VIDEO Fantastický večer pre Slovákov! Tatar hrdinom Montrealu, skóroval aj Sekera

V drese Montrealu sa blysol Tomáš TatarV drese Montrealu sa blysol Tomáš Tatar Zdroj: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

NEW YORK - Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil gól, pridal asistenciu a premenil víťazný nájazd pri triumfe Montrealu v sobotnom zápase NHL. Canadiens zdolali na svojom ľade Vancovuer 5:4 po nájazdoch. Na výhre Dallasu v Detroite 3:0 sa podieľal aj obranca Andrej Sekera, ktorý dosiahol svoj druhý zásah v tejto sezóne.

Tatar sa presadil v 34. minúte duelu, keď pri avizovanom vylúčení presnou strelou zápästím vyrovnal na 2:2. Bol to jeho šiesty gól v sezóne a prvý od 25. februára. Ukončil tak jedenásťzápasové čakanie na presný zásah. V závere druhej časti hry potom Tatar asistoval pri góle obrancu Joela Edmundsona, ktorý poslal domácich do vedenia 3:2.

V divokom zápase však Canucks v priebehu úvodnej minúty tretej tretiny otočili na 4:3 vo svoj prospech a do predĺženia poslal duel Brendan Gallagher. "Bol to zápas ako na hojdačke. Som rád, že sme sa po zlom vstupe do tretej tretiny nepoložili a vyrovnali. V predĺžení sme boli lepší a napokon sme za to boli odmenení. Dva body sú veľmi cenné," povedal Tatar v pozápasovom rozhovore pre klubový web Canadiens. Pre slovenského útočníka to bol 20. bod v prebiehajúcom ročníku (6+14).

V drese Montrealu sa Galéria fotiek (45) Zdroj: SITA/Graham Hughes/The Canadian Press via AP

V nájazdoch prekonal brankára Bradena Holtbyho v šiestej sérii, keď sa blysol krásnym blafákom. Bol to jeho druhý nájazd v sezóne a prvý úspešný. "Skúsil som podobný pohyb ako naposledy. Som rád, že to vyšlo. Potom som veril, že Carey Price ďalší nájazd chytí a podarilo sa," dodal Tatar po vôbec prvom víťazstve Montrealu po predĺžení, alebo nájazdoch v tejto sezóne. Slovenský útočník bol na ľade 18 a pol minúty, okrem dvoch kanadských bodov si pripísal aj tri plusky, jednu strelu a stal sa prvou hviezdou zápasu.

Canadiens figurujú v Severnej divízii na štvrtom mieste, na konte majú o dva body viac ako Canucks, ktorí odohrali o štyri zápasy viac. Do play off postúpia prvé štyri tímy z každej divízie. Montreal nastúpil bez Tylera Toffoliho, ktorého tesne pred zápasom vyradilo zranenie. V deviatich zápasoch medzi Montrealom a Vancouverom padlo 67 gólov. Vancouver nevyhral v Montreale v riadnom čase 14 rokov, naposledy 16. januára 2007.

Tridsaťštyriročný Sekera v 29. minúte zdvojnásobil vedenie Stars, keď jeho nahadzovaný puk z modrej čiary prekvapil brankára Thomasa Greissa. Pre slovenského obrancu to bol druhý zásah a tretí bod v tomto ročníku. Dallas uspel v riadnom hracom čase prvýkrát po piatich zápasoch. Aj o ďalšie dva góly Stars sa postarali "sviatoční" strelci. Skóre otvoril svojím prvým zásahom v NHL od roku 2017 Tanner Kero a na konečných 3:0 zvýšil Ty Dellandrea, ktorý sa presadil len druhýkrát v sezóne.

K výhre Dallas Stars Galéria fotiek (45) Zdroj: SITA/AP/Carlos Osorio

Brankár Anton Chudobin nepustil za chrbát ani jednu z 21 striel, dosiahol tretí shutout v sezóne a jedenásty v kariére. "Nesústredil som sa na čisté konto. Dôležité bolo víťazstvo," povedal ruský brankár pre nhl.com. Dallas naposledy "vygumoval" strelcov Detroitu 17. novembra 2000, keď si čisté konto pri víťazstve 1:0 pripísal Ed Belfour. Sekera odohral takmer 17 minút a pripísal si aj plusový bod.

Tretie víťazstvo za sebou dosiahla Tampa Bay, ktorá si poradila s Chicagom 4:1. Výrazne k tomu prispel švédsky obranca Viktor Hedman, autor troch asistencií. Slovenský obranca Erik Černák strávil na ľade v drese "bleskov" 21:57 minúty a inkasoval dve trestné minúty. V bránke žiaril Andrej Vasilevskij, ktorý chytil 30 striel a zaznamenal svoje 11. víťazstvo za sebou. Vyrovnal tak rekordnú klubovú sériu Louisa Dominguea z prelomu rokov 2018 a 2019. "Podržal nás najmä v druhej tretine, ale mali sme mu viac pomôcť. Vieme, že máme za sebou najlepšieho brankára na svete, ale nemali by sme sa ne neho tak často spoliehať a nechať to len na neho," povedal kapitán Lightning Steven Stamkos, ktorý mal bilanciu 1+1. Chicago prehralo šesť z posledných sedem zápasov.

Tampa Bay Lightning a Galéria fotiek (45) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Mika Zibanejad rozhodol v závere o víťazstve New Yorku Rangers vo Washingtone. Švédsky center prelomil 2:32 pred koncom nerozhodný stav a dostal svoj tím do vedenia 2:1, keď obral o puk obrancu Capitals Brendena Dillona a skóroval presnou strelou ponad rameno Iľju Samsonova. "Snažil som sa Dillonovi len znepríjemniť život, ale keď som ho strčil, tak spadol a zrazu som bol sám pred brankárom. Padlo to dnu, teším sa," povedal Zibanejad. Gól a asistenciu si pripísal Pavel Bučnevič, Keith Kinkaid zaznamenal 28 zásahov. Do prázdnej bránky poistil triumf hostí Brett Howden.

Capitals so Zdenom Chárom a Richardom Pánikom v zostave ukončili sedemzápasovú víťaznú sériu. Až traja hráči odohrali svoj jubilejný 500. zápas v NHL, medzi nimi aj Pánik. Slovenský útočník však veľa priestoru nedostal, odohral len 4 minúty a 28 sekúnd a od polovice zápasu ho už tréner Peter Laviolette na ľad neposielal. Pánik si v 500 dueloch za Tampu Bay, Toronto, Chicago, Arizonu a Washington pripísal na konto 190 bodov (87+103). Okrem neho nastúpili na 500. duel v profilige aj Jevgenij Kuznecov (Washington) a Jacob Trouba (NYR). Po sedemzápasovom treste sa do zostavy Caps vrátil Tom Wilson a zaznamenal asistenciu. Chára hral necelých 14 minút, mal jeden mínusový bod a zaznamenal jednu strelu.

Zdeno Chára oslavuje víťazstvo Galéria fotiek (45) Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

Hráči Pittsburghu potvrdili dobrú formu, keď zvíťazili na ľade New Jersey 3:1. Penguins vyhrali siedmy z uplynulých deviatich duelov. Bryan Rust a Jake Guentzel prispeli k triumfu zhodne gólom a asistenciou, kapitán hostí Sidney Crosby si pripísal dve asistencie.

V ďalšom stretnutí Florida zdolala Nashville 2:0. V oboch góloch Panthers mal prsty útočník Anthony Duclair (1+1), čistým kontom sa blysol brankár Chris Driedger. Predators od debaklu zachránil Juuse Saros, ktorý chytil 47 striel a vyrovnal svoje kariérne maximum v NHL. Driedger zaznamenal druhý shutout v kariére. Švédsky útočník Floridy Patric Hörnqvist odohral svoj 800. zápas v NHL.

Colorado rozdrvilo doma Minnesotu 6:0 a natiahlo víťaznú sériu v NHL už na šesť zápasov. Hráči Avalanche nadviazali na piatkové víťazstvo nad "divochmi" 5:1. Už piaty shutout v sezóne zaznamenal Philipp Grubauer (31 zákrokov), čo je najviac spomedzi brankárov v celej súťaži.

Connor McDavid sa ako prvý hráč v tejto sezóne dostal na hranicu 60 bodov. Kapitán Edmontonu prispel gólom a asistenciou k víťazstvu Oilers nad Winnpegom 4:2. McDavid bodoval v deviatom zápase za sebou a celkovo má bilanciu 21+39. V 56-zápasovej základnej časti by pri tomto tempe atakoval 100-bodovú métu. Trojzápasovú sériu prehier ukončilo Toronto, keď zdolalo doma Calgary 2:0. Góly strelili Jason Spezza a Zach Hyman, čisté konto (31 zákrokov) vychytal Jack Campbell. Pod víťazstvo Arizony nad Anaheimom 5:1 sa veľkou mierou podieľal útočník Derick Brassard, ktorý strelil tri góly a tešil sa z prvého hetriku v NHL.

NEW JERSEY DEVILS - PITTSBURGH PENGUINS 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Góly: 8. Palmieri (Vatanen, Bratt) - 25. Aston-Reese (Lafferty, Pettersson), 27. Rust (Guentzel, Crosby), 55. Guentzel (Crosby). Brankári: Wedgewood - DeSmith, strely na bránku: 25:29.

FLORIDA PANTHERS - NASHVILLE PREDATORS 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 30. Barkov (Duclair, Weegar), 60. Duclair (Verhaeghe). Brankári: Driedger - Saros, strely na bránku: 49:21.

COLORADO AVALANCHE - MINNESOTA WILD 6:0 (2:0, 3:0, 1:0)
Góly: 5. Makar (Landeskog, MacKinnon), 12. Landeskog (MacKinnon, Makar), 21. Rantanen (Landeskog, Grubauer), 22. Jost (Donskoi, Graves), 39. Toews (MacKinnon, Saad), 45. Ničuškin (Graves, Donskoi). Brankári: Grubauer - Kahkonen, strely na bránku: 42:31.

TAMPA BAY LIGHTNING - CHICAGO BLACKHAWKS 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Góly: 7. Point (Killorn, Stamkos), 22. Cirelli (Sergačov, Hedman), 35. Gourde (Coleman, Hedman), 39. Stamkos (Killorn, Hedman) – 45. DeBrincat ( Kubalík, Kurashev). Brankári: Vasilevskij - Subban, strely na bránku: 29:31.

CAROLINA HURRICANES - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:3 pp a sn (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 35. Svečnikov (Pesce, Fast), 56. Foegele (Hamilton, Martinook) - 41. Bjorkstrand (Stenlund), 60. Jones (Laine, Roslovic), rozh. náj. Bjorkstrand. Brankári: Reimer - Merzlikins, strely na bránku: 37:31.

DETROIT RED WINGS - DALLAS STARS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Góly: 38. Kero (Oleksiak), 49. SEKERA (Faksa), 54. Dellandrea (Hintz, Lindell). Brankári: Greiss - Chudobin, strely na bránku: 21:33.

MONTREAL CANADIENS - VANCOUVER CANUCKS 5:4 (1:0, 2:2, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 7. Suzuki (Drouin, Weber), 34. TATAR (Danault, Mete), 39. Edmundson (Weber, TATAR), 46. Gallagher (Danault), rozh. náj. TATAR - 21. Virtanen (Miller), 29. Boeser (Hughes, Horvat), 41. Horvat (Hughes, Höglander), 41. Motte (Hawryluk, Benn). Brankári: Price - Holtby, strely na bránku: 40:18.

NEW YORK ISLANDERS - PHILADELPHIA FLYERS 6:1 (4:1, 0:0, 2:0)
Góly: 7. Pageau (Wahlstrom, Bailey), 9. Eberle (Barzal, Hickey), 11. Cizikas, 16. Cizikas (Hickey, Wahlstrom), 50. Beauvillier (Nelson), 56. Bailey - 18. Farabee (Laughton). Brankári: Sorokin - Hart, strely na bránku: 28:24.

TORONTO MAPLE LEAFS - CALGARY FLAMES 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 19. Spezza (Muzzin), 37. Hyman (Tavares, Galchenyuk). Brankári: Campbell - Rittich, strely na bránku: 33:31.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK RANGERS 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Góly: 46. Carlson (Wilson, Bäckström) - 18. Bučnevič (Fox, Zibanejad), 58. Zibanejad, 60. Howden (Strome, Bučnevič). Brankári: Samsonov - Kinkaid, strely na bránku: 29:25.

ANAHEIM DUCKS - ARIZONA COYOTES 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
Góly: 55. Henrique (Terry, Zegras) - 3. Brassard (Chychrun), 6. Chychrun, 16. Brassard (Ekman-Larsson, Kessel), 21. Brassard (Pitlick), 53. Keller (Garland, Schmaltz). Brankári: Miller (Stolarz) - Raanta, strely na bránku: 28:28.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 2:5 (1:2, 1:0, 0:3)
Góly: 3. Gambrell (Burns, Donato), 29. Hertl (Meier, Knyžov) - 4. Dunn (Kyrou, O'Reilly), 7. Kyrou (O'Reilly, Perron), 45. O'Reilly (Dunn, Perron), 56. Kyrou (Krug, Perron), 59. Perron (Schwartz, O'Reilly). Brankári: Dubnyk - Husso, strely na bránku: 31:21.

EDMONTON OILERS - WINNIPEG JETS 4:2 (1:2, 0:0, 3:0)
Góly: 18. McDavid, 44. Nurse (Puljujärvi), 51. Draisaitl (McDavid, Nurse), 59. Shore (Nugent-Hopkins) - 11. Copp (Ehlers, Dubois), 16. Dubois (Ehlers, Morrissey). Brankári: Smith - Hellebuyck, strely na bránku: 37:31.

Viac o téme: Washington Capitals Andrej Sekera Sidney Crosby Zdeno Chára Richard Pánik Philadelphia Flyers New York Rangers Detroit Red Wings St. Louis Blues New York Islanders Tomáš Tatar Winnipeg Jets Dallas Stars Edmonton Oilers Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Anaheim Ducks Toronto Maple Leafs Calgary Flames Arizona Coyotes San Joe Sharks