodných 45 sekúnd sa hráči na ľadovej ploche nezapoja do hry, ale budú protestne búchať hokejkami o ľad.

Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK), Združenie oddielov a klubov (ZOK) I. hokejovej ligy SR a zástupcovia hokejistov chú opätovne upozorniť na problém, ktorý vznikol dôsledkom protipandemických opatrení v hokeji i celom slovenskom športe. Rovnakú formu protestu zvolili už pred dvomi týždňami počas zápasov základnej časti Tipsport Kaufland Cupu.

K súčasnej situácii vydala APHK, Združenie oddielov a klubov 1. hokejovej ligy SR a zástupcovia hokejistov vyhlásenie, TASR ho uvádza v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Všetci veríme, že sa nová hokejová sezóna začne podľa pôvodných plánov. Nevyhnutným predpokladom pre úspešný začiatok je doriešenie kompenzácií pre kluby za príjmy, o ktoré prichádzajú vplyvom opatrení a obmedzení pre návštevnosť podujatí už od marca. Po predčasne ukončenej minulej sezóne už na dvere klope ďalšia, ale zatiaľ sa otázka náhrad za finančné výpadky neposunula z teoretickej do praktickej roviny. Spolu s predstaviteľmi ďalších športov máme za sebou prvé rokovania so zástupcami ministerstiev školstva a hospodárstva, vnímame ich ako ústretový krok. Je dobré, že sa o probléme podpory profesionálneho klubového športu začalo diskutovať a kompetentní sa už snažia hľadať riešenia. Tlačí nás však čas, nové ročníky TIPOS EXTRALIGY i Slovenskej hokejovej ligy sú predo dvermi. Potrebujeme jasnejšie a razantnejšie stanovisko zo strany kompetentných, akým spôsobom a najmä dokedy chcú vyriešiť otázku kompenzácií pre profesionálny šport.

Príjmy zo vstupného, ako sme už niekoľkokrát zdôraznili, sú významnou zložkou rozpočtov profesionálnych hokejových klubov. Na ľudí na tribúnach sú často naviazané aj sponzorské plnenia. Už doterajší výpadok výrazne ekonomicky poznamenal profesionálne športové kluby u nás. Ak nepríde k zmene, kluby nebudú schopné plniť svoje záväzky voči hráčom a dodávateľom, čo bude znamenať aj nejasnú budúcnosť profesionálneho hokeja a športu u nás.

Dnes už nie je čas na zdĺhavé administratívno-byrokratické riešenia. Od štátu potrebujeme čo najrýchlejší a najkomplexnejší mechanizmus na kompenzácie za výpadky príjmov. Stačí sa inšpirovať príkladmi zo zahraničia. Model kompenzácií postavený na priemeroch návštevnosti a ceny lístkov, ktorý uplatňujú v Česku, je objektívny, účinný a rýchlo vykonateľný. Vstupné dáta máme už niekoľko týždňov k dispozícii a sme pripravení ich poskytnúť kompetentným.

Nežiadame nič výnimočné, aj iné oblasti dostali rýchlu, adresnú a komplexnú štátnu pomoc. Ak pre šport nepríde včas, môže sa zmeniť na poloprofesionálny až amatérsky.

Nemôžeme a ani nechceme iba ticho sedieť. Na problém, ktorý tlačí celý profesionálny šport, budeme naďalej hlasno upozorňovať. Okrem rokovaní bude jednou z foriem aj zopakovanie protestov búchaním hokejkami počas zápasov Tipsport Kaufland Cupu. Veríme, že aj touto formou urýchlime celý proces, ktorý sa konečne naštartoval po prvom našom proteste."

Viac o téme: APHK
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Ján Krošlák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články