Šéf Realu Pérez po ostrej kritike vracia úder: Je to liga, ktorá má zachrániť futbal! Bez nej umrie

Florentino PérezFlorentino Pérez Zdroj: Profimedia

MADRID - Predseda Realu Madrid a riaditeľ chystanej Superligy Florentino Pérez sa ohradil proti ostrej kritike, ktorá sa na "Biely balet" a ďalších jedenásť veľkoklubov zniesla po tom, čo oznámili založenie nezávislej a uzavretej súťaže. Liga podľa neho nebola založená s úmyslom, aby vyvolené tímy zarobili ešte viac peňazí, ale preto, aby pomohla celému futbalu.

"Musím každému vysvetľovať, že nejde o ligu iba pre bohatých. Je to liga, ktorá má zachrániť všetky kluby. Bez nej futbal umrie," povedal Pérez v rozhovore v televíznom programe El Chiringuito de Jugones.

"Klesá sledovanosť, klesá cena vysielacích práv ... Mladých ľudí už futbal nezaujíma, pretože majú iné možnosti zábavy. Niečo sme jednoducho museli urobiť, všetci sme na pokraji krachu," uviedol Pérez.

"Všetci dohromady sme prišli o päť miliárd eur. Len Real za dve sezóny prišiel o 400 miliónov eur. A keď máte len príjmy od televízie, tak je riešením odohrať viac atraktívnych zápasov, na ktoré sa budú pozerať fanúšikovia po celom svete," dodal.

"Preto sme prišli s nápadom, že namiesto Ligy majstrov budeme hrať Superligu, kde sú všetky veľké kluby a vďaka tomu získame späť to, čo sme stratili," uviedol sedemdesiatštyriročný funkcionár.

Florentino Pérez Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

Peniaze zo Superligy by podľa Péreza naďalej putovali ku klubom v nižších poschodiach futbalovej pyramídy. "S tým, koľko peňazí kluby momentálne dostávajú z Ligy majstrov, by do roku 2024, kedy sa má zmeniť formát, všetky kluby zanikli. Veľké, stredné aj malé. Naša liga bude zisková a peniaze sa dostanú ku všetkým," povedal.

Založenie ligy sa stretlo s ostrou kritikou zo strany politikov, fanúšikov, národných zväzov, súčasných i bývalých hráčov a predovšetkým UEFA, ktorá účastníkom pohrozila vylúčením z národných súťaží a hráčom zákazom štartu v reprezentáciách.

"Kedykoľvek sa niečo mení, tak sú niektorí ľudia proti," uviedol Pérez. A k možným sankciám dodal: "Môžem všetkých uistiť, že k tomu nedôjde. Nechcem zachádzať do právnych detailov, ale to sa nestane. Je to nemožné."

Fanúšikovia svetových veľkoklubov považujú Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Pérez tiež zdôraznil, že Superliga nemá byť uzavretá. Každú sezónu by sa k 15 základným členom pridalo päť kvalifikovaných klubov a šéf Realu je pripravený spolupracovať s UEFA na postupovom kľúči.

Vedenie európskeho futbalu za reakciu na založenie Superligy skritizoval. Predseda UEFA Aleksander Čeferin totiž okrem iného označil šéfa Juventusu Andreu Agnelliho, ktorý roky vytvorenie elitnej súťaže propagoval, za klamára.

Podľa neho išlo o reakciu niekoho, kto zrazu stratil výnimočné postavenie. "Takto sa UEFA nemôže správať. Nechceme predsedu, ktorý uráža šéfa klubu. Pre dobro spoločnosti a celého športu sa toto musí zmeniť. Nevidím jediný dôvod, prečo by sa UEFA mala cítiť dotknutá," vyhlásil Pérez.

Viac o téme: Real Madrid Florentino Pérez Európska superliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK, Športky