Šilhavý považuje výhru v skupine a postup za malý zázrak: Bolo to proste šialené!

Jaroslav Šilhavý
Jaroslav Šilhavý

PLZEŇ - Tréner českej futbalovej reprezentácie Jaroslav Šilhavý považuje výhru v skupine B2 Ligy národov a postup do elitnej Ligy A za malý zázrak vzhľadom k tomu, ako tím počas všetkých troch jesenných zrazov zasiahol koronavírus. Po víťazstve 2:0 nad Slovenskom v poslednom tohtoročnom zápase si kouč pochvaľoval, že s mužstvom od predminulého nástupu splnil aj tretiu úlohu a teší sa na súboje s najlepšími európskymi celkami.

"Či je to malý zázrak? Presne tak. To, čo sme prežívali túto jeseň, bolo neskutočné. Aj po všetkých tých peripetiách, ktoré sme absolvovali každý zraz, sme dosiahli na postup. Všetci, ktorí sa na tom podieľali, si zaslúžia veľkú vďaku. Samozrejme hráči, realizačný tím aj organizační pracovníci, ktorí riešili tie problémy vzniknuté s pandémiou," povedal pri on-line tlačovej konferencii Šilhavý.
Kvôli dlhej Koronavírusovej pauze sa tento rok hrali reprezentačný zápasy len na jeseň. Český tím postihli problémy s COVIDOM-19 pri všetkých troch zrazoch. V septembri dokonca muselo pôvodné mužstvo po víťazstve 3:1 nad Slovenskom ísť do karantény a následný duel so Škótskom odohral narýchlo zložený nový výber. V októbri zase počas zrazu postupne kvôli koronavírusu vypadlo celkom sedem hráčov a Šilhavý.
 
"Začalo to už na Slovensku. Kto bude, nebude, či budeme, nebudeme trénovať. Bolo to proste šialené. Pri druhom zraze sme boli na tripe na Cypre, tam to bolo snáď ešte horšie. Ale vždy sme sa z toho dokázali vyhrabať a zabrať. To my Česi vieme, keď sa dostaneme do úzkych, sme schopní sa zomknúť a dokázať aj nemožné. Ukázalo nám to veľa vecí o charakteroch jednotlivých ľudí v tíme," povedal Šilhavý.
 
"V podstate sme vyhrali skupinu bez jedného zápasu (so Škótskom). Hoci chlapci, ktorí hrali, nás veľmi dobre zastúpili. Dá sa povedať, že nám ten zápas chýbal, napriek tomu sme to zvládli. Neboli to úplne štandardné podmienky, ale vždy sme sa z toho dostali," pochvaľoval si Šilhavý.
Jeho zverencom k výhre v skupine pomohlo aj to, že v súbežne hranom dueli Izrael zvíťazil 1:0 nad Škótskom, ktoré pred posledným kolom viedlo tabuľku o bod.
 
"Priznám sa, že som započul, že Izraelčania vedú 1:0. Že by sme to sledovali minútu po minúte, to určite nie. Avšak vedel som, že v polčase viedli," uviedol Šilhavý.
 
Mrzelo ho, že tím nemohol osláviť postup s fanúšikmi. "Priznám sa, že to bolo také smutné bez divákov. Spomínam si, ako sme tu v Plzni vlani porazili Kosovo, postúpili sme na EURO a spolu s nami sa radoval plný štadión. To bolo úžasné. Teraz nám k tej radosti chýbali ľudia. Myslím, že si tú radosť užijeme vnútorne aj po zvyšok roka," podotkol.
Teší sa na konfrontáciu s najlepšími európskymi celkami v Lige A. "Je to obrovská motivácia. Samozrejme nemôžeme si myslieť, že teraz budeme konkurovať tímom, ako je Španielsko, Francúzsko. ​​To určite nie. Ale môžeme sa od nich učiť a posúvať sa ďalej dopredu . Ako hráči, tak my, tréneri. Z toho pohľadu je to skvelé pre celý český futbalový národ," vyhlásil Šilhavý.
 
Pri reprezentácii zakončil druhý rok svojho pôsobenia. "Keď sme pred dvoma rokmi nastupovali, dostali sme za úlohu zachrániť predošlú Ligu národov, čo sa podarilo. Ďalšia úloha bol postup na majstrovstvá Európy, čo sa nám tiež podarilo. Za ďalšie pokúsiť sa o postup zo skupiny B a to sa nám dnes tiež podarilo. Splnili sme všetko, čo sme mali. Myslím, že to hovorí za všetko. Myslím, že aj spôsob hry, ktorým sa prezentujeme, celkom zapadá do moderného futbalu. Dosť zápasov sa aj muselo páčiť divákom a verím, že to budeme ešte niekam posúvať, "dodal päťdesiatdeväť ročný tréner, ktorého s tímom čaká budúce leto odložené EURO.

Tagy: Česko Liga národov Jaroslav Šilhavý

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA