Ohlasy médií na rozpad Superligy: Je to víťazstvo nad chamtivosťou a nová nádej pre futbal!

Fanúšikovia svetových veľkoklubov považujú vznik Superligy za zraduFanúšikovia svetových veľkoklubov považujú vznik Superligy za zradu Zdroj: SITA/AP/Jon Super

LONDÝN - Odstúpenie šiestich anglických futbalových klubov od kontroverzného projektu Európskej Superligy (ESL) označili európske médiá za triumf fanúšikov a "víťazstvo nad chamtivosťou".

Po utorkových udalostiach zostal projekt, ktorého vznik oznámilo v nedeľu dvanásť najväčších klubov z Anglicka, Španielska a Talianska, v troskách. Navyše, v stredu dopoludnia sa k tímom z ostrovov pridal podľa BBC Sport a Sky Sports aj Inter Miláno, kde pôsobí Slovák Milan Škriniar.

Na ESL sa v uplynulých dňoch zniesla obrovská vlna kritiky z radov futbalových inštitúcií, predstaviteľov národných líg, hráčov, trénerov, funkcionárov, politikov a najmä fanúšikov. Projekt si v britských médiách vyslúžil ironickú pochvalu za to, že dokázal nemožné: spojiť všetkých fanúšikov, hráčov, politikov a dokonca členov kráľovskej rodiny, ktorí ho spoločne odsúdili.

Bulvárny The Sun oslavoval podľa agentúry AFP kolaps "opovrhovaných" plánov a víťazstvo fanúšikov a Superlige odkázal: "Ahoj! Ahoj! Ahoj!" Daily Star označil organizátorov súťaže za výsmech a vychválil fanúšikov, že sa postavili proti nim. Daily Mail označil rozpad plánov za "víťazstvo nad chamtivosťou" a Daily Mirror uviedol, že je to "nová nádej pre futbal".

Francúzsky L'Equipe, ktorý už predtým vyjadril podporu Bayernu Mníchov a Parížu Saint-Germain za to, že sa k projektu nepridali, vo svojom stredajšom vydaní uviedol, že anglickí fanúšikovia "potopili" Superligu. Ďalej zdôraznil, že futbaloví priaznivci sa spojili, aby zvrhli "sprisahancov". "Anglický futbal bude hrdý na tento boj, ktorý im spoločne pomohol spomenúť si na históriu, zodpovednosť a miesto vo futbalovej komunite," uvádza sa v príspevku.

Španielska Marca uviedla, že Superliga "skončila" a tiež vychválila anglických fanúšikov za tlak, ktorý dokázali vytvoriť. Superligu opísali ako "smrteľne ranenú". Talianska La Gazzetta dello Sport prirovnala projekt k priehrade vyrobenej z lepenky a uviedla, že vydržal tak dlho, ako "mačka na diaľnici".

Viac o téme: UEFA FIFA Superliga
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR