Na geniálneho Maradonu budeme navždy spomínať: Toto sú jeho legendárne výroky

Diego Maradona s trofejou majstra sveta
Diego Maradona s trofejou majstra sveta

BUENOS AIRES - Celý svet zasiahla šokujúca správa o úmrti legendárneho futbalistu Diega Maradonu, ktorý v stredu vo veku 60 rokov poslednýkrát vydýchol. Nečakané úmrtie potvrdil hovorca jeho rodiny. Podľa argentínskych médií bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca, presné okolnosti určí až pitva. Božský Diego, ako ho prezývali fanúšikovia, bol skutočným futbalovým géniusom, ale aj osobou, ktorá sa preslávila množstvom škandálov. Prečítajte si slávne výroky legendárneho argentínskeho futbalistu, ktoré vybrala agentúra Reuters:

O vyrastaní v chudobe: "Chudoba je zlá, je ťažká, dobre to viem. Chcete veľa vecí, ale nezostáva vám nič iné, ako o nich snívať. Bolo by pekné, keby bolo na svete viac spravodlivosti - aby tí, ktorí majú veľa, mali trochu menej , a tí, ktorí majú málo, mali trochu viac."
 
O góle rukou na MS 1986 proti Anglicku: "Ten gól dala trochu Diegova hlava a trochu božia ruka."
 
O svojom čísle 10 na drese: "Nech sa stane čokoľvek, číslo 10 bude vždy moje."
 
O viac ako týždni na jednotke intenzívnej starostlivosti v roku 2004: "Visel som na vlásku. Už som vchádzal do tunela (smrti), ale fanúšikovia Bocy ma stiahli späť. A za nimi šli fanúšikovia River Plate, San Lorenza, Racingu, Huracan, Independiente."
 
O pozitívnom dopingovom teste na MS 1994: "Odstránili mi nohy a nenechali ma sa brániť. Neužíval som drogy, neviem, čo sa stalo, prisahám, že som nedopoval. Ale vidím, že to nikoho nezaujíma."
 
O viere: "Som požehnaný, ale len vďaka tomu, že to bola božia vôľa. Boh zariadil, aby som hral dobre. Dal mi moje schopnosti už pri narodení. Preto sa prežehnávam zakaždým, keď vstupujem na trávnik. Ak by som to nerobil, zrádzal by som ho."
 
O svojich dcérach: "Ak moje dcéry ich partneri dvakrát alebo trikrát rozplačú, stane sa im nehoda."
 
O Cristianovi Ronaldovi: "Všimli ste si, ako extravagantne Cristiano Ronaldo vyzerá? Strelí gól a predá vám šampón."
 
O svojich chybách: "Futbal je najkrajší a najzdravší šport na svete. Futbal by nemal pykať za moje chyby. Lopta za ne nemôže."
 
O psychiatrickej klinike: "Šialenstvo je desivé. Na klinike som sa cítil ako Jack Nicholson vo filme 'Prelet nad kukučím hniezdom' ... Bol tam jeden chlap, čo si myslel, že je Robinson Crusoe a nikto mi neveril, že som Maradona."
 
O strieľaní gólov: "Dostať sa do pokutového územia a nevystrelit je ako tancovať s vlastnou sestrou."
 
O futbalových funkcionároch: "Futbal mi nevadí, ale vadí mi to okolo neho. Vadí mi, keď existujú šéfovia, ktorí makajú viac pre možnosť sa nechať odfotiť ako pre klub."
 
O drogách: "Zo začiatku ste vďaka nim v eufórii. Je to ako vyhrať majstrovstvá sveta, takže si hovoríte: koho zaujíma zajtrajšok, keď som dnes vyhral šampionát?"
 
O Pelém a vášni: "Ak je Pelé Beethoven, tak ja som Ron Wood, Keith Richards a Bono futbalu. Pretože ja som tá vášnivá stránka futbalu."

Tagy: Diego Maradona

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
SITA/AP/Carlo Fumagalli

DISKUSIA