Bývalý prezident FIFA vyfasoval ďalší trest za finančné priestupky: Korupcia sa tolerovať nebude!

Michel Platini (vľavo) gratuluje Seppovi Blatterovi k znovuzvoleniu do pozície prezidenta FIFAMichel Platini (vľavo) gratuluje Seppovi Blatterovi k znovuzvoleniu do pozície prezidenta FIFA Zdroj: SITA

ZÜRICH - Sepp Blatter dostal do Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) ďalší trest zákazu činnosti za finančné priestupky. Etická komisia FIFA ho uznala za vinného z porušenia povinností, konfliktu záujmov a korupčného správania. Bývalému prezidentovi organizácie predĺžili dištanc o šesť rokov a osem mesiacov. Pôvodný šesťročný mu vyprší v októbri.

Rovnaký trest dostal aj bývalý generálny sekretár Jerome Valcke, ktorý si stále odpykáva pôvodný desaťročný dištanc za účasť v korupčnom škandále. Aj jeho uznali vinným z rovnakých deliktov a navyše zo zneužitia funkcie. Podľa Etickej komisie FIFA si v novej kauze sami prideľovali bonusy z uzavretých kontraktov v hodnote miliónov dolárov. Navyše, obaja musia do 30 dní zaplatiť pokutu vo výške milióna švajčiarskych frankov, podľa agentúry AP však nie je jasné, akým spôsobom ich k tomu môže FIFA donútiť. Blatter i Valcke zároveň čelia trestnému stíhaniu vo Švajčiarsku.

Blattera predtým prvýkrát potrestali za netransparentné vyplatenie dvoch miliónov švajčiarskych frankov bývalému prezidentovi Európskej futbalovej únie (UEFA) Michelovi Platinimi, ku ktorému prišlo v roku 2011. V uplynulom období ho trápia zdravotné problémy. V decembri podstúpil operáciu srdca, po ktorej strávil týždeň v umelom spánku.

Švajčiarsky funkcionár dlhodobo odmieta akúkoľvek nekalú činnosť a ďalšiu sankciu považuje za nefér. "Je to bolestivý a nepochopiteľný úder pod pás," povedal pre agentúru DPA prostredníctvom svojho hovorcu. Vo vyhlásení spochybnil nezávislosť etickej komisie: "Pôsobí ako predĺžená ruka prezidenta FIFA Gianniho Infantina a iba predstiera svoju súdnicku funkciu."

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR