Šesťgólová kanonáda Čechov a hetrik Součeka: Tri góly od defenzívneho stredopoliara, to sa len tak nevidí!

Tomáš Souček (vľavo) sa raduje z góluTomáš Souček (vľavo) sa raduje z gólu Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski

BRATISLAVA/LUBLIN - Futbalisti Belgicka zvrátili nepriaznivý vývoj a do kvalifikácie MS 2022 vstúpili domácim víťazstvom nad Walesom 3:1. Prekvapenie v E-skupine nepripustilo ani Česko, ktoré predviedlo gólovo ešte bohatšie predstavenie a na neutrálnej pôde v poľskom Lubline triumfovalo nad Estónskom 6:2 predovšetkým vďaka hetriku Tomáša Součka.

V belgickom Leuvene sa nečakane ujali vedenia Walesania a podarilo sa im to veľmi rýchlo, po narážačke od Garetha Balea otvoril skóre Harry Wilson. Belgicko, ktoré na predchádzajúcom svetovom šampionáte získalo bronz a pred Francúzskom vedie rebríček Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), vyrovnalo po prihrávke Thorgana Hazarda strelou Kevina De Bruyneho približne z 25 metrov. V rozpätí šiestich minút a pred uplynutím úvodnej polhodiny už viedol favorit, na 2:1 upravil presnou hlavičkou práve T. Hazard: "Nebol to pre nás jednoduchý zápas, no podstatné je, že sme strelili tri góly a že sme zvíťazili. Som šťastný človek, dal som gól a pripísal som si aj asistenciu. Väčšinou nie som excelentný hlavičkár, ale tentoraz mi to vyšlo."

V 73. minúte pridal poistku Romelu Lukaku z jedenástky. "Keď sme inkasovali, nemohol som tomu uveriť. Musíme si spätne zanalyzovať túto fázu zápasu. Potom však Kevin vyrovnal pekným zásahom a pridal sa k nemu Thorgan. Najdôležitejšie je víťazstvo a to, že sa nám darilo v ofenzíve. S takýmto prístupom musíme pokračovať," povedal Lukaku, ktorý sa strelecky presadil v deviatich z predchádzajúcich jedenástich duelov v kvalifikáciách MS. Dal v nich štrnásť gólov. V tejto štatistike však exceluje celé belgické mužstvo, v desiatich stretnutiach bojov o Rusko 2018 zaťažilo konto súperov 43-krát.

Útočný potenciál potvrdili zverenci Roberta Martineza hneď na úvod nového kvalifikačného cyklu, ale v stredu si najviac schuti zastrieľali Česi. S oficiálne domácim Estónskom síce prehrávali 0:1, ale už v prvom polčase rozhodli štyrmi gólmi, z ktorých dva dosiahol Souček. Ten istý hráč onedlho po prestávke dokonal hetrik. Skóroval hlavou po centri zo štandardnej situácie, pokusom z vyše dvadsiatich metrov i ľavačkou do odkrytej bránky. Okrem neho sa presadili aj Patrik Schick, Antonín Barák a Jakub Jankto. "Ukazuje to, aký máme skvelý tím. Chalanom ďakujem, ako mi pomohli ku gólom. Nabudúce zase pomôžem ja im. Bolo nepríjemné, keď sme prehrávali, je to škvrnka, ináč sme odviedli dobrú prácu. Vedel som, že máme kvalitu a že to zvládneme. Možno nám ten inkasovaný gól aj pomohol, ešte viac nás nakopol. Cez polčas sme si hovorili, že nepoľavíme. Chceli sme sa zohrať, nadobudnúť sebavedomie a dať čo najviac gólov, veď aj skóre môže hrať na konci úlohu. Je to veľmi dôležité víťazstvo, prvý zápas vždy určí smer do toho ďalšieho. Čoskoro nastúpime proti Belgicku, všetci sa na to tešíme. Vieme, že to bude iná úroveň, čaká na nás jeden z najväčších a najdôležitejších zápasov v celej kvalifikácii," povedal Souček.

Tréner Jaroslav Šilhavý verí, že stredopoliar West Hamu United potiahne reprezentáciu až na záverečný turnaj. Šláger skupiny medzi Českom a Belgickom je na programe už v sobotu 27. marca o 20.45 h v pražskom Edene. "Som rád, že potvrdil výkony z Premier League a najmä nám ukázal svoju streleckú formu. Tri góly od defenzívneho stredopoliara, to sa len tak nevidí proti akémukoľvek súperovi. Pre nás je podstatné, že sme zvládli prvý krok. Silnému Belgicku to rozhodne chceme znepríjemniť a možno ho aj prekvapiť, ako sa nám to podarilo v kvalifikácii ME s Anglickom," dodal Šilhavý pre portál idnes.cz.

Viac o téme: Česko Belgicko Estónsko Wales Tomáš Souček