Prezident organizačného výboru OH rezignoval! Dôvodom sú jeho sexistické výroky

Joširo Mori
Joširo Mori

TOKIO - Prezident organizačného výboru OH v Tokiu Joširo Mori odstúpil z funkcie. Dôvodom sú jeho sexistické výroky. Morimu sa nepáčil plán Japonského olympijského výboru zvýšiť počet žien v exekutíve na 40 percent.

"Dnešným dňom rezignujem na prezidentskú pozíciu," potvrdil funkcionár v piatok pri otvorení mítingu exekutívy organizačného výboru. Očakáva sa, že meno jeho nástupcu zverejnia v priebehu piatka.


Mori podľa lokálnych médií informoval kolegov o tomto kroku už vo štvrtok. Agentúra AFP informovala, že na jeho miesto by mal prísť Saburo Kawabuči. Osemdesiatštyriročný funkcionár v minulosti pôsobil ako predseda Japonskej futbalovej federácie a je starosta olympijskej dediny. Tlačová agentúra Kjodó ale uviedla, že Kawabuči ponuku neakceptoval. Moriho by tak mohla nahradiť olympijská ministerka Seiko Hašimotová, bývalá rýchlokorčuliarka a cyklistka.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) už prijal Moriho rezignáciu. "Plne rešpektujeme rozhodnutie prezidenta Moriho odstúpiť a chápeme dôvody, prečo tak urobil. Zároveň by sme mu chceli poďakovať za mimoriadny prínos pre organizáciu odložených olympijských a paralympijských hier. Prezident Mori prispel k tomu, že Tokio je najlepšie pripravené mesto na olympiádu v histórii," zverejnil prezident MOV Thomas Bach.

"Moje nevhodné vyhlásenie spôsobilo veľa chaosu. Rád by som vyjadril úprimné ospravedlnenie. Dôležité teraz je, aby sa pokračovalo v príprave olympijských hier. Nemôže sa stať, že niečo bude závisieť iba od mojej prítomnosti," cituje AFP odchádzajúceho Moriho.

Momentálne je v 24-člennom výkonnom výbore Japonského olympijského výboru iba päť žien. "Ženy majú potrebu sa k všetkému vyjadriť. Sú súťaživé. Ak jedna osoba zdvihne ruku, že sa chce prihlásiť o slovo, ženy cítia potrebu tiež niečo k téme povedať. Takže potom hovoria úplne všetci. Niekto mi raz povedal, že ak zvýšime počet žien, musíme obmedziť ich čas v rozprave. Pretože inak neprestanú hovoriť a to je problém," povedal pred týždňom Mori.

Jeho tvrdenie odsúdil aj Medzinárodný olympijský výbor či viacero športovkýň na čele s tenistkou Naomi Osakovou. Mori sa za svoje tvrdenie ospravedlnil.


Tagy: Joširo Mori

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Kim Kyung-hoon

DISKUSIA