Žreb rozhodol o ďalšom programe slovenských reprezentantiek: Do cesty sa im postavia Srbky

Slovenské hádzanárkySlovenské hádzanárky Zdroj: Slovak Handball Federation

VIEDEŇ - Slovenské hádzanárky sa v baráži o postup na MS 2021 stretnú so Srbskom. Rozhodol o tom pondelkový žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie (EHF) vo Viedni. Prvý zápas odohrajú doma v termíne 16./17. apríla, odveta je na programe na palubovke súpera 20./21. apríla.

Zverenky trénera Pavla Streichera si postup do baráže vybojovali cez víkend na turnaji I. skupiny prvej fázy kvalifikácie v Luxembursku, kde obsadili prvú priečku pred Ukrajinou, Izraelom a domácim tímom. Pri žrebe figurovali Slovenky v druhom koši, v prvom bolo desať tímov na základe ich účasti na ME 2020 - Rusko, Nemecko, Čierna Hora, Maďarsko, Švédsko, Rumunsko, Srbsko, Poľsko, Česko a Slovinsko.

Srbky skončili na MS pred dvoma rokmi na šiestom mieste, medzi svetovou elitou nechýbali štyrikrát za sebou. Najlepšie skončili v roku 2013 na domácej pôde, keď získali strieborné medaily. Vlani v decembri na európskom šampionáte obsadili 13. priečku. Slovensko sa so Srbskom naposledy stretlo v nedokončenej kvalifikácii ME 2020, v Hlohovci mu v septembri 2019 podľahlo tesne 26:27.

"V prvom koši bolo aj niekoľko tímov z absolútnej európskej špičky, ale Srbsko je hrateľný súper a šance sú otvorené," reagoval na výsledok žrebu kouč Streicher pre TASR. "Mohli sme dostať trebárs aj Rusko, Maďarsko, či Švédsko. V tomto dvojzápase je to podľa mňa fifty-fifty, rozhodne momentálna forma. Súper je veľmi náladový a máme s ním aj z historického hľadiska pozitívne skúsenosti, keď práve výhrou nad Srbkami sa naše dievčatá na ME 2014 prebojovali do hlavnej fázy. A v poslednej, prerušenej kvalifikácii ME sme doma so Srbkami odohrali veľmi dobrý zápas, hoci sme napokon nešťastne prehrali o gól. To sú dva pozitívne impulzy, na ktoré môžeme nadviazať v príprave."

Streicher považuje za určitú výhodu, že prvý zápas odohrá jeho tím na domácej pôde. "Príprava bude v tomto prípade ucelená a nerušená, nemusíme predtým cestovať a stratiť tréningový deň. Všetko naše úsilie už odteraz smeruje k týmto dvom zápasom play off. Musíme sa koncentrovať na kvalitnú prípravu, do ktorej pôjdeme s veľkou energiou. Dôležité bude, aby boli hráčky zdravé a aby sme sa zišli v kompletnom zložení. Detailnú prípravu naplánujeme v najbližších dňoch. Vzhľadom na pandemickú situáciu neviem, či odohráme aj nejaké prípravné duely, skôr budeme opäť zvažovať modelovaný zápas medzi sebou."

Svetový šampionát sa uskutoční od 1. do 19. decembra 2021 v šiestich španielskych dejiskách, premiérovo s účasťou 32 družstiev. Okrem usporiadateľskej krajiny Španielska a obhajcu titulu Holandska má už na MS istú účasť aj kvarteto najlepších tímov z ME 2020 - Nórsko, Francúzsko, Chorvátsko a Dánsko. Zvyšných desať miesteniek pre Európu si rozdelí desať úspešných družstiev z baráže.

Slovenské hádzanárky naposledy neuspeli v boji o ME 2020, keď exekutíva EHF pre pandémiu koronavírusu zrušila zvyšné štyri kolá kvalifikácie. Naposledy sa slovenský tím na vrcholnom podujatí predstavil v roku 2014 na ME v Chorvátsku a Maďarsku. Na svetovom šampionáte štartoval jediný raz v roku 1995, keď v Rakúsku a Maďarsku obsadil 12. miesto.

Žreb baráže o MS 2021 v Španielsku (prvé zápasy 16./17. apríla, odvety 20./21. apríla):
SLOVENSKO - Srbsko
Turecko - Rusko
Česko - Švajčiarsko
Slovinsko - Island
Ukrajina - Švedsko
Rakúsko - Poľsko
Maďarsko - Taliansko
Rumunsko - Severné Macedónsko
Portugalsko - Nemecko
Čierna Hora - Bielorusko

Viac o téme: Slovensko Srbsko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR