Prvý šprint sezóny ovládla Švédka Öbergová, slovenské nádeje zbierali skúsenosti

Veronika MachyniakováVeronika Machyniaková Zdroj: TASR - Michal Svítok

KONTIOLAHTI - Švédska biatlonistka Hanna Öbergová zvíťazila v nedeľňajších rýchlostných pretekoch na 7,5 km v rámci 1. kola Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. Olympijská víťazka z Pjongčangu vo vytrvalostných pretekoch si pripísala piaty triumf na podujatiach SP, premiérový v šprinte.

Na ďalších dvoch pódiových pozíciách skončili v prvom šprinte sezóny Nórky. Druhá bola Marte Olsbuová Röiselandová s mankom 23,9 sekundy a tretia skončila Karoline Knottenová s odstupom 37,8 sekundy, ktorá sa premiérovo postavila na pódium. Všetky tri najlepšie pretekárky zastrieľali bezchybne. Víťazka sobotňajších vytrvalostných pretekov Dorothea Wiererová z Talianska obsadila až 22. miesto, keď pochybila na strelnici raz.

Öbergová sa víťazstvom posunula aj na čelo celkového poradia SP. "Popravde som si pred sezónou stanovila cieľ vyhrať šprint. Predtým som necítila, že by som na to mala bežeckú úroveň. Dokázať to hneď pri prvom pokuse je naozaj skvelý pocit," povedala 25-ročná Švédka pre oficiálnu stránku Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Hanna Öbergová Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Markku Ulander/Lehtikuva

Z dvojice Sloveniek obsadila Veronika Machyniaková 95. miesto, keď minula pri streľbe jedenkrát a dobehla so stratou 4:11,1 min, Henriete Horvátovej patrila 97. priečka s mankom 4:25,9 pri dvoch chybách. Paulína a Ivona Fialkové sa na pretekoch nezúčastnili, keďže v ich tíme sa vyskytol koronavírus.

Svetový pohár v Kontiolahti - rýchlostné preteky žien (7,5 km):
1. Hanna Öbergová (Švéd.) 21:01,4 min (0 trestných okruhov), 2. Marte Olsbuová Röiselandová +23,9 s (0), 3. Karoline Offigstadová Knottenová (obe Nór.) +37,8 (0), 4. Johanna Skottheimová +44,9 (0), 5. Mona Brorssonová (obe Švéd.) +50,1 (1), 6. Dinara Alimbekovová (Biel.) +52,5 (1), 7. Tuuli Tomingasová (Est.) +56,0 (0), 8. Chloe Chevalierová (Fr.) +56,4 (0), 9. Maren Hammerschmidtová (Nem.) +58,7 (0), 10. Olena Pidhrušná (Ukr.) +1:07,4 min (1), ... 95. Veronika MACHYNIAKOVÁ +4:11,1 min (2), 97. Henrieta HORVÁTOVÁ (obe SR) +4:25,9 (2)

Celkové poradie SP (po 2 z 26 pretekov): 1. H. Öbergová 96 bodov, 2. Skottheimová 91, 3. Dorothea Wiererová (Tal.) 79
Poradie v šprinte (po 1 z 10 pretekov): 1. H. Öbergová 60 bodov, 2. Röiselandová 54, 3. Knottenová 48

Viac o téme: Veronika Machyniaková Hanna Öbergová