VIDEO Saganov kolega spôsobil hromadný pád: Za nebezpečný manéver ho zosadili z pódia

Nemec Pascal Ackermann
Nemec Pascal Ackermann

SCHOTEN - Austrálsky cyklista Caleb Ewan triumfoval na 108. ročníku klasiky Scheldeprijs. Jazdec stajne Lotto-Soudal sa presadil v záverečnom špurte 173 km dlhej trate so štartom a cieľom v meste Schoten. Druhé miesto obsadil Talian Niccolo Bonifazio (Total Direct Energie) a tretí bol Francúz Bryan Coquard (B&B Hotels-Vital Concept KTM).

Na druhom mieste pôvodne finišoval Nemec Pascal Ackermann, no traťová jury ho preradila na nižšiu pozíciu po tom, ako spôsobil v závere hromadný pád. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe totiž ostro vybočil zo svojej dráhy, keď chcel obehnúť pretekára pred sebou, no pri tom poslal k zemi Nóra Augusta Jensena (Riwal) a cez neho padali ďalší.

 

Flámska klasika sa tradične koná na úplne rovinatej trase a preto každoročne priťahuje hlavne čistokrvných šprintérov. Organizátori zachovali rovnaký profil aj tento rok, i keď museli na poslednú chvíľu zmeniť trať. Holandské orgány totiž pre pandémiu koronavírusu zakázali organizovať podujatie na svojom území a tak 108. edícia odohrala celá v Belgicku. Pretekári tak absolvovali desať okruhov s dĺžkou 17,3 km okolo mesta Schoten.

Na štart nechýbali rýchlostné hviezdy Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), Caleb Ewan (Lotto Soudal), Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), Alexander Kristoff a Jasper Philippsen (SAE Team Emirates), no i Mark Cavendish. Britský pretekár tímu Bahrain McLaren sa krátko po štarte dostal do úniku spolu s ďalšími siedmymi jazdcami a čoskoro si vypracovali malý náskok. Krátko po štarte spadol Casper Pedersen (Sunweb), víťaz nedávneho Paríž-Tours, a z pretekov odstúpil. Po treťom kole skončil aj jeho menovec a víťaz Gent-Wevelgem Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

Únik mal po piatom kole náskok len okolo minúty a pelotón ho stále znižoval, tri kolá pred koncom to bolo už len 36 s. Situácia smeroval k očakávanému hromadnému záveru. Pelotón pohltil posledných jazdcov z úniku osem kilometrov pred koncom. V závere sa tlačilo dopredu viacero favoritov, Ewan sa rozhodol pre dlhý špurt a slávil jasné víťazstvo pred pôvodne druhým Ackermannom.

výsledky 108. ročníka Scheldeprijs (Schoten - Schoten, 173 km):
1. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal) 3:34:38 h, 2. Niccolo Bonifazio (Tal./Total Direct Energie), 3. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 4. Tim Merlier (Belg./Alpecin-Fenix), 5. Jasper Philipsen (Belg./SAE Team Emirates), 6. Amaury Capiot (Belg./Sport Vlaanderen-Baloise), 7. Arvid de Kleijn (Hol./Riwal), 8. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep), 9. Itamar Einhorn (Izr./Israel Start-Up Nation), 10. Romain Cardis (Fr./Total Direct Energie) všetci rovnaký čas

 


Tagy: Scheldeprijs Caleb Ewan Pascal Ackermann

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Olivier Matthys; Video: Twitter

DISKUSIA