Kam zamieri Livio Magoni? O extrénera Petry Vlhovej je obrovský záujem!

Livio MagoniLivio Magoni Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – V utorok večer obletela Slovensko i celý športový svet nečakaná správa o ukončení mimoriadne úspešnej spolupráce víťazky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Petry Vlhovej s jej dlhoročným trénerom Liviom Magonim. Stalo sa tak len niekoľko týždňov po životnom úspechu našej dvojnásobnej športovkyne roka.

Kameňom úrazu mal byť kontroverzný rozhovor talianskeho kouča pre Corriere della Sera, v ktorom svoju vtedajšiu zverenkyňu vôbec nešetril, práve naopak, expresným slovníkom a nevyberavými komentármi na adresu liptovskej rodáčky i celého Vlha tímu pobúril azda každého športového priaznivca pod Tatrami.

Prečítajte si aj: Lyžiarska expertka o Vlhovej a Magonim: Boli tam veci, ktoré vyskakovali na povrch... My sme o nich vedeli

Ostré slová sa prirodzene dotkli aj najlepšej lyžiarky sveta, veď len 21. marca dvihla víťazoslávne nad hlavu veľký krištáľový glóbus, čo je v našich končinách bezprecedentný športový úspech. Plakalo celé Slovensko, plakala Vlhová i jej tím a tešil sa aj Magoni.

Prostoreký Talian však nezostal svojej povesti nič dlžný a neskôr opäť raz "prepol" do ofenzívneho režimu, čím si de facto zabuchol dvere pred nosom. Spomínaný rozhovor pre taliansky web bol zrejme len akýmsi posledným "klincom do rakvy", napokon o určitých problémoch vo Vlhovej tíme sa šuškalo už oveľa skôr.

Petra Vlhová s veľkým Galéria fotiek (4) Petra Vlhová s veľkým krištáľovým glóbusom Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Prepieranie "špinavého prádla" na verejnosti ale neprospelo nikomu – Petre Vlhovej a jej okoliu, nálade slovenských fanúšikov, no ani samotnému Liviovi. Bolo teda jasné, že je po všetkom, ich ďalšia vzájomná spolupráca (zmluva mala platiť aj pre olympijskú sezónu 2021/2022) nemala žiaden zmysel, mohla byť kontraproduktívna a priniesť viac škody a trápenia, než úžitku a úspechov.

Napriek trpkej koncovke mimoriadne úspešného pracovného vzťahu Vlhová-Magoni možno talianskeho trénerského mága pochváliť za excelentnú prácu, ktorú počas päťročného pôsobenia po boku Slovenky odviedol. Titul majsterky sveta, veľký glóbus, ale aj tie minuloročné malé za slalom a paralelný slalom sú len tou povestnou čerešničkou na torte, zaslúženou odmenou za tvrdú prácu a poriadne tŕnistú cestu, ktorú tento megaúspešný tandem absolvoval. Liptáčka sa zlepšila po každej stránke, v každučkej disciplíne a výsledky sa logicky dostavili. Livio Magoni mal na jej fantastickom progrese obrovský podiel, to nemožno poprieť ani žiadnym spôsobom prehliadať.

Minulosť je však za nami a nemá zmysel sa v nej dokola vŕtať. Neprospelo by to nikomu, radšej sa pozrime dopredu, presne tak ako to načrtla Petra Vlhová vo svojom oficiálnom vyhlásení: "Jedny dvere sa zatvárajú, tisíc ďalších sa otvára a my si musíme iba správne vybrať. No tentokrát každý tie svoje."

Tak teda, čo bude ďalej s Vlhovou a Magonim?

Čo-to už načrtol Igor Vlha, keď pre denník Šport uviedol, že aj ďalší tréner jeho dcéry Petry bude zo zahraničia. Zaujímavé bude sledovať aj kroky Livia Magoniho, ktorého meno vo svete lyžovania niečo znamená a záujem o jeho služby bude celkom určite mimoriadny. Prvé lastovičky už prileteli, ba dokonca o slovo sa prihlásili aj najväčšie súperky Petry Vlhovej.

Prečítajte si aj: Kto nahradí Livia Magoniho na poste trénera? Petra Vlhová už dostáva ponuky zo zahraničia

Možností je hneď niekoľko, stačí si len vybrať. Na prvý pohľad logicky by sa mohol javiť návrat do Talianska, v ktorom žiaria majsterky najtechnickejšej disciplíny Marta Bassinová a Federica Brignoneová, ale aj superzjazdárka Sofia Goggiová.

Nalejme si však čistého vína a túto alternatívu pokojne vylúčme, sám Magoni sa neraz nechal počuť, že talianska kapitola je definitívne uzavretá a vzhľadom na jeho napäté vzťahy s národným tímom sotva možno očakávať významnejšiu zmenu názoru.

Záujem zo Švajčiarska

Presuňme sa teda pod Alpy, podľa denníka Blick by Magoni mohol zakotviť vo Švajčiarsku, pričom záujem prejavila Wendy Holdenerová, ktorá je aktuálne bez trénera po tom, čo sa rozišla s rakúskym odborníkom Klausom Mayrhoferom. "Švajčiarskej ceste" by mohol nahrávať aj Magoniho pozitívny vzťah so šéfom tamojšieho národného tímu Walterom Reusserom. Nezabúdajme, že o potenciálnej spolupráci Magoniho s Holdenerovou sa špekulovalo už dávnejšie, no tentoraz sú obaja voľní a tak im už nič nebráni schmatnúť pero, papier a podpísať zmluvu.

Dvojnásobná majsterka sveta v alpskej kombinácii je vo veku 27 rokov všetkými masťami mazanou pretekárkou, pravdaže, aj v jej lyžovaní stále badať nemalé rezervy, ktoré by večný maximalista Magoni mohol vycibriť. Holdenerová je predovšetkým vynikajúcou slalomárkou s neobyčajne dynamickým a atraktívnym prejavom, no štart lanskej sezóny jej vonkoncom nevyšiel a aj keď sa postupne zlepšovala, stále nedokázala zlomiť jeden z najbizarnejších negatívnych rekordov v lyžiarskej histórii – 27 slalomových pódií bez jediného víťazstva!

Wendy Holdenerová Galéria fotiek (4) Wendy Holdenerová Zdroj: SITA/AP/Pontus Lundahl

Niet divu, že sa skúsená Švajčiarka obzerá po nových možnostiach a práve Vlhovej extréner je jasnou voľbou číslo 1. Magoni by ju mohol posunúť na vyššiu úroveň, do celkom inej dimenzie, kam sa rodáčka z malej dedinky Unteriberg ešte neprepracovala. Možno by stačilo len zlomiť prekliatie a Holdenerová by razom patrila k najnebezpečnejším ženám Svetového pohára.

V súvislosti s najbližšou budúcnosťou Livia Magoniho sa spomína taktiež meno ďalšej švajčiarskej reprezentantky Lary Gutovej-Behramiovej. Manželka futbalistu Valona Behramiho mala záujem o jeho služby už pred minulou sezónou, no Talian ostal verný slovenskej trikolóre. Najväčšia súperka Petry Vlhovej v boji o veľký krištáľový glóbus má stále pred tridsiatkou a v nohách jednu z najvydarenejších sezón v kariére. Gutová-Behramiová jasne demonštrovala, že právom patrí medzi svetovú špičku, dominuje v rýchlostných disciplínach a fantastické výsledky dosahuje aj v obrovskom slalome. Angažovanie päťdesiatsedemročného stratéga by určite neodmietla.

Návrat do Slovinska?

Vylúčený nie je ani Magoniho návrat do Slovinska, kde prežil mimoriadne úspešné roky s Tinou Mazeovou. Aktuálne tam excelujú mladučké uchá Meta Hrovatová a Andreja Slokarová. Kým prvá menovaná je vo svetovej špičke už patrične usalašená, Slokarovú môžeme smelo zaradiť k najmilším prekvapeniam uplynulej sezóny, počas ktorej sa z týždňa na týždeň zlepšovala, pričom to najlepšie predviedla na MS v Cortine, kde obsadila piatu priečku v slalome.

Nechajme sa teda prekvapiť, čo prinesie budúcnosť. Je pravdepodobné, že dnes už bývalý tréner Petry Vlhovej dlho bez práce nezostane a siahne po ňom iná špičková a po víťazstvách hladná pretekárka.

Kto to bude sa dozvieme už v najbližších týždňoch či mesiacoch. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Petra Vlhová Tina Mazeová Wendy Holdenerová Federica Brignoneová Livio Magoni Sofia Goggiová Marta Bassinová Lara Gutová-Behramiová Meta Hrovatová Andreja Slokarová
  • Autor: © Zoznam
  • Facebook/Petra Vlhová
  • Zdroj: Športky/Patrik Seman

Súvisiace články