VIDEO Po ťažkom páde museli prerušiť zjazd: Cochrana-Siegleho odvážal z trate vrtuľník

Zaćhranári odvážajú Ryaan Cochrana-Siegleho
Zaćhranári odvážajú Ryaan Cochrana-Siegleho

KITZBÜHEL - Švajčiarsky lyžiar Beat Feuz zvíťazil v piatkovom zjazde Svetového pohára v rakúskom Kitzbüheli. Domáceho Matthiasa Mayera prekonal o 16 stotín sekundy a slávil svoj premiérový triumf na zjazdovke Streif. Na treťom mieste skončil Talian Dominik Paris (+0,56). Po odjazdení elitnej tridsiatky prestížne preteky ukončili pre silný vietor, pričom výsledky zostali v platnosti, slovenský zjazdár Martin Bendik so štartovým číslom 55 sa na trať nedostal.

Tridsaťtriročný Feuz predviedol riskantnú jazdu a ideálne mu vyšli kritické pasáže, predovšetkým Steilhang. Na naklonenom svahu udržal v extrémnom esíčku vysokú stopu a do kĺzavej časti mal výjazd vo veľkej rýchlosti. Po dlhom skoku Hausbergkante musel líniu trochu korigovať, aby mal dobrý nájazd do "traverzy", v nej však opäť našiel dobrú stopu a v cieľovej rovinke so záverečným skokom nabral vyše 145-kilometrovú rýchlosť. Feuz vybojoval 14. víťazstvo v pretekoch SP, z toho jedenáste v kráľovskej alpskej disciplíne. "Asi nebola moja jazda zlá, keď som tesne prekonal Matthiasa Mayera. Podľa môjho názoru však ani jeden z nás nepredviedol úplne perfektnú jazdu. Na Seidlalme som si po dlhom skoku myslel, že to už nevytočím, nezbadal som bránu podo mňou, našťastie ďalšiu pasáž som dobre posúdil. Som na svoj výkon hrdý, dokázal som si držať celý čas vysokú rýchlosť," povedal Feuz pre ORF.

Preteky poznačili dva nepríjemné pády. Veľmi škaredý mal Švajčiar Urs Kryenbühl, ktorý na cieľovom skoku vo vyše 146-kilometrovej rýchlosti nabral zospodu vzduch, stratil kontrolu nad "letom", tvrdo dopadol na zjazdovku a nekontrolovateľne sa kĺzal až do cieľového priestoru. Po páde zostal ležať nehybne na snehu, okamžite k nemu pribehli záchranári. Napokon ho odviezol do nemocnice vrtuľník. Podľa serveru laola1.at neskôr komunikoval so záchranármi a bol pri vedomí. Sťažoval sa na bolesť nohy a v hrudníku. Menej hrozivo spadol Ryan Cochran-Siegle, Američan sa pri nájazde do "traverzy" dostal do záklonu, stratil kontrolu nad lyžami a skončil v ochranných sieťach. Z nich sa síce dokázal sám vyslobodiť, podľa jury však hlásil mierne bolesti ramena a problémy so zrakom, takže privolaný lekár pre istotu takisto privolal vrtuľník. V oboch prípadoch museli preteky na niekoľko minút prerušiť, ďalšie dlhšie prerušenia priniesol silný vietor na štarte, takže súťaž sa oproti pôvodnému plánu riadne natiahla.

Na čele celkového poradia SP zostal Francúz Alexis Pinturault, ktorý v zjazde neštartoval. V priebežnom hodnotení disciplíny sa na vedúcu priečku vyhupol Mayer, ktorý aktuálne vedie o 12 bodov pred Feuzom a o 48 bodov pred tretím Nórom Aleksandrom Aamodtom Kildem. Obhajca veľkého glóbusu však už predčasne ukončil sezónu po tom, ako si v tréningu roztrhol väzy v kolene.

Piatkový zjazd bol náhradou za zrušené podujatie vo švajčiarskom Wengene. V sobotu je na programe klasický hahnenkammský zjazd (11.30 h) a v nedeľu sa v Kitzbüheli uskutoční super-G (10.20 h).

výsledky piatkového zjazdu SP mužov v Kitzbüheli: 1. Beat Feuz (Švaj.) 1:53,77 min, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,16 s, 3. Dominik Paris (Tal.) +0,56, 4. Johan Clarey (Fr.) +0,89, 5. Andreas Sander (Nem.) +0,95, 6. Carlo Janka (Švaj.) +1,37, 7. Matthieu Bailet (Fr.) +1,50, 8. Romed Baumann (Nem.) +1,51, 9. Vincent Kriechmayr (Rak.) +1,62, 10. Nils Allegre (Fr.) +1,64
celkové poradie SP (po 20 z 37 súťaží): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 778 b., 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 560, 3. Marco Odermatt (Švaj.) 501, 4. Marco Schwarz (Rak.) 466, 5. Filip Zubčič (Chor.) 462, 6. Loic Meillard (Švaj.) 428, ..., 60. Adam ŽAMPA 79, 116. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 11
poradie v zjazde (4 z 8): 1. Mayer 238 b., 2. Feuz 226, 3. Kilde 190, 4. Paris 152, 5. Clarey 137, 6. Ryan Cochran-Siegle (USA) 136


Tagy: Beat Feuz Ryan Cochran-Siegle

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Marco Trovati; Video: Youtube

DISKUSIA