VIDEO Lampaerts ovládol domácu klasiku: Na pódiu iba Belgičania, Sagan preteky nedokončil

Yves Lampaert oslavuje víťazstvo na klasie Bruggy-De PanneYves Lampaert oslavuje víťazstvo na klasie Bruggy-De Panne Zdroj: Profimedia

DE PANNE - Belgický cyklista Yves Lampaert vyhral záverečné jednodňové preteky tohtoročného posunutého kalendára WorldTour - 44. ročník Bruggy-De Panne. Jazdec stajne Deceuninck - Quick Step sa presadil po záverečnom úniku a do cieľa prišiel o 21 sekúnd pred svojím krajanom a tímovým kolegom Timom Declercqom. Tretí finišoval ďalší Belgičan Tim Merlier z Alpecinu-Fenix. Slovenský cyklista Juraj Sagan v drese Bora-Hansgrohe preteky nedokončil.

Pre dvadsaťdeväťročného Lampaerta to bolo prvé víťazstvo od vlaňajšieho triumfu v celkovom poradí na pretekoch Okolo Slovenska. Dokopy je to jeho jedenásta výhre medzi profesionálmi. "S tým bočným vetrom to bolo neuveriteľne ťažké, no zároveň sa mi preteky veľmi páčili. Celý čas ste sa museli sústrediť, každú sekundu sa mohlo niečo stať. Pozrite sa, čo sa stalo Mathieuovi van der Poelovi, spadol do jarku pri ceste. Dúfam, že je v poriadku. My sme mali preteky pod kontrolou, v závere sme boli štyria v osemčlennej skupine. Je super, že bol Tim druhý, za svoju prácu si to zaslúžil," citoval víťaza portál Cycling News.

Šprintérsku klasiku poznačil silný vietor a organizátori museli dokonca počas pretekov skrátiť trať o približne 25 kilometrov. Nepriaznivé počasie sa predviedlo už krátko po štarte, keď sa na bočnom vetre potrhal pelotón a prišlo aj k prvým pádom. Na zemi skončili Oliver Naesen (AG2R), Michal Kwiatkowski (Ineos) či Sep Vanmarcke (EF). Po 40 km vypadol z hlavnej skupiny jeden z veľkých favoritov Caleb Ewan (Lotto) a o niečo neskôr preteky vzdal. Postupom času sa k vetru pridal aj dážď a preteky sa ešte sťažili, odstúpili aj Kwiatkowski, ši Sonny Colbrelli (Bahrain - McLaren), do čelnej skupiny sa nedostal Alexander Kristoff (SAE-Team Emirates). Približne 40 km pred cieľom sa rozdelila aj vedúca skupina. Vpredu mal až štvorčlenné zastúpenie QuickStepu, troch pretekárov aj Alpecin-Fenix, no 17 km pred koncom prišiel o svojho lídra Mathieua van der Poela, ktorý po páde skončil. QuickStep využil svoju obrovskú prevahu, keď sedem kilometrov pred koncom zaútočil Lampaert a vyhral pred tímovým kolegom Declercqom a ďalším krajanom Merlierom (Alpecin-Fenix).

výsledky 44. ročníka Driedaagse Bruggy – De Panne:
1. Yves Lampaert 3:57:06 h, 2. Tim Declercq (obaja Belg./Deceuninck-QuickStep) +21 s, 3. Tim Merlier (Belg./Alpecin-Fenix) +22, 4. John Degenkolb (Nem./Lotto Soudal), 5. Jean-Pierre Drücker (Lux./Bora-Hansgrohe), 6. Matteo Trentin (Tal./CCC), 7. Bert van Lerberghe (Belg./Deceuninck-QuickStep), 8. Stefan Küng (Švaj./Groupama-FDJ), 9. Kasper Asgreen (Dán./Deceuninck-QuickStep) všetci rovnaký čas, 10. Jonas Rickaert (Belg./Alpecin-Fenix) +29, ... Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) nedokončil